Miért jelölték meg a templomosok ezt a pontot a térképen? A 12. századi kápolna őrzi titkos tudásuk nyomát

A templomosokhoz köthető épületek egyik legmisztikusabbja az Ibériai félszigeten található Szent Bertalan-kápolna.

Szent Bertalan-kápolna
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Ibériai félszigeten több olyan középkori épület is található, amely a templomos lovagokhoz köthető. Ilyen a kastélytól 100 m-re található Szent János templomos kolostor, illetve az attól 4 km-re lévő Szent Bertalan-kápolna is.

Az utóbbi, 12. századi kápolna és remetelak szimbólumgazdagsága miatt a templomosok igen jelentős és beszédes hagyatéka: egyfelől rendkívüli tudásukat reprezentálja, másfelől emléket állít és tiszteletet tanúsít a korábbi kultúráknak.

A Szent Bertalan-kápolna titkai

A Rio Lobos-kanyonban álló épület egyértelműen okkal épülhetett oda, ahova. Ha a félszigeten lévő templomos építményeket összekötik egy kereszttel, épp középen, a vonalak metszéspontjában helyezkedik el: a lovagok ily módon mintegy jelölhették az építmény pontos helyét a térképen, hiszen az részletei és szimbólumai által számukra jelentős mondanivalót tolmácsolhatott.

A terület megválasztása egy másik okból sem volt véletlen, az ugyanis mintegy tízezer éve fontos szerepet tölt be az emberiség történetében. Hatalmas barlangját, melynek bejáratáról egykor úgy hitték, átjáró egy másik világba, a neolitikumban és a bronzkor idején is lakták. Később ugyanott tartották a rómaiak is évenkénti, Mundus Patet nevű ünnepüket. Pontosan annak az idején, november 7-8-án a lemenő nap és a Szent Bertalan-templom kelet-nyugati fekvése egybeesik, az épület vetette árny pedig egyenesen a barlangban lévő szent kőre vetül. Az, hogy a templomosok éppen így építették meg a kápolnát, nem lehet véletlen.

Képeken a kápolna lenyűgöző titkai

Ángel Almazon templomostörténész szerint az évente egyszer megmutatkozó jelenség által a templomosok az Anyaistennőre utalhattak. A misztikus összefüggéseknek viszont ezzel még koránt sincs vége.

Bent a kápolnában áll egy Szűz Mária-szobor, melynek lábaihoz a templomosok egy életvirág-szimbólumot véstek. Ez a jelkép mintegy 60 ezer éve jelen van az emberiség történetében, ami újfent a lovagok ősi tudását bizonyítja, ám a virág messze nem csak ezért fontos.
Rafael Fuster középkori templomok szakértőjeként vizsgálta meg alaposabban is a szerepét, és két dologra is rájött. Egyfelől a területen mérhető, a tellurikus energiavonalaknak köszönhető mágnesesség épp a virágnál a legerősebb.
Másfelől a kápolna gyönyörű, körkörös ablakával is összefüggésbe hozta az életvirág-szimbólumot.
Fotó: Photitos2016 / Getty Images Hungary
Csapatával modellezték a kápolnát, és megállapították, hogy a nap a téli napforduló napjain, december 22-23-án világítja meg a szimbólumot.
Ez a megoldás római mintát követ, és úgy értelmezhető, mint egy tisztelgés a rómaiak számára meghatározó, kétarcú Janus isten, a napfordulók kapuinak őrzője, kezdet és vég istene felé.
A rozettában elhelyezkedő szívformák vonalai egyébként egy ötágú csillagot zárnak, mely az aranyarány alapszimbóluma.
A kápolna templomos jelképek sokaságát sorakoztatja fel díszítésében. Ilyen a balra látható alkimistapár, illetve a jobbra látható tabot is, mely nem más, mint egy utalás a frigyládára az etióp keresztény szokások mentén. A tabotok frigyládamásolatok, melyekből minden etióp templomban elhelyeznek egyet, és azt szentelik fel az épület helyett.
Látható tehát, milyen fantasztikusan nagy ősi tudást reprezentál, és mennyire gazdag a spanyol templomos kápolna. A tudósokat nem hiába nyűgözi le, az viszont továbbra is kérdés maradt számukra, vajon miért történt épp ezen a helyen utalás az elveszett frigyládára.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük