A gyermekkori cukorbetegség 3 intő jele
A gyermekkori cukorbetegség hirtelen jelentkező, súlyos kór. Ismerd fel a jeleket, hogy időben orvoshoz vihesd a kicsit!
A gyermekkori cukorbetegség többnyire öt-hét éves kor körül jelentkezik. Fontos, hogy időben észrevedd a súlyos betegség előjeleit, hiszen a megfelelő kezeléssel a kór könnyen kordában tartható.
Ha segítesz gyermekednek, könnyen megtanulhatja, hogyan élhet inzulinnal is teljes életet, és a megfelelő diétával könnyebbé teheted számára a mindennapokat. Ismerd meg közelebbről a betegséget, hogy minél hamarabb felfigyelhess az intő jelekre, és orvoshoz fordulhass.
Egyes típusú diabétesz
A gyermekkori, úgynevezett egyes típusú cukorbetegség oka nem azonos a felnőttkori, általában negyven éves kor feletti diabéteszt kiváltó tényezőkkel. Tüneteik, lezajlásuk és kezelésük is eltérő. A fiatalkori betegség akkor jelentkezik, ha a cukor elégetését és felhasználását biztosító inzulin lényegesen kevesebb a kicsi szervezetében, mint amennyire szüksége lenne: a sejtek így táplálék nélkül maradnak, de miközben a szervezet éhezik, a cukor a vérben és a vizeletben halmozódik fel. A szervezet eközben zsírt éget, hogy a kalóriát biztosítsa, ennek köszönhető a fogyás, illetve a zsírégetés következményeként aceton szaporodik fel a szervezetben. Emiatt tűnik alkoholszagúnak a lehelet.
Intő jelek
Bár a cukorbetegséget nehéz felismerni, hiszen nem jár lázzal, torokfájással vagy más egyértelmű tünettel, ha bizonyos jeleket észlelsz gyermekeden, érdemes gyanakodnod.
Erős szomjúságérzet
Ha a gyerek nagyon sok folyadékot fogyaszt, függetlenül attól, hogy vízről vagy teáról van szó, lehet, hogy az áll a háttérben, hogy a megnövekedett vércukorszintnek köszönhetően többet kell pisilnie, hiszen, ha a cukor nem jut el a sejtekhez, a kiválasztószerveknek kell feldolgozniuk. A cukros üdítőktől amúgy is szomjas lesz a kicsi, hiszen azok nem csillapítják a szomjúságot, ha pedig mindemellett gyakran kell pisilnie, és bőséges a vizelete, figyeld meg, hogy egyéb jelek is utalnak-e cukorbetegségre!
Gyors, nagymértékű fogyás
Ha gyermeked gyorsan és sok kilótól megszabadul, pedig rendszeresen étkezik, érdemes orvoshoz vinned. A cukorbetegség egyik első jele lehet, ha a kicsi annak ellenére egyre soványabb, hogy a megszokottnál lényegesen többet eszik, mivel a magas vércukorszint miatt felgyorsul a vizeletürítés, ezzel pedig számos kalória is távozik a gyerek szervezetéből. Az is fogyáshoz vezet azonban, hogy a sejtek cukor hiányában a zsírszövetek elégetésével nyernek energiát, tehát a szervezet saját raktárkészletét kezdi feldolgozni.
Fáradékonyság
Ha azt veszed észre, hogy a gyerkőc fáradékony vagy gyenge, és ez nem a napi játék és a kimerültség miatt van, akkor ez is intő jelnek számít. Ha ugyanis a sejtek nem jutnak elegendő energiához, még a legenergikusabb csemete is fáradékony és kedvetlen lesz, amit a fogyás csak még tovább súlyosbíthat.
Ha figyelmen kívül hagyod a cukorbetegség első jeleit, netán más betegségnek tudod be, néhány hét után hányás, jelentős hasi fájdalom és kiszáradás jelentkezhet. Ha ezekkel a tünetekkel nem kerül orvoshoz gyermeked, gyorsan súlyosbodhat a helyzet, eszméletét veszítheti, bőre szárazzá, ajkai pirossá válnak, szaporán és mélyen lélegezhet. Ez az állapot azonnali kórházi kezelést igényel, ezért fontos tudnod és ismerned, hogy ez a tünetegyüttes mit is jelent valójában!
Mi történik az orvosnál?
Amennyiben hasonló tünetekkel viszed orvoshoz a kicsit, előbbi vérvétel és vizeletminta segítségével tudja megállapítani a diagnózist. Ha a laboreredmény alapján magasnak bizonyul a vércukorszint, és a vizeletben ürített cukor mennyisége is meghaladja a normálist, cukorbetegségről van szó. Ezt követően az orvos dönt a megfelelő kezelésről, mely az egyes típusú cukorbetegség esetében többnyire inzulinterápiával kiegészített diéta.
Hogyan kezelheted?
A cukorbeteg gyermek anyagcseréje inzulinnal, megfelelő étrenddel és testmozgással könnyen egyensúlyban tartható. A kicsi vércukorszintjét és vizeletét valószínűleg neked kell rendszeresen ellenőrizned, és az a legjobb, ha az inzulint is te adod be neki. 10-12 éves kor felett fokozatosan megtaníthatod arra, hogyan tudja egyedül ellenőrizni az állapotát, és lassan az injekció kezelését is elsajátíthatja.
A diéta is elengedhetetlen
Az inzulinterápia mellett azonban feltétlenül szükség van diétára is. Iktasd ki porontyod étrendjéből a gyorsan felszívódó, tiszta cukrokat, mint amilyen a cukorka, a répa- és a nádcukor, a lekvár, a méz, az üdítőitalok és az egyéb édességek. Szénhidrátot, vagyis lisztet, burgonyát és rizst ehet a gyerek, azonban fontos, hogy ne fogyasszon többet, mint amennyit az orvos megenged.
Kerüld a zsírt és a zsíros húsokat, főzz inkább növényi olajokkal, és állj át a sovány szárnyasokra, illetve a halra. A rostban gazdag ételek, a teljes értékű gabonából készült kenyér, a hántolatlan rizs, a hüvelyesek és a gyümölcsök bármikor felkerülhetnek az asztalra.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Fontos, hogy a cukorbetegség mellett is hozzájusson gyermeked minden tápanyaghoz, amire a fejlődő szervezetnek szüksége van! Ha nem tudod, hogyan alakítsd ki megfelelően az étrendjét, kérd dietetikus segítségét!
Cikkünk Dr. Kovács Ágnes A doktor néni könyve című kiadványa alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- születésnap
Miben lesz tehetséges a gyermeked?
- jövő
- kisgyerek
Melyik napon született a gyereked?
- szerelem
- kisgyerek