A székrekedés 3 leggyakoribb oka
Gyakran küzdesz a kellemetlen emésztőszervi problémával? Járj utána, mi állhat a háttérben!
Az orvosok általában a napi egyszeri székelést tartják normálisnak, ám önmagában még nem jelent székrekedést, ha ennél ritkábban fordul elő. Ha azonban a vastagbélben visszamaradó bélsár beszárad, megkeményedik, a székletürítés nehézzé, sőt, gyakran fájdalmassá válik. Ennek hátterében sokféle ok húzódhat meg - most a leggyakrabban előfordulókat mutatjuk be.
Mozgásszegény életmód
Irodai munkát végzel, de nincs időd esténként sportolni? Sajnos ezzel számtalan probléma kialakulását elősegítheted. Egyrészt a mozgás hiánya előbb-utóbb megmutatkozik majd ruhaméreted folyamatos növekedésében, másrészt néhány sport nélkül töltött év következtében nagyobb esélyed lesz a szív- és érrendszeri betegségekre is. Először azonban az emésztési problémák jelentkezhetnek, hiszen a mozgásszegény hétköznapok eredményeképpen lelassul az anyagcseréd.
Sportolj!
A testmozgás javítja a fizikai erőnlétedet, megmozgatja a belső szerveket is, valamint fokozza a vérellátást. Serkenti az anyagcserédet, így gyorsabbá válik az emésztés. Nem fontos, hogy kimondottan fárasztó, megerőltető sportokat végezz, elegendő az esti vagy reggeli gyors séta, esetleg néhány nyújtó, lazító gyakorlatsor. A hangsúly a rendszerességen van!
Rostszegény étrend
A székrekedés leggyakoribb előidézője a rostszegény táplálkozás. Bizonyára te is tapasztaltad már, hogy a hétköznapi rohanásban nincs időd nyugodtan leülni, majd megenni az ebédedet, inkább csak bekapsz pár szem pogácsát vagy egy szelet pizzát. Ha hajlamos vagy a székrekedésre, ez a legrosszabb, amit tehetsz. A tésztafélék nem tartalmaznak elegendő rostot, és gyakori fogyasztásuk ronthat a helyzeten.
Ezeket edd!
Rendkívül fontos, hogy hagyj magadnak elegendő időt a táplálkozásra. A pár perc alatt elfogyasztott ételek nemcsak a székrekedés hátterében állnak ott, de gyomortáji fájdalmat is okozhatnak. Ha nem rágod meg alaposan az ételt, komolyabb munkára készteted az emésztőrendszeredet. Fontos, hogy étrended tartalmazzon sok rostot, korpát, teljes kiőrlésű gabonafélét, magos vagy korpás kenyeret, friss gyümölcsöt és zöldséget.
Az oldhatatlan rostok folyadékot szívnak magukba, így megakadályozzák a széklet besűrűsödését, és elősegítik annak haladását a vastagbélben. Nem elegendő pusztán a táplálkozásra figyelned, az is nagyon fontos, hogy ne feledkezz meg a kellő mennyiségű folyadékbevitelről - ez felnőttek esetében napi 1,5-2 liter vizet jelent.
Irritábilis bél szindróma - IBS
Előfordulhat, hogy a székrekedést egy makacs emésztőrendszeri rendellenesség, az irritábilis bél szindróma okozza. A betegség többnyire fiatal felnőttkorban kezdődik, kialakulásának okai azonban ismeretlenek. Meglehetősen gyakori problémáról van szó: a hazai felnőtt lakosság egyötöde tapasztalta már magán az IBS tünetet.
Gyakori jelek
- Hasmenés, székrekedés - felváltva.
- Hasi görcsök.
- Puffadás.
Mi a megoldás?
Ha a felsorolt tüneteket tapasztalod, mindenképpen fordulj orvoshoz, mert előfordulhat, hogy gyógyszeres kezelésre - Buscopanra - lesz szükség. A szakértők szerint az irritábilis bél szindrómában szenvedő betegek vastagbele érzékenyen reagál a stresszre, illetve bizonyos élelmiszerekre.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kellemetlen tüneteket úgy mérsékelheted, ha kerülöd a túlságosan fűszeres, magas zsírtartalmú, valamint a koffeinben gazdag élelmiszereket. Legalább ennyire fontos az is, hogy próbáld minél jobban kiiktatni életedből a stresszt, de legalábbis tanuld meg levezetni. Ez utóbbiban segítségedre lehet a relaxálás vagy a jóga.
Cikkünk a Reader's Digest Családi orvosi kalauz című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- öngyógyítás
- tipp
6 erőteljes megoldás székrekedés ellen
- tünetek és betegségek
- emésztőrendszeri betegség
Székrekedés, puffadás, hasi fájdalom
- székrekedés
- puffadás