6 rejtett betegség az állandó emésztési problémák mögött
Gyermeked visszatérő emésztési problémái mögött komoly betegségek állhatnak. Így gyógyíthatod!
A bélrendszer létfontosságú, hiszen a táplálékok emésztése és a tápanyagok, valamint a víz túlnyomó részének felszívódása itt történik. Sajnos már gyerekkorban megeshet, hogy a bél valamely szakasza megbetegszik. Ilyenkor a tápanyagok felszívódásában, valamint a salakanyagok továbbításában és ürítésében támad zavar. Tudd meg, milyen betegségek állhatnak a visszatérő emésztési panaszok mögött!
Gyomor-bél hurut
A gyomor-bél hurut a gyomor és a belek nyálkahártyájának gyulladásos megbetegedése. Hányást és hasmenést okoz, amit általában hasi és bélgörcsök, hőemelkedés és verejtékezés kísér. A hányadékban vagy a székletben időnként nyomokban vér lelhető fel. Többnyire félig főtt, illetve újramelegített étel fogyasztása okozta bakteriális vagy vírusos fertőzés váltja ki.
Gyomorhurut
A gyomorhurut a gyomor nyálkahártyájának irritációja. Jellegzetes tünete a hasüreg felső részében érzett fájdalom, a hányinger, a hányás, valamint a hasmenés.
Lisztérzékenység
Gyulladásos állapot, mely a vékonybél gluténérzékenysége okozta károsodásának következtében alakul ki - a glutén főként a búzalisztben található fehérje. Hátrányosan befolyásolja a tápanyagoknak a bélfalon keresztül történő felszívódását, és, mint ilyen, az egyik fő oka a felszívódási zavar okozta tünetegyütteseknek.
Crohn-betegség
Krónikus gyulladásos betegség, mely rendszerint a csípőbelet vagy a vastagbelet érinti. Ilyenkor a bélfal egyes részei megvastagodnak, és gyulladások vagy fekélyek alakulnak ki rajta. Krónikus hasmenést okoz, amihez étvágytalanság, láz, testsúlycsökkenés és hasi fájdalmak társulhatnak.
Kiváltó okát egyelőre nem ismerik, ám vélhetően egy autoimmun folyamatról van szó. Egyes nézetek szerint bizonyos kórokozók játszhatnak szerepet a betegség kialakulásában. A probléma a táplálkozással is összefügg: azoknál a gyerkőcöknél, akik kevés zöldséget-gyümölcsöt fogyasztanak, nagyobb valószínűséggel jelentkezik a kór.
Irritábilis bél szindróma
Az egyik leggyakoribb bélbetegség, ugyanakkor a legkevésbé tisztázott eredetű. Visszatérően fellépő, rohamszerű hasfájások jellemzik, melyeket hasmenés vagy székrekedés, fokozott bélgáztermelődés kísér, valamint olyan érzés, mintha székelésnél nem ürülne ki az összes bélsár. Kiváltó oka ismeretlen, bár kimutatták, hogy a stressz szerepet játszhat a betegség kialakulásában.
Többféle kezelési módot alkalmaznak a tünetek enyhítésére, egyeseken a rostokban gazdag étrend, másokon hasmenés elleni vagy görcsoldó gyógyszerek szedése, megint másokon pszichoterápiás vagy alternatív gyógymódok segítenek.
Mechanikus okok
A mechanikus rendellenességek - mint a bélcsavarodás vagy a belek rendellenes elhelyezkedése - szintén fennakadásokat okoznak az emésztés folyamatában. Rekeszsérv esetén a gyomor egy része kitüremkedik a rekeszizmon keresztül a leggyengébb pontnál, ott, ahol a nyelőcső halad át. A sérv nem látható, és gyakran nem jár különösebb panasszal, vagy csak enyhe tünetek jelentkeznek.
Bélbetüremkedés esetén a bél egy része hosszában becsúszik a szomszédos bélszakaszba, mint egy kesztyű befordult ujja. Főként 12 hónapnál fiatalabb csecsemőknél fordul elő, és fiúkat gyakrabban érint, mint lányokat. A betegség heves fájdalmat, hányást, valamint véres-nyálkás székletürítést okoz.
Így gyógyítsd gyermekedet!
Haladéktalanul fordulj orvoshoz, ha a gyerek hányadékában vagy a székletében nagy mennyiségű vér látható, ha a hosszan tartó, heves hányást hasi fájdalom vagy hasmenés kíséri, vagy, ha a hányástól vagy hasmenéstől szenvedő kicsi állapotában gyors romlást tapasztalsz.
Mielőbbi ellátásra van szükség véres hányadék vagy széklet, testsúlycsökkenés és a bőr, illetve a szemfehérje sárgás elszíneződése esetén is. A kezelésről természetesen az orvos rendelkezik, engedélyével magad is felgyorsíthatod a gyógyulás folyamatát, illetve enyhítheted a panaszokat.
Az emésztési problémák egyik legjellemzőbb tünete a gyakori hasmenés és hányás - így a fő veszély, ami ellen védekezned kell, a kiszáradás.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Igyon a gyerek minél több folyadékot kis adagokban - akár evőkanalanként. Étrendjében kapjon szerepet a vízben főtt rizs fogyasztása, viszont átmenetileg iktasd ki a tejtermékeket.
Cikkünk a Reader's Digest Családi orvosi kalauz című kiadványa alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- gyomor
Kínos szelek, végbélkörnyéki viszketés
- kisgyerek
- beteg gyerek
3 rejtett lelki ok, ami miatt állandóan beteg a gyerek
- kisgyerek
- bőr