4 gyakori betegség, amit a házikedvencek terjesztenek, és nem is gondolnád
A kisállatok sok örömet okoznak, ha viszont nem figyelsz, a gyereket is megbetegíthetik.
Sok leendő szülő számára egyértelmű, hogy, ha jön a baba, a háziállatnak mennie kell. A kutyától még nem is annyira idegenkednek a gyereket váró párok, de a macska sokak számára tiltólistás állat. A kezdeti időszakban és a szoptatás alatt még érthető is ez az óvatosság, azonban a későbbiekben legalább annyi előnnyel járhat egy szőrös társ, mint amennyi veszélyt rejt.
Különösen az egykék esetében lehet hasznos a háziállat, hiszen testvér helyett is segíti a gyerek szocializációját, hiszen vele is kommunikál, játszik, és kapcsolatot teremt. Mivel azonban az állattal töltött idő alatt számos betegséget kaphat el, nem árt, ha tisztában vagy a leggyakoribb betegségekkel és tünetekkel, illetve megtanítod őt, hogyan játszhat kedvencével a legnagyobb biztonságban!
Karmolási betegség a macskától
A legtöbb szülő már akkor gondoskodik a macska számára új otthonról, amikor csak tervezi a babát, de legkésőbb, amikor értesül az örömhírről, hogy teherbe esett. A macskatartók számára a legnagyobb veszélyt a toxoplazmózis jelenti, ez azonban csak a várandósság ideje alatt okozhat bajt, hiszen súlyos magzati károsodásokhoz vezethet. Felnőttek és gyerekek esetében a betegség tünetei nem súlyosabbak egy influenzánál, ha tehát porontyod egyetlen vágya egy macska, bátran meglepheted egy kis cirmossal.
Ügyelj arra, hogy az állat alma olyan helyen legyen, ahol a kicsi nem tudja elérni, és nem tud belemászni, de arra is feltétlenül tanítsd meg, hogy a simogatás után első a kézmosás! Amennyiben csemetéd nemrég kezdett csak mászni, fontos, hogy sűrűbben takaríts: akár naponta is szükség lehet egy alapos porszívózásra, nehogy az állat szőrén keresztül fertőződjön meg. Sajnos azonban a karmolási betegség veszélye akkor is fennáll, ha minden tisztasági szabályra megtanítod a gyereket.
A Bartonella henselae nevű baktérium mosakodás közben kerül a cica mancsára a nyálából, és, ha játékból megkarcolja a kicsi bőrét, utóbbi akkor is elkaphatja a betegséget. Többnyire lázat és nyirokcsomó-duzzanatot okoz, amiből pár nap alatt otthoni kezelés mellett is felépül a gyerek, de esetenként antibiotikumos kezelésre is szükség lehet.
Bélférgesség a kutyától
A Toxocara canis a legtöbb kutya bélrendszerében megtalálható hengeres féreg, amit a gyerek az állat ürülékéből, a homokozóból vagy a virágágyásból is összeszedhet. Ha szőrös négylábú van a háznál, fontos, hogy ne csak a házikedvenccel tanítsd meg játszani a gyereket, de a kertben is vezess be szabályokat. Ügyelj arra, hogy lehetőleg ne kóstolgassa a homokot vagy a földet, mert, bár a legtöbb apróság átesik ezen a tapasztalatszerző élményen, ha nem látja be, hogy a föld nem ennivaló, egyéb bélférgekkel is megfertőződhet.
Ne ess azonban túlzásokba, hiszen, ha minden kosztól és élménytől óvod a gyereket, és még kiskorában nem találkozik kellő mennyiségű kórokozóval, felnőttként jóval érzékenyebb lesz minden betegségre, hiszen nem alakul ki a megfelelő immunitás.
A kutyától összeszedett orsóféreg nem látszik a székletben, és viszketést sem okoz, ezért nehéz felismerned. Tünetei leginkább az influenzára hasonlítanak: hasfájás, száraz köhögés és láz jelzi a fertőzést. Amennyiben ezeket a jeleket tapasztalod a kicsinél, és van kutya a háznál, nem árt, ha az influenza mellett az orsóférgességet sem zárod ki, és beszélsz a háziorvossal, hogy mi a teendő.
Ha gyereked allergiás, fokozottabban ügyelj arra, hogy ne vegyen a szájába földet, és ne engedje, hogy a kutya arcon nyalja, hiszen esetében a toxocariózis az asztma kialakulásához is vezethet.
Leptospirózis a rágcsálóktól
Egy rágcsáló tökéletes háziállat lehet a gyerkőcnek. Kis kedvencén gyakorolhatja a felelősségteljes gondoskodást, hiszen nemcsak rendszeres etetést igényel, de takarítani is kell az otthonát. A higiénia azonban nemcsak az állatnak fontos, ha ugyanis gyereked viseli gondját a hörcsögnek vagy a tengerimalacnak, arra is ügyelned kell, hogy a terrárium tisztítása után ő is alaposan mosson kezet. Természetesen a simogatás után is jó, ha első útja a mosdóba vezet, mivel a rágcsálók vizeletében található egy leptospiria nevű baktérium, ami szájon át az emberi szervezetbe jutva akár súlyos fertőzéshez is vezethet.
A leptospirózis egy-két hetes lappangási idő után jelentkezik, a fertőzés pedig az egész szervezetre kiterjedhet. A betegség lázzal, fejfájással, izomfájdalommal, hányással jár, de esetenként a szem is véres lehet. Mivel a kór a vesére vagy a májra is átterjedhet, súlyosabb esetekben a kicsi bőre besárgulhat. Ha a tünetek közül többet is tapasztalsz, feltétlenül vidd orvoshoz a gyereket, hiszen akár agyhártya-, vese- vagy májgyulladás is kialakulhat. A leptospirózis esetében feltétlenül szükség van antibiotikumos kezelésre: az orvosok általában penicillin, doxiciklin vagy eritromicin hatóanyagú termékeket írnak fel.
Ornitózis a papagájtól
Ha gyereked madárbarát, fontos, hogy a papagáj ketrece mindig a lehető legtisztább legyen. Ha ugyanis a kicsi belélegzi a szárnyasok ürülékéből, tollából felszálló port, könnyen elkaphatja a papagájkórt. A betegség a gyengébb immunrendszerű embereket támadja meg, ezért jelent fokozott veszélyt a kicsikre, akiknek ellenálló-képessége még nem elég erős.
Néhány héttel a fertőzés után tüdőgyulladáshoz hasonló tünetek jelentkezhetnek: köhögés, magas láz, fej- és végtagfájdalom.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha madár van a háznál, és hasonló rosszullétet tapasztalsz a gyerkőcnél, minél hamarabb vidd orvoshoz, ugyanis a korai szakaszban a fertőzés még jól reagál a gyógyszeres kezelésre, később azonban súlyos szövődmények alakulhatnak ki. A bajt a takarítás mellett úgy előzheted meg a legkönnyebben, ha a gyanús madarakat kezeled az állatorvos által ajánlott készítménnyel.
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- születésnap
Miben lesz tehetséges a gyermeked?
- jövő
- kisgyerek
Melyik napon született a gyereked?
- szerelem
- kisgyerek