Erre fontos figyelni, ha vizeletmintát visz az ember a laborba - Nem csak az edény tisztasága számít

A vizeletvizsgálattal kapcsolatban is lehetnek bizonytalanságok az emberben, a minél pontosabb eredmény érdekében nem árt tisztázni ezeket.

Vizeletminta laborvizsgálat
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A laborvizsgálatok az egészségmegőrzés fontos eszközei, amelyeket érdemes időről időre elvégeztetni, nemcsak betegség gyanúja esetén, hanem ellenőrzés gyanánt is.

Sok a bizonytalanság velük kapcsolatban, hiszen akad néhány dolog, amire oda kell figyelnie a páciensnek. Vérvétel előtt például örök kérdés, hogy lehet-e inni vagy enni a vizsgálat előtt. A vizeletminta gyűjtése, tárolása során is adódhat némi bizonytalanság. Jobb ezeket tisztázni, hiszen adott esetben még a laboreredményeket is befolyásolhatják. 

Vizeletmintával kapcsolatos tudnivalók

A vizelet összetételének elemzése rendkívül informatív a szakemberek számára. Fény deríthető vele a húgyúti fertőzésekre, használható egyebek mellett a vese működésének ellenőrzésére, a vesekövesség vagy a cukorbetegség vizsgálatára. A vizeletben lévő fehérje a szervezetben zajló gyulladásra, fertőzésre utalhat, a vér vesekőre, fertőzésre vagy akár daganatra. Amennyiben a mintából kimutatható cukor, érdemes a diabétesz irányában tovább kutakodni. 

Az általános egészségügyi állapot felmérésének részeként általában a háziorvos rendel el rutin-vizeletvizsgálatot. Ahogyan a vérvétel előtt is oda kell figyelni néhány dologra, úgy ez előtt sem árt szem előtt tartani pár apróságot, hogy minél pontosabb legyen az eredmény. Alapszabály, hogy a vizsgálatot elrendelő szakember utasításait minél pontosabban kell követni. Amennyiben nincsenek speciális előírások, akkor is érdemes a következőkre ügyelni.

Fontos, hogy a vizeletgyűjtéshez használt edény tiszta és jól záródó legyen. Mikrobiológiai vizsgálatokhoz sterilnek is kell lennie. A gyűjtés során az edényt csak kívülről lehet megfogni, a belső felszínéhez nem szabad hozzáérni. Erre már talán kevesebben gondolnak, de korántsem csak az edény tisztasága számít. Mivel a szeméremtájékon megtelepedő kórokozók a mintába juthatnak, annak levétele előtt ajánlott megtisztítani a húgycsőnyílás környékét. A gondos kézmosás szintén alapvető!

Az orvos rendelkezhet másként, létezik meghatározott időtartamra, például 24 órára szóló gyűjtés is, nagy általánosságban viszont a reggeli első vizeletből történik a mintavétel. A reggeli vizelet koncentráltabb, mint a nap későbbi szakaszában ürített, és a legjobb, ha a minta gyűjtése előtti éjszaka, hajnalban az ember már nem keresi fel a mosdót. 

A kézről, illetve a húgycső környékéről a mintába jutó, azt szennyező baktériumok csökkentésére szolgál a középsugaras vizelet. Amennyiben ilyen gyűjtésére van szükség, az annyit tesz, hogy a vizelet első harmadát a WC-be kell üríteni, majd a középső harmadát a tiszta edénybe, a végét pedig ismét a WC-be. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A menstruáció ideje alatt általában nem ajánlott a vizeletminta gyűjtése, mert a mintába kerülő vér befolyásolhatja a vizsgálat eredményét. Az esetleges menstruációról tájékoztatni kell az orvost.

Az ajánlások szerint a vizeletmintát egy órán belül le kellene adni, ha erre nincs mód, a tartályt lezárt műanyag zacskóban érdemes a hűtőbe tenni, 4 Celsius-fok körüli hőmérsékletre, különben a benne lévő baktériumok szaporodásnak indulhatnak. 24 óránál tovább ott sem lehet tartani. 

Ezt is olvasd el: 5 érték, ami megmutatja, hogy gond van a vese működésével

A vese és más kiválasztószervek működési zavarát már az akut veseelégtelenség kialakulása előtt jelzi néhány laborérték, melyet egy gyors vérképellenőrzés is kiszűrhet, de vizeletvizsgálattal, esetleg hasi ultrahanggal egybekötve még biztosabb az eredmény. A korai felismeréssel pedig az ember a súlyosabb problémáknak is elejét veheti.

Melyik laboreredmény jelzi, ha baj van a vese működésével? 5 érték, ami megmutatja

A vese rendellenes működésére több laborérték is felhívja a figyelmet.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük