Száraz a bőröd?
Talán egyszerű kozmetikai problémaként gondolsz a száraz bőrre. Ám bizonyos esetekben betegséget jelezhet.
A bőr rugalmas szerkezetét és egészséges puhaságát víztartalmának köszönheti. A vízvesztés megakadályozására a bőrfelszínen faggyú képződik, mely lassítja a párolgást, valamint megőrzi a nedvességet. A hidegebb időjárási viszonyok, valamint a fűtési szezonban csökkenő otthoni páratartalom a bőrfelszín időleges kiszáradását okozhatja.
A túlzásba vitt tisztálkodás és a különféle kozmetikumok használata szintén felelős lehet ezért, ám, ha a bőrszárazság hosszú ideje fennáll, előfordulhat, hogy komolyabb betegség húzódik meg a probléma mögött.
Cukorbetegség
Hazánkban több mint 500 ezer ember szenved diabéteszben, és a statisztikák szerint a betegek száma világszerte emelkedik. A cukorbetegség során a hasnyálmirigy Langerhans-szigetei nem termelnek elegendő inzulint, illetve a szervezet nem képes azt hatékonyan felhasználni. A diabétesz következtében érelmeszesedés, szívbetegség, veseelégtelenség alakulhat ki. A szem ideghártyájának károsodása pedig látásgyengüléshez, illetve vaksághoz vezethet.
Tünetek
- Acetonszagú lehelet.
- Gyakori vizelési inger.
- Száraz bőr, szomjúságérzet.
- Gyakori fáradtság, általános gyengeség.
Kezelési lehetőségek
Az egyes típusú cukorbetegség esetén a szervezet nem termel elegendő inzulint, ezért azt folyamatosan pótolni kell. A betegség ezen típusánál inzulininjekció, illetve speciális diéta segítségével tartható fenn a szervezet egyensúlya. A kettes típusú diabétesznél a megfelelő étrend és a szájon át szedhető gyógyszerek jelentik a megoldást. Mivel ilyenkor van hormontermelés, jellemzően nincs szükség injekcióra.
Előzd meg a diabéteszt!
Ahhoz, hogy a jövőben ne kelljen számolnod a cukorbetegség kellemetlen tüneteivel, fontos, hogy a jelenben minél egészségesebben táplálkozz.
Pajzsmirigy-alulműködés
A gége előtt elhelyezkedő pajzsmirigy hormontermelése révén egyensúlyban tartja a szervezet anyagcsere-folyamatait. Amennyiben működése csökken, hypothyreosisról beszélünk. A betegség hatására a test élettani folyamatai lelassulnak, minek következtében számos tünet jelentkezik.
Gyanús jelek
- Székrekedés.
- Törékeny haj és körmök.
- Bőrszárazság, testsúlynövekedés.
- Kimerültség, csökkent állóképesség.
Mi a teendő?
Ha a fent említett tüneteket tapasztalod, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulnod. A szakember vérvétel, valamint pajzsmirigyfunkció-vizsgálat segítségével állapítja meg, hogy a szerv hibás működése okozza-e a bajt. Amennyiben hypothyreosisról van szó, hormonpótlásra lesz szükséged. Ebben az esetben valószínűleg pajzsmirigyhormon-tablettákat kell szedned. A pajzsmirigy működéséhez és egészséged megőrzéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jódbevitel.
Erre különösen gyermek- és serdülőkorban, valamint kismamák esetében kell odafigyelni: terhesség idején az ajánlott jódbevitel napi 350 mikrogramm.
A száraz bőr egyéb okai
Kevés folyadékbevitel
Amennyiben nem iszol elegendő folyadékot, anyagcseréd lelassul, testedben könnyebben halmozódnak fel a méreganyagok, és bőröd is kiszárad. Ha szeretnéd megőrizni bőröd rugalmasságát, rendkívül fontos, hogy odafigyelj a napi másfél-két liter folyadékbevitelre, elsősorban szénsavmentes ásványvíz formájában.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Túlzásba vitt napozás, szoláriumozás
Ha a nyári hónapokban sokat vagy a napon, vagy a téli időszakban túl gyakran jársz szoláriumba, szintén könnyen kiszáríthatod a bőröd. Az UV-sugarak roncsolják a kötőszöveti rostokat, és csökkentik a bőr vízmegtartó képességét. Így a bőr dehidratálttá, idővel ráncossá válik. Épp ezért fontos, hogy a napsugarakat csak mértékkel élvezd, és lehetőleg ne járj hetente többször a szoláriumba.
OLVASD EL EZT IS!
- cukorbetegség
- vizelet
Szokatlan mennyiségű vizelet
- arcápolás
- aromaterápia