Természetes módszerek ínhüvelygyulladásra: enyhítenek a fájdalmon

A gyulladáscsökkentő krémek vagy gyógyszerek mellett is ideálisak lehetnek.

Fájdalomcsillapító módszerek ínhüvelygyulladásra
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az inak begyulladása leggyakrabban valamilyen egyhangú, de állandó terhelést jelentő tevékenység következtében alakulhat ki, így a hosszas számítógép előtt ülés, de akár a sportolás vagy a takarítás is előidézheti.

Az ínhüvely környékén váratlanul jelentkező, erőteljes fájdalom, duzzanat az ínhüvelygyulladás általános tünete, mely többnyire a kézfejet, a csuklót és a térd környékét érintheti. Ezenfelül megeshet, hogy a panaszok hátterében fertőzéses gyulladás áll, ilyenkor gyakori lehet a láz, illetve az érzékeny terület lüktetése és forró érzete.

Ebből állapítható meg a betegség

Az ínhüvelygyulladás diagnosztizálásakor az orvosok egyszerű vizsgálattal ellenőrzik, hogy fájdalommal jár-e a kérdéses terület mozgatása. Amennyiben a jelenség ropogásra emlékeztető hanggal párosul, valószínűleg túl kevés kenőanyag van az inakban. A fent említett gyulladásos fertőzésre pedig akkor gyanakodhatnak, ha a panaszok hónapok óta fennállnak: ilyenkor laborvizsgálatra és röntgenre is elküldhetnek.

Természetes módszerek ínhüvelygyulladásra

Az ínhüvelygyulladás kezelésének első lépcsőfoka a pihentetés, melyhez a kezelőorvos fáslizást javasolhat. Súlyosabb esetben viszont akár be is gipszelhetik a fájó végtagot, illetve léteznek - a kényelem szempontjából előnyösebb -, gyógyászati segédeszköz-üzletből beszerezhető csukló- és hüvelykujjrögzítők, valamint különféle gyulladáscsökkentő készítmények. A következő természetes módszerek, ha orvosolni nem is tudják teljesen, de enyhíthetnek a fájdalmon.

A jégterápia az akut fázisban, az első napokon megnyugtathatja a duzzadt, lüktető testrészt, ezért érdemes naponta háromszor, 10-15 percig óvatosan belemasszírozni pár darab, törölközőbe bujtatott jégkockát.
Akut fázis után a meleg víz lehet alkalmas az izmok ellazítására: ülj le 20 percre, és áztasd meg benne fájó végtagodat. Hatásosabb lehet, ha keserűsót is teszel a folyadékba.
Antibakteriális, nyugtató hatása miatt érdemes kipróbálni a fűzfakérget: egy evőkanál őrleményt oldj fel egy csésze forró vízben, várj 10 percet, és lassan kortyolgasd el. Fogyaszd akár naponta három alkalommal is.
Hatásos a kurkumás borogatás: oldj fel két evőkanál kurkumaport fél liter forró vízben, márts bele egy tiszta ruhát, terítsd a fájó részre, és hagyd hatni 15-20 percig. Célszerű naponta kétszer ismételni.
Fotó: akepong / Getty Images Hungary
Az árnikát a népgyógyászatban régóta alkalmazzák izomlazító hatása miatt: a gyógynövény számos készítmény formájában beszerezhető, és addig használhatod, ameddig szükségét érzed.
Az almaecetes-vizes borogatás szintén enyhítheti a fájdalmat: egy csésze meleg vízzel keverj el egy evőkanál almaecetet, és készíts belőle borogatást, amit legalább 20 percig hagyj az érintett testrészen.
Az aloe vera gyulladáscsökkentő, és erősíti az inakat is: a növény levelével óvatosan masszírozd át a panaszos területet, várj 30 percet, majd hideg vízzel mosd le. Ismételd ezt naponta kétszer-háromszor.
Fotó: didecs / Getty Images Hungary
Az amerikai Medicinal Food Szaklap egyik tanulmánya szerint az ananászban található bromelain enzim gyulladásgátlónak bizonyul ízületi fájdalom esetén.
Az omega-3 zsírsav növelheti az ízületek rugalmasságát. A tápanyag megtalálható többek között a lenmagban, a chiamagban, a mogyoróban és a leveles zöldségekben.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük