Egy hónappal a szívroham előtt: 8 tünet, ami már ilyenkor jelentkezik

Még elkerülhető a tragédia, ha időben észreveszik őket.

Szívroham előtt
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szívinfarktus, vagyis a szívizom súlyos vérellátási zavara miatt kialakuló szívizomelhalás még mindig az egyik leggyakoribb halálokot jelenti világszerte, annak ellenére is, hogy ismertek a rizikófaktorok, melyek közül életmódváltással több is kiiktatható volna.

Utóbbiak mellett a szívinfarktusnak léteznek előjelei is, melyek felismerése által megelőzhető lehet a tragédia, ráadásul ezek nemcsak olyan tünetek lehetnek, amelyek közvetlenül a bekövetkezte előtt jelentkeznek, de akár egy hónappal előtte is felhívhatják a figyelmet a bajra.

Tünetek a szívroham előtt egy hónappal

Bár a szívinfarktus sokszor derült égből villámcsapásként sújt le, általában van előzménye, vagyis a szív és az érrendszer állapota korántsem megfelelő, amire számos tünet felhívhatja a figyelmet. A következő tünetek fennállása esetén sajnos könnyen lehet, hogy akár már egy hónapon belül is számítani lehet az infarktusra.

Az állandó fáradtság számos problémára utalhat, különösen, ha nincs konkrétabb oka, de már kisebb terhelés hatására is jellemzővé válik. Ha valaki kimerültséggel és aluszékonysággal küzd, ami már az egyszerűbb, mindennapi teendőket is nehezíti, érdemes gyanakodni, de még inkább, ha mindehhez álmatlanság is társul. Persze a kettő fakadhat egymásból is, és más problémára is utalhat - akár depresszióra, szorongásra -, mindenesetre nem árthat felkeresni az orvost.

Komoly vészjelző tünet lehet az egyre csak fokozódó légszomj, illetve a vele járó szédülés, melyek a rossz fizikai állapotot jelezhetik, ha már akár egy gyorsabb séta vagy más könnyebb fizikai megterhelés hatására is jelentkeznek.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Fontos tünet lehet a fájdalom is, elsőként a mellkasi fájdalom, mely a vállakba, a karokba és a nyakba is kisugározhat, de ugyanúgy oda kell figyelni azokra a tünetekre is, melyeket akár a refluxéival is össze lehet keverni. Ilyen a hasi fájdalom is, illetve az émelygés, a kellemetlen telítettségérzés.

A szívroham legfőbb rizikófaktorai közé tartozik a dohányzás, a magas vérnyomás, a mozgásszegény életmód, a magas koleszterin-, illetve vérzsírszint, az elhízás, a cukorbetegség, a stressz, illetve az alkoholfogyasztás. A férfiak általában veszélyeztetettebbek, de ugyanígy igaz ez a menopauzán átesett nőkre, illetve mindazokra, akiknél családi halmozódás is mutatkozik.

A fokozott verítékezés esetén is célszerű orvoshoz fordulni, előjele lehet ugyanis az infarktusnak - akár az éjszakai verítékezés, akár a napközbeni, akár az, ha hideg veríték borítja a bőrt -, csakúgy, mint például a hajhullás fokozódása, mely a kortizol nevű stresszhormonok magasabb szintjét is jelezheti.

Ha mégis bekövetkezik

Amennyiben a szívroham kialakulását nem sikerült megelőzni, a legfontosabb a tünetek időben való észlelése és a mentő azonnali kihívása. A tünetek közé tartozik a mellkasi fájdalom, a mellkasi szorító érzés vagy nyomás a szegycsont mögött, amihez társulhat a bal kar fájdalma, a hát-, nyak- és állkapocsfájdalom, a karzsibbadás, a hideg verítékezés, a légszomj, a hányinger, a szédülés és gyengeségérzés, de jelentkezhet hányás, illetve öklendezés is. Jellemző, hogy a fájdalom fizikai terhelésre fokozódik, pihenésre azonban nem szűnik meg.

Ezt is szeretjük