Így menthetnek a rákbetegek életeket: erre hívja fel a figyelmet egy túlélő
Hihetetlenül fontos az, amit ez a volt daganatos beteg elmond.
A rákbetegek tízezrek életét menthetik meg, ha sikerül rábírniuk családtagjaikat és barátaikat, munkatársaikat és ismerőseiket, hogy vegyenek részt a szűrővizsgálatokon. Ezt Kalotay Gábor, a daganatos betegek által alapított Gyógyulj Velünk Egyesület prosztatarákból gyógyult elnöke állítja. A betegszervezet az egymás egészségéért felelősséget vállaló összefogásra biztat minden családi, lakóhelyi és munkahelyi közösséget.
Rendkívül fontosak a szűrések
Több százezren élnek ma Magyarországon, akik már szembenéztek a rákkal. Ha mindannyian csak néhány embert rábírnának a környezetükben a szűrővizsgálatokra, akár életek tízezreit menthetnék meg.
Ezzel értelmet nyerhetnek mindazon megpróbáltatások is, amelyeken a betegség miatt a daganatos betegek átmennek. Ha valakinek nincs komoly betegsége, a szűrővizsgálatok megnyugvást hoznak. Ha viszont valakinek a szervezetében rosszindulatú folyamat indult el, az önmagától nem múlik el. Rosszabbodik, és kezelés nélkül végzetessé válik.
A rák még mindig vezet a halálesetek számában
A rákbetegségek egy jelentős része még ma is kivédhetetlen. A nemzetközi tapasztalatok szerint minél magasabb az átlagéletkor egy országban, annál többen kénytelenek előbb-utóbb daganatos betegséggel szembesülni.
A rendszeres szűrésekkel viszont a vastagbél- és végbélrák, az emlőrák és a prosztatarák, a méhnyakrák vagy a bőrrák is sokkal kisebb arányban válna végzetes betegséggé, mint ma.
Elrettentő statisztikák emlő- és méhnyakráknál
Az idehaza évente felfedezett tízezer vastagbélrákból ötezer végzetes, holott az 50 év felettiek vastagbéltükrözésével a rákhoz vezető polipok még a rosszindulatú betegség kialakulása előtt eltávolíthatóak lennének.
Évente hétezer nő szembesül emlőrákkal, de a betegek közül többen meggyógyulnának, ha a mammográfiás szűréseken nagyobb lenne a részvételi arány a jelenleginél. Évente négy-ötszáz nő hal meg méhnyakrákban idehaza, holott a nőgyógyászati szűréssel a rákmegelőző elváltozások felfedezhetőek.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Prosztatarák- és melanomaadatok
A szűrésekkel csaknem mindenkinél el lehetne kerülni a halálhoz vezető szövődményeket. Sokkal kevesebb férfi kapna áttétes prosztatarákról diagnózist, ha 50 év felett mindenkinél rutinná válna az urológiai vizsgálat és a PSA-szint ellenőrzése. Az évenkénti bőrgyógyászati rutinvizsgálattal a bőrrák is kevesebb áldozatot szedne. Egy minimális beavatkozással sokkal több embernél időben, a szétterjedés előtt eltávolítanák a gyanús anyajegyeket vagy a kezdeti stádiumú melanomát.
Hallgatni kell a daganatos betegekre
Kalotay Gábor elmondta, hogy a betegtársak tudják, hogy mit jelent az, amikor az orvos rossz hírt közöl. De ha már ott bujkál a betegség, jobb, ha ez a nem várt hír mielőbb érkezik, hogy nagyobb esély legyen a gyors és teljes gyógyulásra.
A daganatos betegségekkel járó kihívások nem szabad, hogy eltántorítsanak a szűrésektől. A családi, munkahelyi és lakóhelyi közösségek tagjai a szűréseken való részvételben egymást támogatva és bátorítva sokat tehetnek azért, hogy az adott közösségeket hosszú távon ne szakíthassa szét egy rákbetegség.