Fiatalokat támad az agresszív ráktípus: nagyon gyorsan képez áttéteket
Egyre többen betegszenek meg, akik között nagyon sok a fiatal is.
A témában az M1 műsorában nyilatkozó onkológus és bőrgyógyász szerint - ahogy arról az MTI is beszámolt - a bőrrák legagresszívebb formája egyértelműen a melanoma, mely rövid idő alatt az egész szervezetben áttéteket képezhet.
Elmondása szerint ráadásul a melanoma előfordulási gyakorisága nagymértékben növekszik az elmúlt időszakot tekintve: évről évre 3-8%-kal több új daganatot diagnosztizálnak. A rák más formáival ellentétben ráadásul a betegség a fiatalokat is támadja.
A melanoma a távoli áttétek miatt nagyon veszélyes
A melanoma kialakulását általában egy hirtelen megváltozott vagy újonnan keletkező, sokszínű anyajegy jelzi - ide kattintva megnézheted képeken. Ilyen elváltozás észlelése esetén mielőbb bőrgyógyászhoz kell fordulni, ugyanis az időben felismert melanoma egyszerű sebészeti eljárással gyógyítható.
Ha azonban a daganat eléri a bőr azon mélységét, ahol már vér- és nyirokerek is találhatóak, akkor nagyon gyorsan eláraszthatják a testet a kóros sejtek, amelyek megtapadnak és szaporodni kezdenek a különböző szövetekben, ezek a távoli áttétek pedig ma is nehezen kezelhetőek.
Az egyetlen olyan tényező, mellyel az onkológus elmondása szerint a melanoma egyértelmű statisztikai összefüggést mutat, a napégések száma. Beszámolt továbbá arról is, hogy a betegség gyógyításában nemrég új felfedezést értek el, izraeli és német tudósok megfejtették azt a mechanizmust, mellyel a melanoma áttéteket képez a szervezetben, és két olyan vegyületet is találtak, mely képes meggátolni a folyamatot. Bár az eredmény nem teljesen új, a kór elleni hatékonyabb védekezést teheti lehetővé.
Új felfedezés a betegség gyógyításában
A Tel-avivi Egyetem tudósai a heidelbergi rákkutatóközpont szakembereivel felfedezték, milyen módon képes belső szerveket megbetegíteni a rosszindulatú festékes anyajegydaganat, és két olyan vegyületet is találtak, amelyek képesek meggátolni a folyamatot.
A legagresszívebb bőrráknak tartott melanoma a pigmenteket termelő melanocita nevű bőrsejtekből indul, megjelenése pedig nem a bőrön megjelenő anyajegy miatt veszélyes, hanem az áttétei miatt, amelyek életfontosságú szerveket, az agyat, a tüdőt, a májat és a csontokat támadnak meg.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kutatók két olyan anyagot is azonosítottak, melyek megállíthatják a rákos sejtek terjedésének folyamatát: az SB202190 vegyület megakadályozza a rákos sejtek fogadását és továbbszállítását elősegítő hólyagocskák eljutását a tumortól a bőrhöz, az U0126 vegyület pedig megakadályozza a bőr rákos sejtek befogadásához szükséges elváltozását még akkor is, ha a hólyagocskák már megérkeztek. Ezekből az anyagokból várhatóan sikerül majd a rákos folyamatot leállítani képes gyógyszereket fejleszteni.
A nemzetközi adatok szerint jelenleg a világban 52 percenként meghal valaki ennek a betegségnek a következtében, és számuk az utóbbi 30 évben folyamatosan emelkedik.