Lenyeltem a szájvizet, lehet belőle baj? Íme, a válasz, amire sokan kíváncsiak
Nem mindegy, mennyi és milyen szájöblítő csúszik le a torkodon.
A szájvízes öblögetés hozzátartozik az egészséges szájhigiéniához. A mindennapos használat során elkerülhetetlen, hogy néha egy kis mennyiséget lenyeljen az ember. Felmerül a kérdés: ártalmas-e, ha a folyadék a gyomorba kerül?
A szájvíz okozta belső panaszok megjelenése attól is függ, hogy mekkora mennyiségben kerül a szervezetbe. Nem mindegy az sem, hogy természetes vagy alkoholos oldatot nyelsz le. Ha elhanyagolható adagot iszol véletlenül, nem kell kétségbeesni. Ha viszont egy kisgyerek kortyol többet belőle, vele javasolt azonnal orvoshoz fordulni.
Ez van a szájvízben
A szájöblítőkben baktérium- és vírusölő anyagok vannak. Ez lehet természetes, mint a timol, ami a kakukkfűből nyert olaj, vagy pedig a cineol, ami az eukaliptusz olaja. Az antiszeptikus hatást viszont gyakran olyan mesterséges adalékanyagok biztosítják, mint a klórhexidin, benzalkónium-klorid vagy metil-parahidroxibenzoát. Ezek kis mennyiségben is gyomor- és emésztőrendszeri panaszokat okozhatnak. A legtöbb szájápolási termék tartalmaz sodium lauryl sulfate-ot, amely egy ízesítő adalékanyag. Ez az egészségügyi toxikológiai tájékoztató szerint is egy gyorsan felszívódó, maradandó károsodásokat okozó összetevő.
Miért ártalmas?
A mesterséges anyagokat tartalmazó szájvizekben olyan vegyi anyagok vannak, melyek élettani hatása belsőleg rendkívül ártalmas. A szájvíz általában fluoridot tartalmaz, aminek a fogyasztása mérgező és nagyobb adagban halálos is lehet. Néhány kortytól nem lesz nagyobb probléma, de már pár deciliter megivásától komoly allergiás és mérgezéses tünetek jöhetnek elő. A fluormérgezés rossz közérzetet, fejfájást és gyomorpanaszokat okoz. Hányinger és hányás, hasmenés és gyomorfájdalom, fokozott nyálképződés és alacsony vérnyomás is felléphet. A fluoridmérgezésnél azonnal ki kell mosni a gyomrot.
Tudod, hogy néz ki pontosan a kezdődő ínysorvadás? Nézd meg a képeket, és menj fogorvoshoz, ha bármelyiket felismered magadon!
Képeken az ínysorvadás fázisai: nézd meg a fotót, és ha ezt látod, menj orvoshoz!
Nézegess képeket!
ElolvasomAz alkoholos szájvizet ne nyeld le
Vannak olyan alkoholos szájöblítők, amelyek alkoholtartalma meghaladja a 20%-ot. Ezek a már ismert egészségkárosító jellegük miatt károsak a szervezetre. A szájvizekben ráadásul etanol van, régiesen borszesz, ami nemcsak a májra, hanem a vesére és az idegrendszerre is romboló hatással bír. Ennek a kémiai összetétele nem az emberi fogyasztásra alkalmas alkohollal megegyező. Ha gyomorba kerül, és allergiás reakció lép fel, enyhébb esetben elegendő sok vizet inni, és ezzel felhígítani. Ha durvább tünetek jelentkeznek, az orvos által javasolt bélfertőtlenítést kell alkalmazni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A gyógynövénytartalmú nem árt annyira
A természetes szájvizek egyik fajtája a gyógynövényes szájöblítő, amely nem tartalmaz alkoholt. Ezekben gyógynövénykivonat-koncentrátum van, amit bár túl lehet adagolni, általában maradandó egészségkárosodás nélkül ürül ki a szervezetből. Arra viszont ügyelni kell, hogy a magukat természetes szájvízként reklámozó termékek nagy része illóolajokat és cink-kloridot is tartalmaz. Ez utóbbi baktérium- és gombaölő hatású, de maró jellegű és mérgező kémiai vegyület. Mindenképpen elkerülendő, hogy nagy dózisban kerüljön a szervezetbe.