Ezek a mozgásformák teszik a legrosszabbat a magas vérnyomással: ne kísérletezz velük
Felejtsd el a súlyzót, ha magas a vérnyomásod!

- Évszázados szépségápolási trükkökre esküsznek a marokkói nők: az agyagtól és az illatos víztől olyan gyönyörű a bőrük »
- 5 nyári szandál, ami sosem megy ki a divatból: jól kihasználható fazonok, amikre a szezon végén is megéri lecsapni »
- Évek óta nem szedi a szemöldökét, most sokkal magabiztosabb a blogger: büszkén viseli bozontos, összenőtt szemöldökét »

- Vadon Jani kirúgásáról a portán értesült: már be sem engedték a tévé épületébe
- A máj és a vese állapotát is megmutatja a láb: ha ezt látod, muszáj orvoshoz fordulni
- Palvin Barbi totál átlátszó ruhában ment a Los Angeles-i premierre: nem szégyenlősködött
- Ilyen tünettel muszáj most orvoshoz fordulni: erre kéri a Népegészségügyi Központ a lakosságot
- A próbafülkéből küldött fotót a férjének, meglepődött a válaszon - Nagyon nem olyan választ kapott, mint amire számított
A megfelelő mennyiségű testmozgás kifejezetten fontos magas vérnyomás esetén, mert javítja a keringést, azonban egyáltalán nem mindegy, az ember milyen mozgásformát választ - különösen igaz ez, ha most kezdi a rendszeres edzést.
A mozgás ugyanis megemeli a vérnyomást, de mégis az egyik hatékony módszer, amellyel sikerrel lehet hosszú távon csökkenteni a magas vérnyomást vagy a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát.
Milyen mozgásokkal kell vigyázni?
Hosszú távon a legtöbb mozgás hasznos lehet, azonban magas vérnyomással eleinte érdemes kerülni azokat, melyek hirtelen mozdulatokkal vagy hirtelen erőkifejtéssel járnak, ezek során ugyanis nagy kiugrások lehetnek a vérnyomásban, a szisztolés érték elérheti a 170 Hgmm-t.

A kerülendő edzések közé tartozik a legtöbb csapatsport - például a futball, de akár a tenisz is. Érdemes óvatosan kezelni a súlyzós gyakorlatokat is, de ide tartoznak az izometrikus edzések is, amilyen például a plank. A kitartott pózok miatt a jóga megkezdése előtt is érdemes konzultálni orvossal.
Az izometrikus edzések károsságával kapcsolatban megoszlanak a vélemények. A közelmúltig azt tanácsolták, hogy magas vérnyomás esetén kerülni kell őket, azonban újabb kutatások arra mutatnak rá, hogy a hosszú távú hatásuk kifejezetten előnyös is lehet, ezért mielőtt ilyen edzésformát választanál, kérdezd meg az orvosod, hogy ajánlja-e.
Milyen sportok ajánlottak a magas vérnyomáshoz?
Ahogy az elején is említettük, magas vérnyomás mellett kifejezetten fontos a mozgás, ez ugyanis segít kontrollálni a vérnyomásértékeket. A legtöbb orvos a ciklikus mozgásformákat, illetve a könnyű kardioedzéseket ajánlja. Kifejezetten előnyös az úszás, a séta és a biciklizés. A futás is jó ötlet lehet, de érdemes csuklóra szerelhető mérőeszközzel, vagy gépen végezni, hogy könnyű legyen ellenőrizni, hogyan reagál a mozgásra az ember vérnyomása.
Érdemes eleinte lassú, a pulzust csak kis mértékben megemelő mozgásokkal kezdeni, és ahogy az ember egyre erősödik, úgy emelhető a terhelés is, így egy idő után az intenzívebb edzések sem fogják nagymértékben megemelni a vérnyomást.
Nem csak a mozgás, a diéta is fontos
Ha fogyni szeretnél, nemcsak a mozgásra kell odafigyelni, hanem arra is, hogy mivel táplálod a testedet, de ez nem feltétlenül jelent kíméletlen diétát. Az intuitív étkezés éppen a fogyókúrás mentalitás ellenében született meg, és úgy igyekszik tenni a fogyásért, hogy arra biztat, figyelj a tested jelzéseire. A tíz alapelve mentén nemcsak könnyebb a fogyás, de szenvedésmentesebb is.
A képek forrása: Getty Images