Elhúzódó rekedtség: pajzsmirigyzavarra is utalhat, ezért fontos orvoshoz fordulni vele
Nem mindegy, mit tapasztalsz, ahogy az sem, mennyi ideje vagy berekedve.
Az emberek hangszínét a hangszalagok rezgése határozza meg: amennyiben ez valamiért akadályokba ütközik, bekövetkezhet a rekedtség.
Szerencsésebb esetben a betegség kiváltó oka a hangszálak túlerőltetése, netán valamilyen fertőzés. Ilyenkor - elsősorban a hangszálak pihentetésétől - a kellemetlen tünetek pár nap után maguktól is megszűnhetnek.
Ezzel szemben az elhúzódó rekedtség komolyabb elváltozásokra is utalhat, ami orvosi segítség nélkül rosszabbodhat. A huzamosabb ideig fennálló tünetek gyakran sújtják a dohányosokat, de légúti fertőzés, rossz hangképzés, sőt, esetenként pajzsmirigyproblémák és reflux is állhat a rekedtség hátterében.
Mikor kell feltétlenül orvoshoz fordulni?
Milan Amin, a New York University Voice Center igazgatója szerint a hangszín sokat elárulhat a rekedtség természetéről: amíg a hangszálak túlerőltetése legtöbbször nem okoz súlyosabb problémát, és a rekedtség egy kevés odafigyeléssel is megszüntethető, addig, ha a probléma három hétnél régebb óta fennáll, érdemes gégészhez fordulni.
Amennyiben a beteg hosszú ideje dohányzik, a cigarettafüst hatására bekövetkezhet a hangszálak vizenyős megduzzadása, ami egyebek mellett állandó rekedtséggel párosulhat. Magyarán ezúttal is érdemes szakember segítségét kérni, annál is inkább, mivel a dohányzás a gégerák előfutára is lehet.
Fontos továbbá odafigyelni a hangszínre, ha az ugyanis egyik napról a másikra, látszólag minden ok nélkül rekedtessé, mélyebbé változik, előfordulhat, hogy pajzsmirigy-megnagyobbodás állhat a háttérben. Naomi Parker, az National Academy of Hypothyroidism endokrinológusa szerint akkor is érdemes orvosi konzultációt kérni, ha a beteg gyakran bereked beszéd közben.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ritka autoimmun betegség a rekedtség mögött
Az autoimmun betegségek kiváltó oka elsősorban az immunrendszer nem megfelelő működése, ami számos veszélynek kiteheti a szervezetet. Ilyen autoimmun betegség a Sjögren-szindróma is, ami a könny- és a nyálmirigyeket támadja azáltal, hogy állandó gyulladásban tartja őket. A mirigyeket felépítő sejtek kisvártatva elpusztulhatnak, majd megjelenhet a Sjögren-szindróma leggyakoribb tünete, a szem- és szájszárazság, illetve utóbbi miatt a rekedtség.
Az Egyesült Államok-beli National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases szakemberei az alábbi módszereket javasolják a betegségben szenvedők hangszálainak védelme érdekében: amikor csak lehet, célszerű elkerülni a krákogást, helyette hörpintsenek fel egy pohár vizet, esetleg kapjanak be egy cukormentes rágót vagy egy mentolos cukrot.
Mikor kell kivenni a mandulát? Durva szövődményei alakulhatnak ki a gyulladásnak
Nem érdemes várni vele, ha gócra utaló tünetek jelentkeznek.
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- statisztika
- megelőzés
Rákot okoz, rombolja a szívet, és magyarok negyede csinálja
- allergia
- nátha