Meggyorsítják a fogyást, beállítják a testsúlyt: 10 szuperétel, ami kisöpri a bélrendszert

A tápanyagok jól kiegészíthetik az egészségtudatos étrendet.

Béltisztító ételek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Lehet egy élelmiszer bármennyire szuper, önámítás lenne azt gondolni, hogy majd végigjárja helyetted a fogyókúra ösvényeit. Ahogy önmagában szintén édes kevés időnként ebből vagy abból enned, hogy fitt és egészséges legyél. Mégis léteznek olyan tápanyagok, melyek egy jó étrend részeként hű társaid lehetnek céljaid elérésében.

Amennyiben diétázol, fontos, hogy tudd, a szuperételektől - ahogy más tápláléktól sem - nem fogsz zsírt veszíteni. A fogyáshoz ugyanis kalóriadeficit szükséges, magyarán, ételekkel, italokkal beviszel adott mennyiségű kalóriát, amit aztán a szervezeted az anyagcsere, a mozgás és sok egyéb más folyamat során hasznosít. Ha ezután felesleg marad, akkor hízni fogsz, ha pedig hiány keletkezik, akkor a tested a tartalékokhoz nyúl. A szuperételek arra jók, hogy segítsék megteremteni ezt a kalóriadeficitet.

Béltisztító szuperételek

A fogyókúra során az elhízást okozó, étvágynövelő ételeket kell tápanyagokban gazdag, laktató és ehhez mérten kalóriaszegény ételekre cserélned, hiszen csak így érhetsz el fogyást egészséges módon. Ebben a rostok megfelelő fogyasztása kiemelt jelentőségű, hiszen hozzájárulnak a jóllakottságérzéshez, emellett béltisztító hatásuk is van. Az étvágy csökkentésén keresztül az optimális testsúly elérését és megtartását is segítik. Mutatunk néhány olyan, rostokban és más tápanyagokban gazdag szuperételt, melyet érdemes beiktatni a fogyókúrás étrendekbe is!

A legtöbb gabonaféléhez képest a quinoa sokkal több fehérjét és rostot, mégis kevesebb szénhidrátot tartalmaz. Ez azért fontos, mert mindkettő segít az étvágycsökkentésben, így megkönnyíti a diéta tartását.
Fekete retekkel egy csökkentett kalóriatartalmú étrend mellett heti egy kiló súlyfeleslegtől is megszabadulhatsz. Ezt elsősorban a gyökérben lévő sok rost és a mustár-glikozid teszi lehetővé, mely serkentően hat az anyagcserére.
A fodros kel levelei egyrészt rostdúsak, másrészt növényi fehérje is bőséges mennyiségben található bennük. Ezen kívül A-, C-, K-vitaminban, vasban, antioxidánsokban is gazdagok.
Fotó: alice dias didszoleit / Getty Images Hungary
A cékla - akárcsak a többi répaféle - bővelkedik antioxidánsokban, pontosabban flavonoidokban, de nagyon sok béta-karotint és A-vitamint is tartalmaz. Növényi rostjai között megtalálható a pektin, mely a teljes emésztőrendszerre jótékonyan hat.
Noha a chia mag nem számít alacsony kalóriatartalmúnak - 100 gramm 486 kalória -, megéri fogyasztani, mert rostokban gazdag, és laktatóbbá teszi az ételeket. Ami nagyon fontos, hogy használat előtt mindig áztasd be a magot, különben fulladást vagy bélelzáródást okozhat.
Fotó: Karisssa / Getty Images Hungary
A kendermag kiváló rostforrás - 20%-ban oldható, 80%-ban oldhatatlan rostokat tartalmaz -, így elegendő folyadékpótlás mellett mintegy végigradírozza a bélrendszert, megfelelő állagot biztosít a székletnek, és a többi rostforráshoz képest kevésbé puffaszt.
Magas rost-, azon belül pektintartalma miatt a birsalma segít felturbózni az anyagcserét.
A retek 100 grammjában mindössze 12 kalória van, emellett nagy mennyiségben tartalmaz vízhajtó káliumot, rostokat és gyulladáscsökkentő C-vitamint is.
A sütőtök 100 grammonként csak 45 kalóriát tartalmaz, ellenben tele van béltisztító, laktató rostokkal, karotinnal, C- és B-vitaminnal, illetve vízhajtó káliummal. Éppen ezért - különösen szezonban - érdemes akár naponta fogyasztani.
Fotó: Maya23K / Getty Images Hungary
A lenmag felettébb gazdag rosttartalommal bír: 100 grammonként mintegy 40 gramm rostot tartalmaz. Fogyasztás előtt törd meg mozsárban, így a rostanyagok jobban kifejtik hatásukat, ha pedig kellő mennyiségű folyadékot iszol, serkenti az emésztési folyamatokat.
Fotó: YelenaYemchuk / Getty Images Hungary
Ezt is szeretjük