Ilyen hosszúak a várólisták az állami ellátásban: itt bárki lekérdezheti az időtartamokat
Az állami ellátásban igencsak hosszúra nyúlt némely beavatkozás várakozási ideje, amit egy oldalon bárki ellenőrizhet.
Az állami ellátásban gyakran hónapokat kell várni azért, hogy az érintettek a problémájukra megkapják a megfelelő kezelést, elvégezzék rajtuk a szükséges, tb-támogatott beavatkozásokat. De vajon milyen hosszú lehet ez a bizonyos várakozási idő?
A várólista-lekérdezés
Bizonyos betegségek kezeléséhez műtéti beavatkozások szükségesek, ezek sürgősek is lehetnek a szövődmények elkerülése végett, vagy a nagy fájdalom enyhítése érdekében. Azonban akár hónapokat, sőt, bizonyos esetben több mint egy évet is várni kell - már tavaly is nagy problémát jelentett a hosszú várakozási idő, amiről korábbi cikkünkben olvashatsz.
Jelenleg, 2024 márciusában csípőprotézis-műtét esetében ez bizonyos régiókban átlagosan több mint 160 napot jelent, az országos átlag tekintetében 114 napot, ahogy a gerincstabilizáló, gerincdeformitás műtéteknél is akár 130 napot is várhatnak az érintettek, a szürkehályog műtétei előtt pedig átlagosan 165 nap is eltelhet, pedig ezek mind-mind erőteljes fájdalommal járó betegségek.
Az ortopédiai kisműtétekre egyes helyeken átlagosan 133 nap a várakozási idő, és a szívbillentyű-beültetésnél is az országos átlag az összes térség tekintetében 139 nap.
Ám a legtöbbet a térdprotézisműtétre kell várni, akad olyan térség, ahol több mint egy évre nyúlhat a várakozási idő, ami átlagosan 400 napot jelent, ám országszerte sem túl biztató a 244 napos átlag. Hasonló a helyzet a szaruhártyaműtéteknél, ahol szintén átlagosan 400 nap is várakozással telhet, a harmadik leghosszabb pedig a kiterjesztett gerincműtétekhez kapcsolódik, ahol átlagosan 254 napot is tölthetnek az érintettek várakozással. Aki szeretné lekérdezni a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) várólistáját, az itt teheti meg.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A Portfolió oldalán tavaly év végén a magyar kórházszövetség elnöke, Velkey György nyilatkozott arról, hogy a hatalmasra duzzadt várólistáknak az egyik oka, hogy a kórházak óriási adósságokkal küszködnek, ami annak függvényében csak egyre magasabb lesz, minél több műtétet végeznek, így valójában nem áll érdekükben gyorsítani a folyamaton, de a kapacitáshiány is jelentősen közrejátszik ebben.
A hír rossz, tekintve hogy sürgős esetben a magánegészségügyhöz fordulnak az emberek, ám a Pénzcentrum oldalán megjelent összesítés szerint - ugyan nem minden magánellátás drágult tavaly óta - akár 5-30 százalékkel is többe kerülhetnek a műtétek, mint egy éve. Mindhárom leghosszabb várakozási idővel bíró beavatkozás, azaz a gerinc-, a térdprotézis- és a szaruhártyaműtét esetén is a magánegészségügyben több százezres, akár milliós összeget is kérhetnek az orvosok.
Nem véletlen, hogy Álmos Péter, az orvosi kamarai elnök egyenesen arra biztatja az embereket, hogy aki csak teheti, az egészségügyi ellátásra különítsen el összeget. Egyébként az egészségpénztárral 20 százalékot is lehet spórolni 150 ezer forintig - erről bővebben itt olvashatsz.
Ezeken kívül más opció nem igazán akad arra, hogy az ember megkaphassa a szükséges ellátást, lehetőleg még időben. Ezért is fontos a betegségeket lehetőség szerint inkább megelőzni, különböző szűrővizsgálatokra járni - 40 éves kor felett ezek a legfontosabbak -, egészséges életmódot követni, hogy az ember sokáig ne is szoruljon egyáltalán kórházi ellátásra.
8 szerv, ami nem szükséges az életben maradáshoz: hogyan hat a szervezetre, ha eltávolítják őket?
Mi történik, ha eltávolítják az egyik tüdőfelet vagy az epehólyagot?
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- műtét
- vakbélgyulladás