Mondatok, amiket ne mulassz el elmondani a bizonyítványosztáskor: szomjazik rájuk a gyerek
Minden gyereknek szüksége van ezekre, függetlenül az eredményétől.
Szülőként magad is emlékezhetsz, milyen volt, amikor év végén kézhez kaptad a bizonyítványod. Örömmel, de akár szorongással is eltölthettek a beleírt jegyek, de mindenképpen fontos lehetett számodra a szülői reakció.
A szülő az, akinek a gyerek elsősorban meg szeretne felelni, és ő az, akitől a biztató szavakat mindenkor várja. Így van ez bizonyítványosztáskor is, ezért fontos, hogy bizonyos mondatok elhangozzanak a gyerek felé.
A szavak ereje
Ilyenkor, függetlenül attól, hogy jól, közepesen vagy rosszul sikerült a tanév, minden gyereknek szüksége van pozitív szavakra. A kitűnő bizonyítványért sem csak vállveregetés jár, ha a gyerek csak a szokásosat hozta is, és pláne nem elégedetlenség, ha mondjuk egyetlen szál négyes mégis becsúszott. Ha a bizonyítvány nagyon szép, mégsem jár érte kellő dicséret, a gyerek azt érezheti, akármit tesz le az asztalra, soha nem elég jó a szüleinek.
Ha a bizonyítvány nem makulátlan, a szülő pozitív szavai segítenek az évet mégis jó szájízzel zárni. Nem kell, hogy örüljön a rosszabb bizonyítványnak, de azt senki sem szeretné, ha szorongásba futna ki a bizonyítványosztás. Fontos a gyereket valamelyest kibékíteni a helyzettel és önmagával, feloldani benne esetleges feszültségeket. A szülő reményt adhat a jobb folytatásra, és nem szabad elfelejtenie, hogy egy rosszabb bizonyítványt a gyerek általános rossz minősítésnek is vehet. Muszáj elbeszélgetni róla, hogy az emberi értékeket nem tükrözik a jegyek. És azt sem árt elfelejteni, hogy a gyerek mellett a szülőnek is oda kell figyelnie a tanulmányokra.
Amit minden gyerek hallani vágyik
Büszke vagyok rád
Akármilyen is az éves tanulmányi eredmény, minden gyerek vágyik arra, hogy a szülő elmondja neki, mennyire büszke rá. A nagyon szép bizonyítványt kapott gyereknek sem csak egy jól van, kisfiam/kislányom, így tovább kell.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Persze, adódik, hogy megdicséri a szülő a csodaszép jegyek miatt, de érdemes részletezni a dolgot pár mondat erejéig, például: Büszke vagyok a szép jegyeidre, a kitartásodra, hogy mindig szorgalmas voltál az évben. Tudom, milyen sok volt a történelemévszám, mégis szépen megtanultad, és idén a matek sem volt piskóta, de szépen vetted a nehézségeket. Ügyes vagy!
Azt, hogy büszke vagyok rád, egy közepes vagy rosszabb bizonyítványt kapó gyereknek is szomjazza a füle bizonyítványosztáskor. Ha a bizonyítvány vegyes lett, a szülő ne vonjon átlagot, inkább kiemelheti azokat a jegyeket, amik jól sikerültek, hiszen azokban ragyogó teljesítmény tükröződik, amiért dicséret jár. A szülő büszkeségét fejezheti ki, amiért a gyerek a számára mumus tárgyakban is megtett minden tőle telhetőt, illetve kiemelheti például a sportteljesítményt, a rajzkészséget - bármit, ami viszont nagyon jól ment a tanév során. Muszáj, hogy a gyerek érezze, jó valamiben.
Amennyiben némi lustaság is szerepet játszott a rosszabb jegy szerzésében, akkor a szülő előrevetítheti, hogy látja az esélyt arra, hogy jövőre ezekből javítson, így egy próbát mindenképp megérne. Ha a szülő segítő partnerként, nem pedig a gyerek bírájaként van jelen ebben a helyzetben, nagyon sokat segíthet neki, és megkímélheti jókora adag hátráltató feszültségtől. Őszig együtt kitaláljuk, mi lehetett a gond, és hogyan segítsünk ezen - mondhatja például.
Ha a gyerek megbukott, a szülőnek fokozott empátiát kell mutatnia. A gyerek azt érezheti, ő maga bukott meg, lemaradt a többi gyerekhez képest, nem egyszerűen a tantárgy sikerült rosszul. Számára ez maga a tragédia, hisz a bukással a nyarától is megfosztják, augusztusig tanulnia kell. Ebben a helyzetben különösen nem célravezető lekiabálni őt - az egyes így is, úgy is egyes marad a bizonyítványban. Inkább lelkesíteni kell, hogy, ha rendesen készül, nem lesz gond, és megnyugtatni, hogy a tanulás mellett is lesz alkalma kikapcsolódásra, hiszen szüksége van rá, és megérdemli, épp úgy, mint a többiek.
Bármilyenek is a jegyeid, szeretlek
Bármilyen szép is ez a bizonyítvány/bárhogy is sikerült a tanév, szeretlek, és az a legfontosabb, hogy boldog legyél - ez egy nagyon lényeges kulcsmondat a gyerekfül számára a tanév végén, hiszen tudnia kell, hogy őt nem a jegyei határozzák meg a szülei szemében. A rossz bizonyítvány nem jelenti azt, hogy többé nem szeretik, vagy kevésbé értékes ember. Jó és rosszabb bizonyítvány kézhez kapása után is minden gyereknek jár egy szerető ölelés.
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- háziállat