Ezt a betegséget jelezheti a baba születési súlya

Egy friss tanulmány szerint veszélyeket jelezhet az anya, illetve az újszülött számára, ha magas a baba születési súlya.

GettyImages-1037249220
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy tanulmány megállapította, hogy azok az anyák, akik átlagosnál magasabb tömegű babát hoznak világra, nagyobb eséllyel lesznek cukorbetegek később.

Míg korábbi kutatások már kimutatták, hogy a terhességi cukorbetegség jelezheti a későbbi kettes típusú cukorbetegség kialakulását, egy friss tanulmány szerint a kockázat még azoknál az anyáknál is fennáll, akiknél nem lépett fel terhességi cukorbetegség. 

Ezt jelezheti a baba súlya

Az átlagosnál magasabb súlyú babák alatt azokat a piciket értjük, akik társaik 90 százalékánál nagyobb tömeggel rendelkeznek.

baba
Fotó: moodboard / Getty Images Hungary

A kissé súlyosabb babák nem csak az anyával kapcsolatban jelezhetnek veszélyt: születésükkor ők nagyobb eséllyel kerülnek intenzív osztályra, később pedig magasabb a valószínűsége, hogy szövődmények alakulnak ki, de az elhízásra és a kettes típusú cukorbetegségre is hajlamosabbak.  

A glükózintoleranciát vizsgálták

A kutatók egy olyan megfigyeléses vizsgálat adatait elemezték, amelynek során harmadik trimeszterben lévő kismamáknál vizsgálták a glükóztoleranciát. A mintából, akiknek nem volt terhességi cukorbetegsége, 13 százaléknak volt átlagosnál nagyobb, 8 százaléknak átlag alatti, és 79 százaléknak átlagos méretű babája. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az eredmények azt mutatták, hogy 10-14 évvel a születés után az anyák 20 százalékánál diagnosztizáltak prediabéteszt vagy cukorbetegséget. A cukorbetegség gyakorisága magasabb volt az átlagnál súlyosabb tömegű babákat világra hozó anyáknál. Utóbbiaknál ez az arány 24,8 százalék volt, míg az átlagosaknál csupán 15,4 százalék, az átlag alattiaknál pedig 19,7 százalék volt.

GettyImages-96789208
Fotó: Peter Dazeley / Getty Images Hungary

A baba súlya és a cukorbetegség közötti kapcsolat még úgy is megmaradt, hogy számba vettek olyan egyéb kockázati tényezőket, mint az anya életkora, testtömege és vérnyomása. Dr. Kartik Venkatesh, a tanulmány vezető szerzője szerint kiemelten fontos, hogy az anyák és csecsemők nagy csoportjait hosszú távon vizsgáljuk, hiszen csak így kaphatunk átfogó képet a baba és az anya egészségi állapotáról. A kutatás valódi tanulsága Venkatesh szerint az, hogy felhívja a figyelmet a - nem csupán epizodikus - terhesgondozás fontosságára. 

Olvass tovább: ezek a cukorbetegség egyéb okozói

Nem csak az újszülött súlya jelezhet kettes típusú diabéteszt. 

Drasztikusan emeli a cukorbetegség esélyét, pedig sokan apróságnak hiszik: nem csak az étkezés okozhatja

A munkahelyi stressz nagyon káros hatással bír a szervezetre nézve, súlyos és gyógyíthatatlan betegség is kialakulhat a hatására.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük