Mikor gyanakodhat szívritmuszavarra az ember? Ezért fontos a megfelelő pulzusmérés
A szívritmuszavar nem játék, és bár sok esetben ártalmatlan, mégis érdemes odafigyelni rá.
A szívritmuszavar legtöbb formája ártalmatlan ugyan, és kezelést sem igényel, mégis fontos odafigyelnie az érintetteknek, hiszen komoly probléma is lehet belőle.
Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa szerint az ellenőrzés ilyen esetekben is fontos. Mikor van szükség mégis kezelésre, és melyek ennek az összetevői?
A szívritmuszavar kezelésének célja
- A szívritmuszavar sokszor teljesen ártalmatlan, sok esetben még tünetet sem okoz, és csak véletlenül derül rá fény egy vizsgálat során. Más esetekben úgy érezhetjük, hogy a szívünk nem szabályosan ver, egy-egy nagyobb dobbanást, extra ütést, esetleg kimaradást vagy szapora, rendetlen szívműködést észlelünk - ilyenkor mindenképpen érdemes kivizsgáltatni magunkat.
A kivizsgálás eredményeit értékelve eldöntjük, hogy az állapot mennyire komoly, és vezethet-e a jövőben komplikációkhoz. Amennyiben igen, úgy egy kezelési tervet állítunk fel, amelynek több célja is van - ismerteti dr. Vaskó Péter.
- Meg kell akadályozni a vérrögök képződését - különösen pitvarfibrilláció esetén.
- Normál keretek közt kell tartani a pulzust.
- Ha lehetséges, vissza kell állítani a normál szívritmust.
- Amennyiben valamilyen betegség vagy állapot okozza a szívritmuszavart, azt kezelni kell.
- Minden rizikófaktor mérséklésére vagy kiiktatására kell törekedni, ami szívbetegséget vagy stroke-ot okozhat.
Élet szívritmuszavarral
Akinél a szívritmuszavar kezelést igényel, annak szüksége lehet gyógyszerszedésre, a pulzus monitorozására és azon életmódbeli változásokra, amelyekkel a kockázat csökkenthető. Ez utóbbi azoknak is fontos, akik tünetmentesen és gyógyszerekre nem szorulva élnek szívritmuszavarral.
Fontos odafigyelni ezekre szívritmuszavar esetén
- Amikor a gyógyszerről kell dönteni, mindenképpen fontos beszámolni az orvosnak azokról a gyógyszerekről, táplálékkiegészítőkről, vitaminokról, amelyeket már a mindennapok részét képezik.
- Amit a kardiológus elrendelt, azt a felírtak szerint szükséges szedni.
- Soha nem szabad önkényesen befejezni a gyógyszerszedést - mert például már sokkal jobb a közérzet -, csakis az orvossal egyeztetve.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Mellékhatás tapasztalása esetén mindenképp be kell számolni erről a kezelőorvosnak.
- Fontos megtanulni mérni a saját pulzust a nyakon vagy a tenyér alatt, különösen pacemaker esetén.
- A vérnyomásmérés során a mért pulzusértékeket is figyelni kell, és szükség esetén naplózni.
Óvatosnak kell lenni a vérnyomásemelő anyagokkal
Érdemes megfigyelni, hogyan hatnak egyes anyagok, és amelyek megzavarják a szívritmust, azokat el kell hagyni, vagy egyeztetni róluk az azt elrendelő orvossal. Ilyen lehet a koffein, a cigaretta, az alkohol, a drogok, a köhögésre, megfázásra szedett gyógyszerek, az étvágycsökkentők, a mentális betegségek kezelésére rendelt gyógyszerek, a béta-blokkolók.
Paradox módon néha a szívritmuszavarra rendelt gyógyszerek okozhatnak ritmuszavart - erről mielőbb tájékoztatni kell a kardiológust. A szívritmuszavar-vizsgálati csomag és az életmódorvoslás is segít a megelőzésben. Mivel már önmagában a szívritmuszavar is egy rizikófaktor a szív-érrendszeri betegségek, események és a stroke szempontjából, fontos a továbbiakat rendezni.
Orvosi útmutatással és életmódorvoslás segítségével csökkenthető a magas vérnyomás és a koleszterinszint, elhízás esetén fontos a fogyás, a kiegyensúlyozott táplálkozás, rendszeres mozgás és a dohányzás abbahagyása.
Még a szívroham kockázatát is növeli a hiánya: 10 étel, amivel pótolhatod a folsavat
A folsav jótékony hatása akkor érvényesül igazán, ha természetes úton viszed be a szervezetedbe.
Még a szívroham kockázatát is növeli a hiánya: 10 étel, amivel pótolhatod a folsavat
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)