Kókuszvirágcukor: tényleg kevésbé hizlal, mint a kristálycukor?
Milyen előnyei vannak a kókuszvirágcukor fogyasztásának? És mi a helyzet a hátrányokkal?
- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Dér Heni gyönyörű menyasszony volt: különleges ruhában ment férjhez
- 16 éves lett Deustch Anita és Kinizsi Ottó nagyobbik lánya: Emma gyönyörű tini
- 10 kép Észak-Koreából, amiért kitiltást kapott a fotós – Ezt az arcát senki nem láthatja az országnak
- 122 éves koráig élt a francia asszony: különös képeken mutatjuk hosszú életét
Nyírfacukor, eritrit, sztívia, nádcukor, kókuszcukor - nehéz kiigazodni a természetes édesítőszerek birodalmában.
A felsoroltak közük a kókuszcukor talán a legkevésbé ismert hazánkban. Lássuk, érdemes-e fogyasztanod a diéta ideje alatt.
Kókuszvirágcukor: kevésbé hizlal?
A kókuszcukor - más néven pálmacukor - a kókuszvirág nektárjából készült természetes édesítőszer. Kalória- és szénhidráttartalma közel azonos a hagyományos kristálycukoréval. Más szempontból viszont többre képes, mint a répacukor.
Természetes prebiotikum
A kókuszcukor inulint tartalmaz, ami természetes prebiotikumként támogatja a bélrendszer egészségét, segít megelőzni a vastagbélrák kialakulását, a vércukorszint ingadozását, gyorsítja zsíranyagcserét, ily módon megelőzi az elhízást. Egy, a Diabetes & Metabolism Journal című szaklapban ismertetett kutatás eredménye szerint az inulin a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának rizikóját is csökkenti.
Egy másik, az ASEAN Food Journal című szakmai lapban megjelent tanulmány szerint a kókuszcukor 71%-a szacharóz, 3%-a glükóz és 3%-a fruktóz. Más szóval közel 80%-a valójában cukor, a tápanyagok, az inulin és az antioxidánsok teszik ki a fennmaradó 20%-ot.
Alacsony glikémiás index
A Nutrition Research című szakmai folyóirat egy korábbi tanulmányában összehasonlították a kókuszcukor és a hagyományos répacukor vércukorszintre gyakorolt hatását. Az eredmények azt mutatták, hogy a kókuszvirágcukor nem emelte meg olyan hirtelen a vércukorszintet, tehát glikémiás indexe alacsonyabb, körülbelül 35.
Mindezek ismeretében mondhatjuk, hogy a kókuszcukor segíti a fogyókúrát, a hagyományos kristálycukornál jobb alternatíva. Ugyanakkor nem fogyasztható korlátlan mennyiségben. Egyfelől a benne lévő fruktóz megterhelheti a májat. Erről bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben.
További vizsgálatok szükségesek
Másfelől napjainkban még kevéssé ismert a kókuszcukor szervezetre gyakorolt hatása. Tehát a táplálkozási szakemberek továbbra is inkább a - jobban ismert - nyírfacukor, eritrit és sztívia fogyasztását javasolják kókuszvirágcukor helyett.