Hajhullás, viszketés, korpásodás: a seborrheás dermatitisz tünetei és okai
A betegséget sokszor félrediagnosztizálják, a pontos okai nem ismertek.
A haj és a bőr állapota, elváltozásai jócskán befolyásolhatják az ember mindennapjait. Különösen igaz ez akkor, ha a probléma nemcsak esztétikai kellemetlenséggel jár, hanem fájdalmat is okoz.
A hajhullás sokféle betegséget jelezhet, például hormonális elváltozásokat és vitaminhiányt, de stressz következményeként is előfordulhat. A zsírosodás és korpásodás sem számítanak kifejezetten egyedi tüneteknek, többek között ez az oka annak, hogy a seborrheás dermatitiszt gyakran hosszú hónapokig sem ismerik fel.
Kellemetlen tünetek
A seborrheás dermatitisz a fejbőrön és az arcon megjelenő krónikus gyulladásos betegség, ami a test más területeit is érintheti. A legkülönbözőbb korosztályokban, csecsemők és idősek körében egyaránt előfordul, férfiaknál gyakoribb. Pikkelyes foltokkal, pirosas bőrrel és makacs korpásodással jár. A bőr faggyútermelődése fokozódik, ami az arc és a haj gyorsabb zsírosodását okozza. A babáknál koszmó formájában, jellemzően a fejbőr területén jelenik meg. Felnőtteknél pedig a hajban, a szemöldökben, férfiaknál a szakállban látható korpa, valamint a főleg az arcon lévő piros foltok, pikkelyes lerakódások lehetnek intő jelek.
A tünetek leginkább a pikkelysömörre hasonlítanak, az érintett területek olykor berepedeznek, viszketőssé és fájdalmassá válnak, súlyosabb esetben már a beteg pihentető alvását is akadályozhatják. A hajhullás legtöbbször a vakaródzás következménye, ritkán viszont a gyulladás a hajtüszőket is érintheti.
Hajlamosító tényezők és kezelés
A kór hátterében meghúzódó pontos okok nem ismertek, egyes feltételezések szerint kapcsolatban állhat a Malassezia nevű gombával, de genetikai faktorok is szerepet játszhatnak benne. A hajlamosító tényezők a következők:
- Egyes neurológiai és pszichiátriai betegségek, például a Parkinson-kór és a depresszió.
- Legyengült immunrendszerrel járó állapotok.
- Genetika.
A tünetek olykor maguktól elmúlnak, majd stresszesebb időszakokban, száraz vagy hideg levegő hatására, egyéb betegségekhez társulva újra fellángolhatnak. A kezelés sokszor kihívást jelent annak ellenére, hogy számos készítmény kapható hozzá.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mindenképp orvos felkeresése javasolt akkor, ha a kellemetlenség az érintett alvását, mindennapi életét komolyan befolyásolja, esetleg szorongást idéz elő. Gyógyszer szedésére, életmódbeli tényezők megváltoztatására is szükség lehet. A természetes gyógymódok közül az Aloe vera és a teafaolaj bizonyult több esetben hatásosnak, a samponoknál pedig a cink- és a szelén-szulfid-tartalmú készítmények, de korántsem mindenkinek használ ugyanaz a szer.
Melyik bőrprobléma milyen betegségre utal? Az arcon mutatjuk az elváltozásokat
Az arc jelezhet bizonyos betegségeket. A foltos bőr például utalhat hormonális zavarra, de a felnőttkori pattanásosság hátterében is állhatnak különböző rendellenességek attól függően, hol jelennek meg a pöttyök.
Melyik bőrprobléma milyen betegségre utal? Az arcon mutatjuk az elváltozásokat
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- autoimmun betegség
- hajhullás
Napi hány hajszál elveszítése számít kórosnak? Betegséget is jelezhet
- viszketés
- korpa