11 évvel tovább élhet, aki ennyit gyalogol – Bizonyítottan nő az élettartam

Az már köztudott, hogy rendszeres mozgással számos egészségügyi probléma kiküszöbölhető. Egy friss kutatás azonban arra is rámutatott, hogy jelentősen tovább élhetünk, ha aktív életmódot élünk.

Várható élettartam növelése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mindössze egy órát kellene gyalogolnia naponta a 40 felettieknek ahhoz, hogy akár három évvel meghosszabbítsák a várható élettartamukat – tették közzé nemrég kutatási eredményeiket ausztrál tudósok.

Nagy Abonyi András, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája, gyógytornász saját tapasztalatai is alátámasztják a rendszeres fizikai aktivitás meghatározó jelentőségét az egészségre nézve, sőt, a szakember szerint idősebbek és alapbetegséggel élők is elkezdhetik!

Várható élettartam növelése

Az már régóta ismert a szakemberek, orvosok előtt, hogy a rendszeres mozgás számos egészségvédő hatással rendelkezik. Ezt a hatást igazolta egy új kutatás is, amelyet a British Journal of Sports Medicine közölt, és amelynek egyik fontos megállapítása, hogy a középkorú népesség legaktívabb negyede akár 5 évvel hosszabb életre is számíthat. Sőt, megdöbbentő adatként az is kiderül a tanulmányból, hogy ha a legkevésbé aktív és a legaktívabb csoport élettartalmát hasonlítjuk össze, akár 11 év is lehet a különbség!

GettyImages-1837327640
Fotó: SolStock / Getty Images Hungary

A kutatók szerint azok tekinthetők legaktívabbnak a 40 felettiek közt, akik mindennap 160 percet gyalogolnak, legalább 4,8 km/óra sebességgel. Ők 5 évvel hosszabb élettartamra számíthatnak, vagyis az amerikai átlagéletkort tekintve 78,6 év helyett 84 évig élhetnek.

 A mozgásszegény életmód olyan komoly veszélyeket jelent, hogy a WHO tanulmánya szerint ma Európában évente 600 ezer halálhoz vezet a fizikai inaktivitás! A jó hír viszont, hogy a mozgás javítja a közérzetet, erősíti a vázizomzatot és – ami nagyon fontos egy elöregedő társadalomban – megadja az idős embereknek az esélyt egy önállóbb életre. Ráadásul bizonyítottan csökkenti számos betegség kockázatát, így a szívbetegségekét, a stroke-ét, az elhízásét, a cukorbetegségét, a vastagbél- és mellrákét és a depresszióét – összegzi a tudnivalókat Nagy Abonyi András, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája, gyógytornász. Ezeket az összefüggéseket érdemes sorra venni.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

  • Kardiovaszkuláris betegségek: az inaktív embereknél kétszer akkora a szívbetegségek kockázata, mint az aktívan mozgóknál. A mozgás ugyanakkor megelőzheti a stroke-ot, a magas vérnyomást és koleszterinszintet is csökkenti.
  • Elhízás: a mozgáshiány miatt sokkal több energiát visz be az ember a szervezetébe, mint amennyit eléget. Az életkor növekedésével egyébként is növekvő testsúly a mozgással kordában tartható.
  • Cukorbetegség: a korábban csak a 40 feletti korosztályt fenyegető 2-es típusú diabétesz ma már a fiatalabbakat is érinti. Kialakulásának a rendszeresen közepes vagy nagy intenzitású mozgást végzőknél 30%-kal kisebb a kockázata, mint az inaktívoknál.
  • Daganatos megbetegedések: a fizikailag aktív személyeknél 40%-kal kisebb a kockázat a vastagbélrákra, csökken a mellrákkockázatuk, a magas intenzitású mozgás pedig hatásos lehet a prosztatarák ellen.
  • Pszichés hatások: a mozgás csökkenti a depresszió kockázatát, segít a stresszel való megküzdésben, a gyerekeknek jó lehetőséget ad a szociális képességek fejlesztésére, a felnőtteknek pedig javul az önértékelése a mozgás által. Ráadásul az aktivitás más, egészségtudatosabb lépésekre is sarkall, mint például az egészségesebb étkezés és a dohányzásról való lemondás.
GettyImages-2004975067
Fotó: Halfpoint Images / Getty Images Hungary

– A rendszeres mozgás és a megfelelő életmód lehet az egészséges öregedés záloga, és ez nemcsak azt jelenti, hogy így hosszabban élhetünk, de legalább ennyire lényeges, hogy jobb minőségű élethez juthatunk. Vagyis kevesebb és később jelentkező betegséggel kell majd szembenéznünk, tovább megőrizhetjük az önállóságunkat, később szorulunk mások támogatására, és nem utolsósorban kevesebbet kell majd a gyógyszerekre, kezelésekre költenünk – magyarázza a mozgásterapeuta, gyógytornász. 

– Sokakban felmerül a kérdés, hogy pontosan mit is jelent a megfelelő életmód, illetve melyek azok a mozgásformák, amelyek hatékonyak és az esetlegesen meglévő betegségeikhez is illeszthetők. Mindezen kérdésekre a komplex életmódfelmérés során kaphatunk választ, amely nemcsak az adott fizikális, fittségi állapotot térképezi fel, de eszközös egészségi állapotfelmérésre és családi, életvezetési anamnézisre is alapozza a szakértő állásfoglalást. Tehát azoknak sem kell visszavonulót fújniuk, akik negyvenes éveikig nem voltak az egészség bajnokai, hiszen még ebben az életkorban is rengeteget nyerhetünk a személyre szabott, hatékony, egészséges életmóddal.

Sokkal több kalóriát égetsz, ha így sétálsz - Nem mindegy, milyen környezetben teszed

Akár a szabadban sétálnál, akár futópadon, ezekkel érdemes tisztába lenned.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük