Kinek kell több vasat szednie, és mi segíti a felszívódását? 4 fontos tudnivaló a nyomelem pótlásáról

Vaspótlásnál több tényezőre is figyelni kell, hogy elkerülhetők legyenek a hiánytünetek.

Vaspótlás vashiány esetén
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A vas rendkívül fontos a szervezet egészségének szempontjából, a nyomelem szerepet játszik a sejtek oxigénellátásában, felelős az optimális hemoglobinszintért, illetve az anyagcsere-folyamatokért. 

Alacsony szintje vashiányos vérszegénységet okozhat, ami többek közt olyan kellemetlen tünetekkel jár, mint az indokolatlan fáradtságérzet, a koncentrációs nehézségek, a szapora szívverés, a fejfájás, a szédülés, a torokkaparás, a sápadtság, a hajhullás vagy a körmök töredezése.

Kinek kell több vasat szednie?

A vasszükséglet naponta 15-18 milligramm felnőtt nők esetében, ami változatos táplálkozással könnyedén fedezhető, ez a szám azonban bizonyos esetekben megnőhet. Terhesség és szoptatás alatt a napi igény a 28 milligrammot is eléri. 

Külön odafigyelést igényel a vaspótlás erős menstruáció idején, nagy fizikai megpróbáltatások, intenzív sportolás esetén, illetve a vegetáriánus étrendet követőknél, de egyes betegségek esetén is. Ilyenek az emésztőrendszeri, felszívódási zavarok, így a cöliákia, Crohn-betegség vagy a fekélyes vastagbélgyulladás, de a veseelégtelenség, a savlekötők rendszeres szedése is alacsonyabb vasszinthez vezethet.

A vaspótlás ideális körülményei

A vas a legteljesebben éhgyomorban szívódik fel, ezért szedése leginkább fél órával reggeli vagy ebéd előtt javasolt. Érzékenység, gyomorpanaszok vagy fémes ízérzet esetén kis mennyiségű étel is fogyasztható mellé. Elősegíti a felszívódását a C-vitamin, így ezzel együtt szedve a leghatékonyabb.

Ezzel ellentétben a kalciumtartalmú étrend-kiegészítők, ételek, italok és tejtermékek gátolják a vas felszívódását, legalább két órát érdemes várni a fogyasztásuk után a vaspótló termékek szedésével. A magas rosttartalmú ételek, így a nyers zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák ugyancsak rontják valamelyest a hasznosulását, ahogy a koffeint tartalmazó élelmiszerek is. Szintén nem ajánlott savlekötő gyógyszerekkel együtt szedni vastablettát.

A vas ronthatja bizonyos antibiotikumok, illetve a pajzsmirigyproblémák vagy görcsrohamok elleni egyes készítmények hatását, így legalább két órát szükséges várni a kettő bevitele között.

A vashiány diagnózisa

A vashiányos vérszegénységre utaló tünetegyüttes fennállása megalapozza a hiánybetegség gyanúját, ám ez önmagában nem elegendő a diagnózishoz, az általános panaszok ugyanis többféle betegséget is jelezhetnek. Vérvizsgálat, teljes vérkép mutathatja ki a vas szintjét a szervezetben: a hemoglobin, a vvt (vörösvértest), a szérum vas és a transzferrin szintje is beszédes érték.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Vashiányban nem érintett emberek számára elegendő az éves laborvizsgálat eredményeit figyelemmel követni, ám diagnosztizált vashiány esetén gyakoribb tesztelés javasolt. A vaspótló készítmények szedésekor érdemes utánkövetni a hatékonyságot, a kezelőorvos javaslata szerinti időközönként vett vérből.

Mellékhatások, túladagolás

A vaspótló készítmények szedése okozhat mellékhatásokat,  előfordulhatnak gyomorpanaszok, hányinger, hasmenés vagy épp székrekedés, sötét színű széklet. Ilyenkor a rostban gazdagabb étrend segíthet. Gyomorpanaszok esetén éhgyomorra történő alkalmazása helyett megfontolandó az étkezés közbeni bevétele. Biztonságos módszer az étrend változatosabbá tétele is vasban gazdag fogásokkal, bővelkednek benne például a húsok, a máj és más belsőségek, egyes gabonák, illetve a magvak, hüvelyesek, csonthéjasok, valamint a tojás és a gombafélék is.

Túladagolás étrend-kiegészítős pótlásnál is többnyire csak napi 45 milligramm fölött fordulhat elő, ám ilyenkor erős tünetek léphetnek fel, melyek az alacsonyabb szükségletű gyerekekre különösen veszélyesek. A mérgezéses tünetek közé tartozik az erős hányás, hasmenés, hasfájás, kiszáradás és a véres széklet. Felnőtteknél inkább a genetikai eredetű hemokromatózis esetén jelent gondot a vas kóros mértékű felszívódása, diagnosztizált betegséggel nem szedhető vastartalmú étrend-kiegészítő. A nagymértékű felhalmozódás a szívelégtelenség, a májcirrózis, a cukorbetegség kockázatát is megnövelheti.

Vasban gazdag ételek

A vaspótlásban fontos szerepet kap az étrend: ezeket a fogásokat bátran beépítheted a mindennapokba.

8 isteni ételötlet a vas hatékony pótlására: vérszegénységgel javasolt mindennap fogyasztani őket

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images.)

Ezt is szeretjük