Új módszerrel gyógyulhatnak a magyar rákbetegek: az immunrendszer képessé válik a daganatsejtek elpusztítására
Hamarosan új terápiával bővülhet a vérképzőszervi daganatos betegségek kezelése.
Megkezdődött a legkorszerűbb sejtterápiás eljárás, az úgynevezett CAR-T-kezelés szakmai feltételeinek kialakítása, az új terápia egyes vérképzőszervi daganatos betegségek gyógyításában lehet eredményes - tájékoztatta a projektben részt vevő Dél-pesti Centrumkórház - Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet az MTI-t.
Az Európai Unió támogatásából a Széchenyi 2020 program keretében megvalósuló kétéves projekt célja, hogy a CAR-T-technológiához szükséges eszközök és szakmai tudás hamarosan Magyarországon is rendelkezésre álljon.
Innovatív eljárás
Azt írták, a CAR-T-kezelés a sejtterápiát és az immunterápiát ötvöző innovatív eljárás, amely bizonyos hematológiai daganatos betegségek kezelésében - így a gyermekkori akut limfoblasztos leukémia és a felnőttkori diffúz nagy B-sejtes limfóma kórképek kezelésében - eredményesen alkalmazható. Az eljárás során a kezelést végző orvosszakmai és kutatócsoport a betegek saját immunsejtjeit "vértezi fel" daganatfelismerő és daganatsejt-pusztító tulajdonságokkal.
Első lépésként a szakemberek speciális eljárással immunsejteket nyernek a betegtől. Ezután a kinyert sejtek genetikai állományának módosításával képessé teszik azokat a daganatos sejtek felismerésére és elpusztítására. A génmódosítással előállított immunsejtek a kezelés elnevezését adó CAR-T-sejtek, melyek a beteg vérkeringésébe infúzión keresztül visszajuttatva hatékonyan képesek felvenni a harcot a daganatsejtekkel.
Elérhetővé válhatnak a legkorszerűbb sejtterápiás kezelések
A közlés szerint a világszínvonalú terápiás eljáráshoz speciális eszközökkel felszerelt laboratórium és magas szintű szakmai ismeretek szükségesek. A nemzetközi együttműködésben most induló, "Országos Intézetek transznacionális és innovációs fejlesztései" elnevezésű program célja, hogy az Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet terápiás palettája bővüljön, és lehetőség nyílhasson a legkorszerűbb sejtterápiás kezelések, ezen belül a CAR-T-kezelés bevezetésére és alkalmazására az onkohematológiai betegek ellátásában.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kétéves, csaknem 1,3 milliárd forint értékű, vissza nem térítendő uniós támogatásból nem csupán a CAR-T-technológiához szükséges high-tech laboratórium felállítása történik meg, hanem a kezeléshez szükséges tudományos szakismeretek megszerzése és hazai adaptálása, valamint a helyes sejtelőállítási gyakorlat elsajátítása is.
Magyarországon a sejtterápiás lehetőségek még csak korlátozottan állnak rendelkezésre, jelenleg a CAR-T-kezelés még nem elérhető. Az intézmény célja, hogy a hagyományos kezeléssel nem gyógyítható, hematológiai daganatos betegségben szenvedők a közeli jövőben hozzájuthassanak ehhez a - gyógyulási esélyeiket növelő - innovatív, személyre szabott terápiához.
„A tudomány és a hit a rákos emberben találkozik”
Tari Katalinnal beszélgettünk, aki nyolc éve tünetmentes az áttétes tüdőrák után.
„A tudomány és a hit a rákos emberben találkozik” - 8 éve tünetmentes a tüdőrák után Tari Katalin
Tari Katalinnal beszélgettünk, aki nyolc éve tünetmentes az áttétes tüdőrák után.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)