9 dolog, amitől szívbeteg lehetsz: van, amivel nem tudsz mit kezdeni, a többin változtathatsz
Ha csak egyetlen helytelen életmódbeli szokásod van, az már növeli a szív- és érrendszeri betegség kockázatát.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Hemzsegnek az online vásárlók, miközben konganak az ürességtől a butikok: a járványhelyzet átírta a vásárlási szokásokat »
- Elképesztően nőies és sokoldalú trend tér vissza: a kordbársony cuccok idén így ütősek »
- A legerősebb vízhajtó smoothie receptek: pár nap alatt segítenek megszüntetni a puffadást »
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Dér Heni gyönyörű menyasszony volt: különleges ruhában ment férjhez
- 16 éves lett Deustch Anita és Kinizsi Ottó nagyobbik lánya: Emma gyönyörű tini
- 10 kép Észak-Koreából, amiért kitiltást kapott a fotós – Ezt az arcát senki nem láthatja az országnak
- 122 éves koráig élt a francia asszony: különös képeken mutatjuk hosszú életét
A szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezőit két fő csoportra lehet osztani, a megváltoztathatatlan és a megváltoztatható tényezőkre. Dr. Babai László, a Magyar Életmód Orvostani Társaság elnöke összegezte a rizikófaktorokat.
Minél több rizikófaktorral rendelkezik valaki, annál nagyobb a valószínűsége a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának. Bizonyos tényezőkön nem lehet változtatni.
Ezeken az okokon nem lehet változtatni
- Női és férfi nem
A férfiaknak a fiatalabb éveikben nagyobb esélyük van a szívbetegségekre, mint a nőknek, ez a hátrány azonban a változókorban megszűnik. A klimax után a nők védettsége is alacsonyabbá válik.
- Növekvő életkor
A végzetes szívkoszorúér-betegségek döntő többsége 65 évnél idősebbeknél következik be.
- Örökölt tényezők
Azoknál a személyeknél, akiknek a szüleik szívbetegek voltak, nagyobb a valószínűsége a betegség kialakulásának. Ugyanilyenek a cukorbetegségre és az elhízásra is hajlamosító genetikai vonások, amelyek szintén növelik a szív- és érrendszeri betegségek esélyét. Ezeken a tényezőkön nem lehet változtatni, esetükben azonban segíthet a fokozott odafigyelés.

Megváltoztatható rizikófaktorok
- Fizikai inaktivitás
Kutatások bizonyítják, hogy az inaktív embereknek kétszer akkora esélyük van szívbetegségekre, mint az aktívan mozgóknak. A mozgáshiány növeli a magas vérnyomás, koleszterinszint és a stroke kialakulásának kockázatát is. A mozgáshiány miatt zsírszerű lerakódások, vagyis plakkok alakulhatnak ki a koszorúerek belső falában, elzárva a véráramlás útját. Emiatt csökken a vérellátás, nem jut elég oxigén a szívizomhoz, ami végső soron iszkémiás szívbetegségekhez - például szívelégtelenséghez és szívinfarktushoz vezet.
- Túlsúly és elhízás
A mozgáshiány és az egészségtelen táplálkozás miatt jóval több energiát visz be valaki a szervezetébe, mint amennyit eléget, így először túlsúly majd elhízás jelentkezhet. A túlsúlyos embereknél a szívbetegség kétszer, az elhízottaknál már háromszor gyakoribb, mint a normál testsúlyúaknál.
A szív- és érrendszeri betegségek mindig is dobogósak voltak a világ halálozási listáin. Ezért is óriási jelentőségű a betegséggel kapcsolatos orvosi vívmányok fejlesztése.
- Dohányzás
Közismert, hogy a dohányosoknak jóval nagyobb az esélye szívkoszorúér-betegségre, mint a nem dohányzóknak. Akiknél pedig már kialakult, azoknál a cigarettázás önálló rizikófaktora az esetlegesen bekövetkező hirtelen szívhalálnak. Az aktív dohányzás önmagában 50%-kal emeli az érbetegség rizikóját, a passzív dohányosoknak is 30%-kal nő a szívkoszorúér-betegség kockázata.
- Magas koleszterinszint
Az LDL-koleszterin szintje és a szív-érrendszeri betegségek szorosan összefüggenek egymással. Ha a vérben túl sok LDL-koleszterin halmozódik fel, a szervezet nem képes azt lebontani, így lerakódik az artériák falában. A tartósan magas vérzsírszint miatt az érfalakon pakkok alakulnak ki, melyek csökkentik az erek rugalmasságát, szűkítik az átmérőt, így bekövetkezik az érelmeszesedés. Az erek egyre kevésbé képesek a megfelelő vérmennyiséget átengedni, ezért a környező sejtek kevesebb oxigént kapnak, és a szervek működése előbb-utóbb károsodhat. Emiatt bekövetkezhet a szívinfarktus, a stroke és a végtagi érszűkület.
- Magas vérnyomás
A magas vérnyomás önmagában növeli a szívinfarktus és a stroke kockázatát. A betegségre való hajlam bizonyos mértékig öröklődik, ám a hajlam még nem maga a betegség. A felnőttkori megjelenésnek számos életmódbeli kockázati tényezője van. Ilyenek a mozgásszegény életmód, az alkoholfogyasztás, a stressz, a magas LDL-koleszterin-szint, a fokozott sófogyasztás, illetve a cukorbetegség.
- 2-es típusú cukorbetegség
A cukorbetegség önmagában is komoly rizikófaktora a kardiovaszkuláris betegségeknek, különösen a kezeletlen esetekben. A 65 éven felüli cukorbetegek 68%-ának van valamilyen típusú szívbetegsége. Ezért a cukorbetegeknek nemcsak az alapbetegségüket kell kontroll alatt tartani, de a kardiológiai ellenőrzést és az életmódváltást is komolyan kell venni.
OLVASD EL EZT IS!

- szívroham
- megelőzés
Hétköznapi dolog lehet a szívroham első jele: a hidegben jóval gyakoribb lehet!

- szívroham
- megelőzés