Rossz lehelet: ez a betegség állhat a tünet mögött
A rossz leheletért olykor a szájszárazság a felelős. Tudd meg, mit tehetsz ellene.
A kellemetlen szájszag hátterében legtöbbször csupán olyan táplálékok állnak, mint a hagymafélék, a fűszeres ételek, de az alkoholfogyasztás és a dohányzás is gyakran felel a problémáért.
A nem megfelelő szájhigiénia ugyancsak komoly szerepet játszik a rossz lehelet kialakulásában, mindezek mellett azonban a szájszárazság is okolható a kellemesnek nem mondható helyzet miatt.
Szájszárazság
A nyál védi a fogakat a szuvasodástól: oldószerként folyamatosan tisztítja őket, illetve olyan immunfehérjéket tartalmaz, melyek megvédik a baktériumokkal szemben. A nyálnak a nyelésben és az emésztésben is fontos szerepe van. Sok oldott oxigént tartalmaz, így szájüregi szövetek oxigénellátását és kórokozókkal szembeni védelmét is segíti.
A száj kiszáradásáért jellemzően az elégtelen nyálelválasztás felel - ezt a normálisnál kisebb intenzitású nyálelválasztást szakszóval xerostomiának nevezzük.
A szájszárazság okai
- Cukorbetegség.
- Sjögren-szindróma.
- Kemo- és sugárterápia.
- Hosszan fennálló, erős stresszhelyzetek.
- Gyógyszermellékhatás - például vérnyomáscsökkentők, gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók, allergiagyógyszerek esetében.
Szájszárazság átmenetileg kialakulhat az orrüreg elzáródása miatt is, egyszerű megfázásos betegség következtében. Okozhatja továbbá dohányzás, alkohol- vagy koffeinfogyasztás. Ilyen esetekben nem az elégtelen nyáltermelés felel a problémáért, hanem valamilyen külső körülmény, mely szárítja a szájüreget.
A szájszárazság következményei
A szájszárazság hosszabb távon nyelési nehézségekhez, torokfájáshoz, ínybetegséghez, valamint fogszuvasodás kialakulásához vezethet. Épp ezért fontos, hogy időben tegyél ellene.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mit tehetsz a szájszárazság ellen?
Amennyiben betegség áll a szájszárazság mögött, úgy értelemszerűen az alapproblémát kell kezelni. Ha dohányzás, túlzott alkohol- vagy koffeinfogyasztás okozza a bajt, úgy ezeket a tényezőket kell megszüntetni, vagy legalábbis minimálisra csökkenteni.
Emellett fontos a nagy mennyiségű folyadék fogyasztása, lehetőleg szénsavmentes ásványvíz vagy csapvíz formájában. Legjobb, ha munka közben is mindig van a kezed ügyében egy nagy pohár víz, érdemes naponta két-három liter folyadékot meginnod. Különös figyelmet kell fordítanod a fogápolásra és az étrendedre: zárd ki a túlságosan fűszeres, szárító hatású ételeket, az alkoholt, a kávét, a fekete teát. Amennyiben mindezek nem segítenek, fontos, hogy mielőbb orvoshoz fordulj, aki gyógyszeres kezelést ír fel.
OLVASD EL EZT IS!
- hal
- megelőzés
Ezért rossz a leheleted! Képeken 7 hétköznapi bűnös
- tea
- szájszag
Napi egy csésze köménytea szájszag és puffadás ellen
- migrén
- fejfájás