Az állandó szorongásnak nagyon rossz vége lehet: milyen mentális betegséget alakíthat ki?
A gyakori és erős szorongás érzete különböző mentális betegségek kialakulását segítheti elő.
Vannak olyan típusú emberek, akik szorongósak, míg mások egyáltalán nem stresszesek. Mint jellemvonás, eltűnni sosem fog az érzet, de lehet tompítani, illetve különböző önnyugtató technikákkal kiküszöbölni a pánikrohamszerű tüneteket.
A szorongással is éppúgy kell foglalkozni, mint bármilyen más problémával vagy betegséggel. Ugyan a kezdetekben akár több évig vagy évtizedig nem változik az állapot, az idő múlásával és a szőnyeg alá söpört negatív gondolatokkal akár mentális betegség is kialakulhat.
A szorongás tünetei
Vannak olyan emberek, akik minduntalan egyre rosszabbul lesznek egy-egy stresszes szituáció alatt. Kutatások szerint legtöbb esetben nőket érint ez a fajta betegség. A szorongás külső tünetei közé tartozik a nyak és mellkas bőrének gyakori pírja, amik mellé a végtagok hűvösek maradnak.
Emellett kiszáradhat a szája, és a verejtékmirigyek aktivitásának növekedésével fokozott izzadás jellemzi őket, ami mellé szapora, ziháló légzés is társulhat. A szorongó ember nem tart szemkontaktust. A szorongásnak azonban vannak plusz és mínusz tünetei is. Előbbihez tartozik többek között a hirtelen szóáradat, valami személyes élmény részletes megosztása, míg mínusz tüneteknél a személynek nincs kedve egyáltalán beszélni.
A szorongás gyakran társul valamilyen fóbia mellé, tehát valami félelmet keltő tárgy vagy jelenség okozza a szorongás érzetét. Ez lehet félelem a többi embertől vagy a szűk terektől, magasságtól, mélységtől, lényegében bármitől.
Szorongásból pánikbetegség
Ha a tünetek fokozódnak, akkor pánikroham tünetei jelentkezhetnek, melyek közé tartoznak a görcsös végtagok vagy az ájulás is. Ilyenkor a nyugtatás végett a beteget jellemzi a mély sóhajtozás, ami mellé pulzusszám-növekedés társul. Pánikbetegség esetén súlyos félelem üli meg az embert. Erős szívdobogás, verejtékezés, mellkasi fájdalom, remegés, fulladás, légszomj, hányinger, szédülés, hasi panaszok, ájulás érzése, halálfélelem, hőhullámok és zsibbadás érzete jelentkezik, mely körülbelül 10-30 percig tart.
Szorongás hatására pánikbetegség is kialakulhat, ami a pánikrohamok hatására jön létre. Lényegében pont azért, mert az illető már annyira fél a pánikrohamoktól, hogy ez tartós pánikbetegséget eredményez.
Szorongásból depresszió
A szorongás azonban nem csak pánikbetegséggé alakulhat. Ezen kívül depresszió kialakulásához is vezethet. Depresszió alatt a szorongásnak inkább a mínusz tünetei dominálnak, motiválatlanság és levertség jellemzi az időszakot. Ekkor társulhat a betegség különböző tudatmódosító vagy bódító szerek függőségéhez.
De a depresszió idővel pszichózissá is alakulhat, aminek a tünetei hallucinációk, ekkor az egyén elveszíti a kapcsolatot realitással, elhiszi a saját kitalációit. Paranoiai is kialakulhat, ami a pszichózis külön altípusa, üldöztetés és megfigyeltetés érzése jellemzi. Előfordulhat, hogy az illető beszél valakihez, aki nincs jelen.
Tehát a különböző pánik- és szorongásos rohamok képesek a pszichózis tüneteit produkálni az embernél. Ezek a tünetek lehetnek többek közt a hallucinációk, amikor olyan dolgokat lát vagy hall az ember, amik a valóságban nincsenek, illetve a dezillúziók vagy megalapozatlan téveszmék, továbbá a paranoia is, ami szintén téveszméken alapszik, viszont itt a félelem érzete is társul hozzájuk.
Pszichózis és szorongás
A különbség a tényleges betegség és a szorongás által kiváltott tünetek között, hogy a valódi pszichózisnál a tünetek állandóak, és komoly befolyással bírnak a személy életében. A szorongás által kiváltott érzések pedig csak abban a pillanatban jelentkeznek, utána elmúlnak, akár hirtelen pánikroham formájában.
Emellett, míg szorongás alatt a stressz váltja ki a tüneteket, addig a pszichotikus zavarral rendelkezők nem rendelkeznek szoros kapcsolattal a valósággal, és idővel a tünetek csak rosszabbodni tudnak. Ebből is látszik, hogy ugyan nagyon közeli a kapcsolat közöttük, de az eltérő jellemzőik miatt eltérő kezelést is igényelnek. Akinek pszichózisa van, annál közvetlenül a pszichózist kezelik a szakemberek, míg a másik esetben a szorongásra kell fókuszálni.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Fóbiák, poszttraumás stressz, pánikbetegség
A tüneteket nem szabad félvállról venni, mert könnyen depresszióba, alkoholizmusba vagy drogfüggőségbe csaphatnak át, illetve egyéb szorongásos betegséggel is társulhatnak. Kialakulhatnak különböző fóbiák - melyeknek köztudottan sokféle változata létezik. Nem nehéz kitalálni, mennyire megkeserítheti az ember életét egy szociális fóbia, aminek hatására nem tud rendesen kommunikálni a hallgatóság előtt, miközben küzd a mellkasi fájdalmával, légzési nehézségeivel és erős szívdobogásával. A szorongásnak a tünetei sok esetben megegyeznek a szívroham tüneteivel, éppen ezért gyakran járnak kardiológushoz a betegek mindenféle tényleges szervi probléma nélkül.
A poszttraumás stressz valójában a szorongást megelőző, már meglévő állapot, amit gyakran épp a szorongás tünetei hoznak a felszínre. Valamilyen régi, elhomályosult, ugyanakkor igen erős érzelmi töltettel rendelkező emlékre épül, aminek feltárását a betegségre jellemző amnézia is nehezítheti. Az illetőt rémálmok gyötrik, szinte minden ébren töltött idejét valamilyen elfoglaltsággal tölti, mintegy kizárván ezzel a traumatikus élmény emlékét. Pedig ebben az esetben is a legjobb gyógyír az emlékezés lenne, a történetek átbeszélése szakemberrel, melyekkel az esetleges önvádakat vagy tévképzeteket lehet feloldani.
A szorongás kezelése
Szorongás esetén a legrosszabb megoldás elkerülni a szorongást keltő helyzeteket, ez ugyanis a betegséget csak felerősíteni tudja. Minél többször érdemes olyan szituációkban részt venni, amik kellemetlen érzéseket okoznak, hogy le lehessen küzdeni a fojtogató érzést. Emellett szakemberek még kiadós sétákat is javasolnak a természetben, hogy minél hatékonyabban lehessen csökkenteni a stressz szintjét.
Mentális zavar a legegyszerűbb képeken
Eisen Bernardo, a Fülöp-szigeteki illusztrátor és grafikus tervező elmondta, bár első ránézésre csak egy csavart fémdarabról van szó, lényege szerint mégis képes együtt tartani a dolgokat. Számára pedig az életet szimbolizálja: van kezdő- és végpontja, iránya, melyből megismerhető mindaz, ami belül, illetve ami kívül van.
Néhány gemkapocs van csak a képen, de egy perc alatt mindent megértesz a mentális zavarról
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek forrása: Getty Images Hungary
- stressz
- szorongás
- szorongó
- poszttraumás stressz
- pánikbetegség
- pszichés betegség
- pszichiáter
- pszichózis
- elme
- Életmód