Nem játék! Ez történik a testeddel, ha 1 hónapig nem eszel szénhidrátot

A szénhidrátok megvonása már rövid távon sincs jó hatással a szervezetre.

Szénhidrát elhagyása következmények
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha szénhidrátokról van szó, sokan még mindig a fehér kenyérre, burgonyára, tésztára asszociálnak, ezért igyekeznek kiiktatni ezeket az ételeket az életükből. Pedig nem minden szénhidrát mumus a fogyókúrában, a lassú felszívódásúak például kulcsfontosságúak egy életmódváltás során, hiszen amellett, hogy hosszasan eltelítenek, nem emelik meg drasztikusan a vércukorszintet.

A fogyókúra alatti állandó fáradtságot és kimerültséget a vitaminok és ásványi anyagok hiánya, de a lecsökkent szénhidrátbevitel is eredményezheti. Ezért jelenthet veszélyt a ketogén diéta is, ami a szénhidrátok kiiktatására épít.

Mi történik, ha megvonják a szervezettől a szénhidrátokat?

A szénhidrátok megvonása már rövid távon sincs jó hatással a szervezetre, már egy hónapnyi kihagyás nagyban megnöveli a hiánybetegségek kialakulásának kockázatát.

GettyImages-907852224

Fáradtság és reszketés

Amikor csökken a szénhidrátbevitel, az első dolog az, hogy vizet veszít a szervezet. A szénhidrátok glikogén formájában tározódnak, ehhez pedig nagy mennyiségű vízre van szükség. Ezért azt veheted észre, hogy pár nap után sokkal laposabb a hasad, aminek örülsz is, azonban az elhagyott kilókkal csak vizet, nem pedig zsírt vesztesz, így a hirtelen jött siker megtévesztő lehet. Mivel a szénhidrát befolyásolja a vércukorszint szabályozását, elégtelen fogyasztása esetén annak állandó leesése vagy ingadozása hypoglikémiához, azaz alacsony vércukorszinthez vezethet. Figyelmeztető jelei a reszketés, szédülés, rosszullét, fejfájás, fáradtság, koncentrációs zavarok.

Az agy sem működik rendesen

A szénhidrátok az agy fő mozgatórugói. Szervünknek 110-145 gramm szénhidrátokból származó glükózra van szüksége naponta, ezt használja fel elsődleges energiaforrásként, már csak emiatt sem ajánlott teljesen kiiktatni az étrendből, nem beszélve arról, hogy már egy hét után kínzó fejfájást tapasztalhatsz, ami még hetekig eltarthat. A szénhidrátok szerepet játszanak a boldogsághormonnak is nevezett szerotonin termelésében, ennek csökkenése hangulatváltozásokat és depressziót is okozhat, de fontos feladata, hogy közvetíti az agyban a jóllakottság érzetét is.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Lassul az emésztés

Az anyagcsere megfelelő működéséhez  nagyjából 10 grammnyi szénhidrátra van szüksége a szervezetnek, így ha a szénhidrátok elhagyásával extrém alacsony kalóriabevitel is párosul, már az első hetekben érezhetően lelassul az emésztés és növekedik az éhséghormon szintje. Ez hosszú távon azt eredményezheti, hogy  jojóeffektus alakulhat ki, azaz több kiló szalad föl a fogyókúra után, mint amennyi lement közben. A lassú felszívódású szénhidrátok, azaz például a teljes kiőrlésű gabonafélékből készült ételek magas rosttartalommal bírnak, amelyek biztosítják a megfelelő emésztést.

 A test ketózisba esik

Ha a szénhidrátok hiányában a glikogénraktárak azonnal lemerülnek, és a sejtek nem jutnak elég glükózhoz, a szervezet elkezdi lebontani a zsírt. E folyamat során a test ketonokat termel üzemanyagforrásként, de ha több lesz belőle a vérben, mint amennyit a szervezet fel tud használni, ketoacidózis jön létre, amelynek jelei a dehidratáltság, acetonos lehelet, hasi fájdalom, hányinger, súlyosabb esetben eszméletvesztés vagy a későbbiekben akár halál. Ha ezeket a jeleket tapasztalod az első hónapban, azt jelenti, hogy érdemes a szénhidrátok teljes kiiktatása helyett lassan visszaépítened őket a mindennapjaidba. 

GettyImages-183022926

Milyen szénhidrátokat fogyassz?

A dietetikusok szerint a napi kalóriabevitel körülbelül 50%-át kellene jó szénhidrátokból fedezni, ami 200-300 grammot jelent napi szinten, de ez persze egyéni preferenciáktól is függ. Nem szabad kiiktatni a zöldségeket és gyümölcsöket, a teljes kiőrlésű gabonákból készült élelmiszereket, persze utóbbit csak mértékkel fogyaszd. Ezek nagyban hozzájárulnak a napi rostbevitelhez is, ami támogatja az anyagcsere megfelelő működését, ezáltal a fogyást is.

30 napig nem evett cukrot ez a lány - Nézd meg, mi történt a testével

Egy harmincnapos kihíváson vett részt, amelyben nemcsak a cukorról, de a mesterséges édesítőszerekről és a cukorhelyettesítőkről is lemondott, még a mézről és az agaveszirupról is.

Ez a lány 30 napig nem evett cukrot - Nézd meg, mi történt a testével!

Elolvasom

Borító-és ajánlóképek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük