Veszélyeztetik az életet, de nagyon sokáig tünetmentesek - 5 súlyos probléma, aminél fontos a korai felismerés

A betegségek jelentős része sokáig panaszmentes, vagy nem okoz elviselhetetlen tüneteket.

Tünetmentes, veszélyes betegségek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legtöbben jellemzően akkor fordulnak orvoshoz, ha valamilyen fájdalommal küzdenek, sokan pedig addig is képesek várni, amíg ezek a tünetek az elviselhetetlenségig fokozódnak.

A betegségek nagy része azonban sokáig panaszmentes, vagy eleinte olyan enyhe tüneteket produkál, amelyet gyógyszerekkel sikerül elnyomni. A kiinduló okot azonban nem szüntetjük meg, így a betegség észrevétlenül válik súlyossá. Ha évente eljárunk szűrővizsgálatra, a rejtett betegségekre is időben fény derülhet.

Tünetmentes, de veszélyes betegségek

- Ha időben diagnosztizálunk egy betegséget, akkor gyógyszerekkel vagy akár kisebb beavatkozással is sikeresen gyógyítható. Ez azonban csak akkor lehetséges, ha évente rendszeresen eljárunk szűrővizsgálatra. Ezekkel a vizsgálatokkal ugyanis korai stádiumban felfedezhetők a betegségmegelőző elváltozások. Ha gyakran visszatérő vagy hosszabb ideig fennálló panaszaink vannak, például emésztési zavarok, hasmenés vagy épp székrekedés, fáradékonyság, érdemes a tüneteket enyhítő gyógyszerek helyett felkeresni egy szakorvost és kivizsgáltatni, mi állhat a háttérben. Előfordulhat ugyanis, hogy veszélyes betegséggel van dolgunk, az idő pedig egy fontos tényező az ilyen betegségeknek a kezelésében - mondja dr. Menyhárt Orsolya, a Budai Egészségközpont belgyógyász, kardiológus szakorvosa.

Cukorbetegség

A cukorbetegségnek több típusa van, a két leggyakoribb az 1-es és 2-es típus. Az 1-es típusa kora gyermekkorban kezdődik, ebben az esetben egyáltalán nincs inzulintermelés, így azt naponta kívülről kell pótolni. A 2-es típusú cukorbetegség során a sejtek inzulin iránti érzékenysége csökken, kevesebb cukor alakul energiává, és a vércukorszint emelkedni fog. Ha ez az állapot több évig is fennáll, inzulin adására lehet szükség. Az öröklött gének hajlamosíthatnak cukorbetegségre, ám kialakulását fokozhatja a testsúly, bizonyos gyógyszerek, az alkohol, valamint a várandósság is.

Vércukorterheléses vizsgálattal már korai stádiumban kimutatható, így egészséges táplálkozással, mozgással, a testsúly csökkentésével kordában tartható a betegség. Ha valaki gyakran szomjas, fáradékonyabb, nehezebben gyógyulnak a sebei, indokolatlanul éhes, ne habozzon felkeresni az orvosát! Ha időben felfedezik a bajt, elegendő lehet a megfelelő étrend és a gyógyszeres kezelés, hogy helyreálljon a cukoranyagcsere egyensúlya. 

Szív- és érrendszeri betegségek

A szív- és érrendszeri betegségek, mint például a magas vérnyomás, érelmeszesedés, érszűkület miatt kialakuló stroke vagy szívinfarktus, Magyarországon - és világszerte - vezető haláloknak számítanak. A korai tünetek, mint például a fejfájás, szédülés gyakran egyéb betegségek kísérőtünete is lehetnek, így nem tulajdonítunk nekik nagy jelentőséget. A szív- és érrendszeri betegségek lehetnek örökletesek is, ám a dohányzás, az elhízás, a mozgásszegény életmód, a stressz, az emelkedett cukor, a magas koleszterinszint és a magas vérnyomás fokozzák a kialakulásuk valószínűségét.

A vérnyomást rendszeres méréssel lehet ellenőrizni, a laborvizsgálatot pedig panaszmentes állapotban is érdemes évente elvégeztetni, ugyanis az abban szereplő értékek változása jelezheti a betegséget. Ha a családban gyakoriak a szív- és érrendszeri megbetegedések, akkor mindenképp rendszeresen járni kell kivizsgálásra. Életmódváltással pedig sokat lehet tenni az egészség megőrzéséért.

Vastagbélrák

A vastagbélrák a második leggyakoribb daganattípus, esetében különösen fontos a rendszeres szűrővizsgálat, mivel egyre fiatalabb korosztályt is veszélyeztet. A betegségmegelőző állapotok, így a vastagbél jóindulatú elváltozásai, valamint a bélpolipok korai szakaszban nem okoznak érzékelhető tüneteket, de még maga a vastagbéldaganat sem. Az indokolatlan fogyás, gyengeség, véres széklet és a megváltozott ürítési szokások azonban jelezhetik a problémát, amelyek jelentkezésekor azonnal fel kell keresni egy orvost.

A betegség kiszűrésére több lépésben kerülhet sor, a vastagbéltükrözés során azonban már a kisebb polipok - amelyekből kifejlődhet a daganat - el is távolíthatók. Ha a családban előfordult vastagbélrák, abban az esetben 40 éves kortól, egyéb esetben pedig 45 év felett javasolt részt venni a daganat kimutatását segítő vizsgálaton.

Tüdőrák

Ha valaki kicsit köhög, fullad, nehezebben lélegzik, hajlamos legyinteni a panaszaira. Pedig ezek akár a tüdőrák korai tünetei lehetnek. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy minden esetben erről van szó, de ha a tünetek nem múlnak, vagy esetleg fokozódik a köhögés, fáj a mellkas, vagy véres a köpet, indokolatlanul fogyás is jelentkezik, nem szabad halogatni a szakorvos felkeresését.

Ezek a tünetek ugyanis már előrehaladott stádium esetén jellemzők, éppen ezért fontos a rendszeres szűrővizsgálat. Nem minden tüdőrák hátterében áll dohányzás, ám a levegőszennyezés, passzív dohányzás, egyéb környezeti és genetikai tényezők fokozhatják a betegség kialakulását. 

Csontritkulás

Nőknél főként a klimax időszakában, férfiaknál pedig idős korban léphet fel csontritkulás, amelynek akkor sincs látható tünete, ha a csonttömeg már jelentősen csökkent. Csontsűrűség-vizsgálattal képet lehet kapni a csontok állapotáról, így megelőzhetők a betegség miatti gyakori csonttörések. A csontritkulás természetes eredetű kalcium fogyasztásával (tejtermékek, tojás, tej, sajt), D-vitamin rendszeres szedésével és rendszeres mozgással megelőzhető. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Nőgyógyászati daganatok

A nőket érintő leggyakoribb daganatok közé tartozik az emlőrák, a méhnyakrák, a méhtestrák és a petefészekrák. A szűrővizsgálatok fontosságát ezeknek a betegségeknek az esetében sem lehet elégszer hangsúlyozni. Ezenkívül pedig nagyon fontos az is, hogy mindenki figyeljen jobban magára, ne hagyja annyiban, ha valami rendellenességet tapasztal, illetve az emlődaganat esetében életmentő lehet az önvizsgálat lépéseinek elsajátítása.

- Az ember legnagyobb kincse a testi, lelki egészsége. Nincs egyik a másik nélkül. Inkább tűnjünk túlságosan óvatosnak, ezért, ha úgy gondoljuk, a panaszaink nem „normálisak”, menjünk el egy kivizsgálásra. A testünk mellett lelkünket is ápolnunk kell. Találjunk olyan elfoglaltságot, amely feltölt, olvassunk olyan könyveket, vagy keressünk olyan tevékenységet, amelyek segítenek a mindennapi stressz feldolgozásában. A legtöbbet saját magunk tehetünk magunkért, ne sajnáljuk hát önmagunkra az időt és az energiát - tette hozzá a doktornő.

Nézd meg, miket kéne enned a csontritkulás ellen!

Sokan a tejet tartják az első és legfontosabb kalciumforrásnak, pedig deciliterenként csupán 100-120 milligrammot tartalmaz. Innen nézve pedig már nem is annyira kétségbeejtő, ha valaki nem fogyaszthat tejterméket. Ráadásul számos más élelmiszerben jóval több kalcium van.

A legjobb ételek csontritkulás ellen: finomak, és igen magas a kalciumtartalmuk

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük