Bábakoktél: egy nőgyógyászt és egy édesanyát kérdeztünk a természetes szülésindító módszerről

A bábakoktélról dr. Benkovics Júlia szülész-nőgyógyász és egy édesanya mesél, aki már kipróbálta.

Bábakoktél
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A bábakoktél - mint természetes szülésindító módszer - a kismamák körében megosztó fogalomnak számít. Vannak, akik szerint veszélyes, míg mások szerint kellő körültekintés mellett - és az orvos/szülésznő tudtával - érdemes kipróbálni olyan esetekben például, amikor a terminus túllépését követően a kórház szülésindítást helyez kilátásba. Megkérdeztük a témában dr. Benkovics Júlia szülész-nőgyógyász szakorvost, szoptatási szaktanácsadót, illetve egy édesanyát, aki már kipróbálta a bábakoktélt.

A szülés beindulása

Míg a várandósság negyven hete során rendkívül fontos, hogy a méhszáj zárva, a méh izomzata békében maradjon, addig a terminus túllépésével mind az édesanya, mind az orvos ennek ellenkezőjét szeretné - a baba biztonságos világrajövetele érdekében.

- A természet persze precízen dolgozott, amikor a szülést fejlesztette ki: az emlősök szülése több ponton bebiztosított folyamat: a szülés megindulásában szerepet játszanak magzati és anyai hormonális tényezők is. A magzati mellékvese, az anyai oxitocinrendszer és az anyai prosztaglandinrendszer együtt indítják be a szülést. A természetben ezek az alrendszerek kiegészítik egymást, így biztosítja az evolúció, hogy ha az egyik alrész tökéletlenül működik, a másik alrész átveheti az irányítást. Nagyon messze vagyunk attól, hogy a természet munkáját orvosi eszközökkel le tudjuk másolni, mégis, a szülésindításra néha szükség van: azokban az esetekben, amikor a baba és a mama számára a terhességi egységben maradás kockázatosabb, mint maga a szülésindítás, cselekednünk kell. Jó példa erre az állapotra a súlyos anyai magas vérnyomás, vagy például a preeclampsia - magyarázza dr. Benkovics Júlia.

Azok a szülésindító módszerek, melyeket a nyugati orvoslásban használnak, többnyire az oxitocinrendszert és a prosztaglandinrendszert célozzák meg: a ballonos méhszájérlelés helyi prosztaglandinfelszabadulást vált ki, a méhszájérlelő krém szintén prosztaglandint tartalmaz. Lehetőség van továbbá az oxitocinrendszert vénás oxitocinnal aktiválni, és alkalmazható burokrepesztés is. Ezeket a módszereket világszerte vizsgálják és használják az orvosok, lehetséges mellékhatásaik ismertek. Ezen a tudáson alapulnak a használatukkal kapcsolatos szakmai protokollok és ajánlások, melyek pontos betartásával minimalizálható a kockázatuk.

Dr. Benkovics Júlia a bábakoktélról

- A bábakoktélok esetében a kockázat és a várható haszon még nem ilyen jól ismert, pedig könnyen lehet, hogy a fentieknél kedvezőbb. A bábakoktél tradicionális összetevői világszerte gyümölcslé, ricinusolaj és valamiféle tömény szesz. Írásos emlékek alapján különféle formáit már az ókori Egyiptomban is alkalmazták. A koktél legfontosabb összetevője, amely nagy valószínűséggel a hatásért is felel, a ricinusolaj. Ez a komponens az eddigi ismereteink szerint az anya testében prosztaglandinfelszabadulást vált ki, így a természetes szülés azon útvonalát aktiválja, amit a ballonos szülésindítás vagy a méhszájérlelő krém.

- A hagyományos használat, valamint a kismamák és ellátók oldaláról érkező igény az utóbbi tíz évben több viszonylag igényes szakmai vizsgálatot is életre hívott. Az elvégzett összesítő vizsgálatok legtöbbje alátámasztotta azt a megfigyelést, hogy a ricinusolaj megivása többször vezet szülés megindulásához, mint a ricinusolaj meg nem ivása.

- A legtöbb vizsgálat nem regisztrált súlyos mellékhatást, bár volt olyan kutatás, ahol a ricinusolajat elfogyasztó anyák csoportjában lett több a császármetszés. A kutatások többsége és a bábakoktélt már kipróbált anyák egyetértenek a leggyakoribb mellékhatások jellegét illetően: a ricinusolaj hashajtó hatása révén gyakran vezet kellemetlen gasztrointesztinális panaszokhoz: hasmenéshez, hányáshoz, hányingerhez. Egyes megfigyelések szerint a bábakoktélt elfogyasztó anyák újszülöttjei többször születnek mekóniumos, vagyis babakakis magzatvízből: még nem tudjuk, hogy igaz-e a megfigyelés, és azt sem, hogy van-e klinikai jelentősége. A ricinusolajról egyelőre nem tudunk annyit, hogy hivatalos ajánlás szülessen a használatáról. Ha az ellátóval való beszélgetés során felmerül a szülés indítása, érdemes érdeklődni a lehetőségekről és átbeszélni az előny/hátrány mérleget. Könnyen lehet, hogy a közeljövőben a ricinusolaj is evidence-based opcióvá lép elő.

Egy édesanya személyes tapasztalata a bábakoktélról

- Második gyermekemmel voltam várandós. Már betöltöttem a 40. hetet, iszonyú kánikula volt a nyár elején. Mivel túlléptem a terminust, a kórházi protokoll szerint naponta be kellett volna mennem CTG-re a kórházba - ami tőlünk kocsival bő fél órára volt. Az ultrahangvizsgálatok szerint a baba szépen fejlődött, a súlyát 3500 gramm fölé jósolták, nekem pedig már nagyon terhes volt az egész, nyűgös voltam, melegem volt, szerettem volna, ha végre megszületik a baba. Az utolsó CTG alkalmával a szülésznőmnél rákérdeztem a bábakoktélra. Azt javasolta, mindenképp nézzük meg a méhszájat: egy centire már nyitva volt, így mondta, hogy ha szeretném, megpróbálhatom. Délután elvittem a nagyobbik fiamat a nagymamához, aztán vettem a patikában ricinusolajat, hazamentem, szóltam a férjemnek, hogy mik a terveim. Ha jól emlékszem, 17 óra tájban ittam meg a koktélt. Utána egy-két órán belül erős hasmenés jelentkezett, majd szép lassan elkezdődtek a fájások is. Este 10 körül már sejtettem, hogy jó úton járunk, készítettem néhány szendvicset a már becsomagolt kórházi pakkhoz - biztos, ami biztos alapon -, majd 11 körül lefeküdtem aludni. Nem sokkal később arra ébredtem, hogy elfolyt a magzatvíz, így felkeltettem a férjemet, és hívtam a szülésznőmet. Éjfél után 1 órakor már a kórházban voltunk, hajnali 3-kor pedig megszületett a babánk - majdnem 4 kilóval. Nem volt semmilyen komplikáció, örültem, hogy kipróbáltam a koktélt, de természetesen a szülésznőm jóváhagyása nélkül nem mertem volna.

Ennyi folyadékot kell innia a kismamának nyáron - A nőgyógyász szerint

És még mire érdemes figyelni, ha nyáron vagy várandós?

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük