5 eset, amikor tilos a szaunázás: hiába nagyon egészséges

A szaunázás erősíti az immunrendszert, szépíti a bőrt, de van, akinek szigorúan tilos.

Szaunázás tilos
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A rendszeres szaunahasználat számos jótékony egészségügyi hatással bír: többek között kiváló immunerősítő, serkenti az anyagcsere-folyamatokat, a hormontermelést, és tisztítja, szépíti a bőrt. Pozitív hozadékai ellenére mégsem mindenkinek ajánlott.

A szaunázás általában 60-90 °C-os, alacsony páratartalmú levegőben történik. Ahogy a meleg vizű termálfürdők, úgy a forró szauna sem minden esetben ajánlott, sőt, néhány betegség esetén egyenesen tiltólistás. 

Légúti betegségeknél

A szauna meleg levegője a megelőzésben, illetve enyhébb meghűlés, nátha kikúrálásában segítséget jelenthet, ám vírusos eredetű megbetegedés, így influenza, valamint súlyos légúti problémák esetén nem ajánlott, különösen, ha a betegség lázzal is jár. Ilyenkor sokat lassíthat a gyógyulás folyamatán. És meg is fertőzheted a többi szaunázót.

Szívbetegség, magas vérnyomás esetén

Bár a szívbetegségek megelőzésében hasznosnak tartják a szaunázást, a már kialakult, akut probléma esetén tiltólistás a használata, különösen igaz ez a kezeletlen magasvérnyomás-betegségre, de a súlyosabb visszértágulatokra és a szívritmuszavarra is. A forróság erősen megterheli a szívet és a vérkeringést, így feltétlenül ki kell kérni az orvos tanácsát egy szaunakúra előtt.

Gyulladásos betegségeknél

A gyulladást a magas hőmérsékletű levegő tovább fokozhatja, ezért a szaunázás ellenjavallott mindenféle gyulladásos eredetű megbetegedés heveny gyulladásos fázisában. A belső szerveket érintő betegség mellett az ízületi vagy idegrendszert érintő gyulladás, így reumatoid artritisz vagy szklerózis multiplex esetén sem szabad a rohamszerű kiújulás idején szaunába menni.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Infarktus, agyvérzés után

A szívinfarktust, illetve az agyvérzést követően a szaunahasználat minimum négy-nyolc hétig szigorúan tilos, de az orvosok a biztonság kedvéért legalább fél-egy éven át nem ajánlják, mivel az emelkedett hőmérséklet nagy terhet róhat a szervezetre.

Nyílt sebek esetén

Sokak számára magától értetődő, de kihagyhatatlan a listából, hogy nyílt sebbel is tiltólistás a szaunahasználat, legyen az akár vágott, szúrt vagy horzsolásos sérülés, mivel a gyógyulást lassíthatja. Fertőző bőrbetegségek esetén a nyilvános szaunák igénybevétele természetesen a többi résztvevő érdekében sem javasolt.

Így néz ki a fökény: az uszodában is elkaphatod a durva vírust

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images.)

Ezt is szeretjük