A hideg őszi-téli időben sokaknak gondot okoz a bőrszárazság, amiben a hőmérséklet lehűlése, a szeles idő és a beltéri fűtés is mind-mind szerepet játszhat.
A száraz, sebes bőr ugyanakkor nemcsak esztétikai problémát jelent, hiszen irritációval, erős fájdalommal is jár, és nehezen regenerálódik. A megelőzésben és kezelésben belsőleg a folyadék- és a vitaminpótlás, így az A-, a C- és a B-vitaminok, a cink vagy a vas bevitele, külsőleg pedig a gyógyhatású krémek, borogatások segítenek a legjobban.
Gyógynövények száraz bőrre
A bőr hidratáltságát, regenerációját többféle gyógynövény elősegíti. Hatóanyagaiknak köszönhetően érdemes keresni őket az arc- és kézápoló krémekben, olajokban is, vagy házilag készíteni belőlük kenőcsöket, míg mások borogatásként jók a kisebesedett bőrre.

A körömvirág-alapú krémek gyulladáscsökkentő, sebgyógyító hatásúak, fekély és ekcéma kezelésére is használják őket. E-vitamint, karotinoidokat, kalendulint, flavonoidokat is tartalmaz a növény, nyugtatja a száraz, irritált bőrt. Akár
házilag is elkészíthető.
Fotó: hydrangea100 / Getty Images Hungary

A kamilla sem csak
teaként hatékony gyulladáscsökkentő. A bőrirritáció és a sebek kezelésében, az arc- és hajápolásban is hasznos. Virága flavonoidokat, kumarinokat, illóolajokat is tartalmaz.
Fotó: TanyaLovus / Getty Images Hungary

Az orvosi aloé, vagyis aloe vera sokoldalú, gyulladáscsökkentő, bőrápoló hatású növény, a
belőle készült krém enyhíti az érzékeny bőr irritációját, de sebek és égési sérülések kezelésére is használják. Acemannon poliszacharidot, aminosavakat, enzimeket tartalmaz.
Fotó: peangdao / Getty Images Hungary

A ligetszépe gamma-linolénsav nevű zsírsavat tartalmaz, ami miatt nyugtatja a száraz, gyulladt és ekcémás bőrt, és a regenerációban is segíti.
Fotó: Madeleine_Steinbach / Getty Images Hungary

A nagylevelű csodamogyoró hamamelis néven is ismert a krémekben. Hatóanyagai a hamamelitannin, a hamamelin és a flavonoidok. Baktériumölő, gyulladáscsökkentő, csillapítja a bőrfájdalmat, de az
ekcémát és a rovarcsípések kellemetlenségét is enyhíti.
Fotó: HeikeRau / Getty Images Hungary

A zsályát sokan illata miatt kedvelik, de fertőtlenítő, bőrápoló hatása is fontos a gyulladt, érzékeny bőrűek számára. Illóolajat, kateincsersavat, eukaliptolt, fumársavat és niacint is tartalmaz.
Fotó: S847 / Getty Images Hungary

A közönséges vasfű nyugtatja az irritált, száraz bőrt, segíti a sebgyógyulást, és gyulladáscsökkentő hatású. Verbenint, verbenalint és flavonoidokat is tartalmaz.
Fotó: Madeleine_Steinbach / Getty Images Hungary

A közönséges galajból borogatás is készíthető bőrbetegségek, pattanások kezelésére, az igénybe vett bőr ápolására, de teája belsőleg fogyasztva is segíti a bőrt. Tartalmaz flavonoidokat, galiozint, aszperulozidot is.
Fotó: undefined undefined / Getty Images Hungary

Az orbáncfű olaja bőrnyugtató, fertőtlenítő hatású, ekcéma és
rosacea esetén is alkalmazható. Többek közt hipericint, hiperforint, flavonoidokat, rutint tartalmaz. Használatával csínján kell bánni, mert fényérzékenységet okozhat.
Fotó: Almaje / Getty Images Hungary

A diólevél fertőtlenítő, gombaölő, nyugtató hatású külsőleg alkalmazva, csökkenti a bőr gyulladását, az ekcéma tüneteit, ápolja a vízhiányos bőrt. Ellagitannin nevű cseranyagot, fenolkarbonsavat, flavonoidokat tartalmaz.
Fotó: Pixabay
(Borító- és ajánlókép: Getty Images Hungary.)