4 káros anyag a bébiételekben
A bébiételeknek szigorú elvárásoknak kell megfelelniük, mégis előfordul, hogy be kell vonni termékeket.
Sok anya számára nagy dilemma, hogy amikor félévesen az anyatej mellett már különféle, babának való ételeket is ehet a pici, vajon az üveges ételeket válasszák-e, vagy otthon készítsék el a baba ebédjét. Van, aki az üveges bébiételeket részesíti előnyben, mondván, hogy így minden szükséges tápanyaghoz hozzájut a baba, és ezeknek a készítményeknek amúgy is szigorú előírásoknak kell megfelelniük.
De vajon mindez valóban garancia arra, hogy olyan étel kerül a baba elé, ami neki való? Sajnos számos esetről hallani, amikor visszahívnak bizonyos termékeket, mert utólag kiderül, hogy valamilyen veszélyes adalékanyag volt bennük. Az Ovko bébiétel botránya kapcsán utánajártunk, mi minden lehet káros a baba számára!
Növényvédő szerek
A közelmúltban az Ovko málnás-almás ízű bébiételét betiltották, ugyanis a vizsgálatok során növényvédő szerrel szennyezett almát találtak benne. Bár a káros összetevők csak hosszútávon jelentenének veszélyt a gyerekre nézve, mivel a legtöbb hasonló vegyszer bizonyítottan rákkeltő hatású, ebben az esetben a gyártó köteles azonnal visszahívni a veszélyes termékeket. Nem ez volt azonban az első eset, hogy nem odavaló szert találtak a babaételekben, bár az előírások szerint semmilyen mennyiségben nem tartalmazhatnának hasonló anyagot, akkor sem, ha az lényegében ártalmatlan.
Általános tapasztalat, hogy a drágább bébiételekbe valóban jobb minőségű alapanyagok kerülnek, de azt, hogy az adott eledel biztonságos zöldségből vagy gyümölcsből készült-e, sajnos még az összetevők listáját tartalmazó címkéről sem tudhatod meg. Mivel a babaételek minőségét a gyártónak kell garantálnia, vásárlóként nem tehetsz mást, mint azt, hogy bízol az állításukban, hogy csak ellenőrzött termékeket dobnak a piacra.
Ha azonban szeretnél biztos lenni benne, hogy megfelelő minőségű összetevők kerülnek az üvegbe, vásárolj bio bébiételeket - ezeknek ugyanis jóval szigorúbb előírásoknak kell megfelelniük. Amennyiben ezeket drágának találod, akkor is alaposan ellenőrizd a gyártót, és lehetőség szerint csak megbízható forrásból, ismert cégtől származó bébiételt vásárolj.
Színezékek
A legtöbb bébiétel nem tartalmaz mesterséges színezőanyagokat, mégis érdemes minden egyes alkalommal meggyőződnöd arról, hogy teljesen veszélytelen a kis üveg tápszer, amit a kosaradba teszel. Az E-számok közül különösen az E 102, 110, 120 és 124 lehet kockázatos. Ezek olyan színezőanyagok, melyek a tudományos kutatások tanúsága szerint növelik a hiperaktivitás szindróma kialakulásának a kockázatát, emellett azonban akkor sem biztonságosak, ha valaki aszpirinérzékeny. Bár a legtöbb európai országban ezek már tiltott adalékanyagoknak számítanak, mivel nem a világ minden területén kerülik őket, érdemes nyitott szemmel járnod, különösen, ha külföldre utaztok.
Cukor
Van olyan bébiétel, ami nem titkolja, hogy cukrot tartalmaz, azonban lehetőség szerint ezeket kerüld. Bár ezek az ételek többnyire olcsóbbak cukormentes társaiknál, legfeljebb akkor add a kicsinek spórolásképpen, amikor már elkezdődött az átállás időszaka, és részben szilárd táplálékon él - hiszen, ha ugyanazt eszi majd, mint ti, akkor is találkozik cukorral.
Kisbabaként azonban felesleges és ártalmas lehet a túl sok cukor, mivel a kicsi hozzászokhat az édes ízekhez, így később minden mást visszautasíthat, és egyben elindulhat az elhízás felé vezető úton is. Ha nem engedheted meg magadnak, hogy drágább, de jobb minőségű bébiételt vásárolj a kicsinek, inkább készítsd el saját kezűleg az ennivalóját! Természetesen ügyelj rá, hogy a hozzávalókat biztos forrásból szerezd be, de, ha körültekintő vagy, egész olcsón állíthatod össze a babamenüt.
Nitrát - otthon készített bébiételekben
Bár, ha otthon készítesz babaételt, a saját szemeddel bizonyosodhatsz meg az alapanyagok minőségéről, és tudhatod, hogy csak az kerül a kicsi ebédjébe, amit nyugodt szívvel adhatsz neki, ebben az esetben sem árt ügyelned arra, hogyan válogatod össze az alapanyagokat.
Amellett, hogy vitaminban dús, tápláló zöldségekre, gyümölcsökre és gabonafélékre lesz szükséged, arra is ügyelned kell, hogy ne juttass a házi babaeledellel olyan anyagokat a kicsi szervezetébe, melyek rád nem jelentenének veszélyt, de számára károsak lehetnek. Egyes zöldségek a baba számára túl sok nitrátot tartalmaznak, ami megakadályozhatja, hogy a vére felvegye az oxigént.
Ha tehát nem szeretnél többet ártani a saját készítésű babatáppal, mint használni, semmiképpen ne tegyél bele spenótot, céklát és zöldbabot, de akármilyen furcsa, érdemes óvatosan bánnod a sárgarépával is, ami pedig az üveges tápszerek legalapvetőbb hozzávalója.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mivel a zöldségek többnyire a műtrágyának köszönhetően tartalmaznak nitrátot vagy különféle nitriteket, ebben az esetben is az a legbiztosabb, ha bio zöldségeket vásárolsz.
OLVASD EL EZT IS!
- halál
- megelőzés
A bölcsőhalál 3 apró előjele
- kismama
- szoptatás
A 3 legjobb szoptatási testhelyzet
- első év
- gyerekjáték