Az ujjfájdalom 3 lehetséges oka - Nem csak felületi sérülés okozhatja

A kellemetlen ujjfájdalom hátterében akár gyulladás vagy idegbántalmak is állhatnak.

Ujjfájdalom okai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ujjfájdalom olyan állapot, ami ellehetetlenítheti akár a mindennapi feladatokat is, hiszen, ha nem tudjuk megfelelően használni az ujjainkat, akár a legegyszerűbb cselekvés is kínkeservessé vagy kivitelezhetetlenné válik.

Ráadásul sokféle oka lehet a problémának, sérülések, krónikus egészségi állapotok és ízületi deformitások is állhatnak a háttérben. Dr. Szily Tamás, a FájdalomKözpont ortopéd-traumatológusa, ízületi specialista a főbb okokat és a diagnosztizálás lépéseit vette számba.

Ilyen okai lehetnek az ujjfájdalomnak

Gyulladás

Igen gyakori kórkép a többnyire túlhasználatból - korunkban ilyen a rendszeres számítógép-használat is - eredő ínhüvelygyulladás. Ennek egy formája a pattanó jelenség, amikor az ínhüvelygyulladás már egy olyan fokot ér el, hogy akár minden hajlítás-nyújtás egy fájdalmas hallható-tapintható típusos jelenséggel jár. Ez egy idő után a mozgás elakadásával is járhat. Hasonló okból és módon alakulhat ki a csukló hüvelykujj oldali fájdalma, mely a hüvelykujj fájdalmával sokszor mozgáskorlátozottságával járhat sokszor az alkarba sugárzóan. Ez az úgynevezett de Quervain-szindróma.

GettyImages-1302430380
Fotó: Oscar Wong / Getty Images Hungary

Gyulladások érinthetik az ízületeket leggyakrabban előrehaladottabb életkorban kopásos eredettel. Bármely ízület érintett lehet. Merevség, duzzanat, deformitás a főbb tünetek. Sokszor az ujjak kisízületei is érintettek. Akár fiatalabbaknál vagy középkorú korosztályban autoimmun gyulladásos betegségekhez társulva, esetleg annak vezető tüneteként. Leggyakrabban a reumatoid arthritisben jelentkezik, amely csak Magyarországon százezres nagyságrendű beteget jelent. Gyakori kórkép a bőrbetegségként ismert pikkelysömör, mely az esetek egy részében okoz ízületi érintettséget.

Szintén gyakran manifesztálódik ízületi gyulladással - leggyakrabban a láb öregujján okozva duzzanatot, fájdalmat - az anyagcserezavar okozta köszvény. Egyéb ízületek (boka, térd, csukló, könyök) is érintett lehet, itt genetikai és táplálkozási okok állhatnak a háttérben.

Sérülések

Ezek enyhébb formái, - mint például a rándulás, zúzódás - is hosszú ideig panaszt, duzzanatot okozhatnak. Törés, ficam, nyílt seb azonnali orvosi vizsgálatot és ellátást igényel.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Idegbántalom

Perifériás neuropátia: ez az idegi bántalom leginkább sérülés, cukorbetegség, fertőzések, perifériás vaszkuláris betegség és Guillain-Barré-szindróma következtében alakul ki. Jellemző tünetei a lábfejekben, kezekben, ujjakban jelentkező fájdalom, égő érzés, zsibbadás, érzéskiesés.

Alagútszindrómák (leggyakrabban a kéztőalagút-szindróma): alagútszindrómának azokat a kórképeket nevezzük, amikor a test izmai, szalagjai, csontjai által alkotott hasadékban, alagútban lévő idegek valamilyen hatás miatt nyomás alá kerülnek. Ahol az idegek a csontok-szalagok közt futnak, ott kialakulhat alagútszindróma, a leggyakoribb a kéztőalagút-szindróma. Ennek jellemző tünetei az ujjak zsibbadás (főleg a hüvelyk/mutató/középső ujj), a fájdalom, az éjszakai égő fájdalom. Keringési zavar, mely sápadt, hűvösebb ujjakat eredményezhet. Ilyen kórkép a Raynaud-szindróma.

GettyImages-103059855
Fotó: Pascal Broze / Getty Images Hungary

Hogyan állítható fel a diagnózis?

Ha az ujjfájdalom nem múlik, ha a finommotoros mozgások nehezen vagy egyáltalán nem megvalósíthatók, ha a gyulladás tünetei azonosíthatók, vagy ha olyan általános tünetek is jelentkeznek, mint a láz, a fáradtság, az indokolatlan fogyás, mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Ilyenkor alaposan kikérdezzük a pácienst a kórtörténetről, a tünetek jellegéről, jelentkezéséről, és természetesen fizikális vizsgálatot is végzünk, amely során nem csak a látható tüneteket, de a mozgathatóságot is vizsgáljuk - ismerteti dr. Szily Tamás. - Sok esetben laborvizsgálatok is szükségesek, amelyekkel többek közt az autoimmun állapotok, gyulladásos jelek, a reumatoid faktorok vagy akár a húgysavszint ellenőrizhetők. 

Előfordulhat, hogy képalkotó eljárások, vagyis röntgen vagy MRI is szükségesek, és ritkábban neurológiai vizsgálatok felé is el lehet indulni. Az eredmények alapján már megszülethet a pontos diagnózis, ami a hatékony kezelés alapját jelenti.

4 ingyenes és otthonról végezhető módszer ízületi fájdalom ellen - Olvass tovább!

Bárhol is jelentkezzen ízületi fájdalom, az embert akadályozhatja a mindennapi teendők elvégzésében, ronthatja a közérzetet, és összességében még attól is elveheti a kedvet, hogy bárminemű mozgást végezzen az érintett.

4 ingyenes és otthon is működő módszer ízületi fájdalom ellen: tényleg beválnak

Az ízületi fájdalmak megkeseríthetik a mindennapokat, de szerencsére léteznek olyan otthon is bevethető módszerek, amik enyhülést hozhatnak.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük