Itt vannak a koronavírus legújabb mutációi: miért veszélyesek a Pirola és az Eris variánsok?

A Pirola- és az Eris-variánsok a koronavírus legújabb ismert mutációi, amiket folyamatosan vizsgálnak a kutatók.

Pirola- és Eris Covid-variánsok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Eris, azaz EG.5 Covid-mutáció már augusztus óta jelen van Magyarországon, a Pirola, azaz a BA.2.86-variánst még csak a nyáron regisztrálta a WHO, a legtöbb esetet az Egyesült Államokban jelentették, Európában pedig az Egyesült Királyság, Franciaország és Spanyolország területen terjed a vírus októberi adatok szerint. Mindketten a 2021-ben megjelent Omikron szubvariánsai - de mit érdemes még tudni róluk?

Az Eris- és a Pirola-variánsok

Eris, EG.5

Az Eris ragadványnevét a viszály görög istennője után kapta. Az Omikron leszármazottja, az USA-ban a domináns koronavírus-alvariánsok közé tartozik, több embert fertőz meg, mint bármely addig megjelent törzs, azonban pánikra semmi ok.

GettyImages-1667236708
Fotó: undefined undefined / Getty Images Hungary

- Nem tudok olyan adatokról, amelyek arra utalnának, hogy az EG.5-fertőzés rosszabb Covid-19-esetekhez vezetne a korábbi változatokhoz képest - mondja Scott Roberts, a Yale Medicine fertőző betegségek specialistája. Azonban tény, hogy nagyon gyorsan terjed.

Az EG.5-öt először februárban azonosították, magas fertőzőképességét pedig a tüskeprotein-mutációja adja, ez az a része a vírusoknak, ami megkönnyíti a gazdasejtekbe való bejutást. Ez a variáns már az immunrendszer védelmi hálóját jobban ki tudja kerülni, mint a korábbi mutációk. 

Jelenleg ismert tünetei közé tartozik az orrfolyás, torokfájás és egyéb megfázáshoz hasonló tünetek, melyek a felső légutakat érintik. A 65 év felettiek, illetve azok, akiknek gyenge az immunrendszere, nagyobb kockázatnak vannak kitéve annak, hogy a vírus az alsó légutakba kerül, és súlyos betegségeket okoz. 

Pirola, BA.2.86

A Pirola egy nagy aszteroida után kapta a nevét, amely a Jupiter közelében mozog, és Dániában bukkant fel 2023 nyarán. Különlegessége, hogy tüskefehérjében több mint 30 mutáció található, így elképzelhető, hogy a fertőzött egyének szervezetében lévő antitestek nehezebben tudják felvenni vele a harcot.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Az Independent szerint a Pirola tünetei: az orrfolyás, a fejfájás, a fáradtság, a tüsszögés és a torokfájás.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a BA.2.86-ot az „érdeklődésre számot tartó variánsok” közé sorolta a benne található mutációk nagy száma miatt, amik tekintetében felülmúlja a „Kraken” (XBB.1.5) és az „Eris” (EG.5) változatokat. Ez azt jelenti, hogy az országoknak jobban meg kell figyelniük, mint a többi törzset, hogy idejekorán észrevegyék, ha fertőzőbbé vagy veszélyesebbé válna.

- Ez még mindig a SARS-CoV-2, ami ellen az emberek többsége szerzett némi immunitást, különösen a T-sejt rendszeren keresztül, amely kevésbé érzékeny a variánsokra. De az, hogy a vírust milyen gyorsan tudja semlegesíteni az immunrendszer, az antitestek szintjétől függ, mely minden bizonnyal sokkal alacsonyabb a BA.2.86-tal szemben, mint a vírus azon változatainál, amelyeknek korábban ki voltunk téve, vagy immunizáltunk ellene - mondta Eric Topol, a molekuláris orvostudomány professzora és a kaliforniai La Jolla-i Scripps Research Translational Institute igazgatója.

GettyImages-1677819202
Fotó: koto_feja / Getty Images Hungary

Még nem lehet tudni, a Pirola felülmúlja-e a vírus más törzseit, és valóban hatékonyan elkerüli-e az immunválaszokat. Mindenesetre a Pfizer-BioNTech, a Moderna és a Novavax mind olyan verziókat fejlesztettek ki, amelyek az Omikron XBB.1.5 közeli rokonát célozzák meg. A Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ, röviden CDC szakértői állítják, hogy a frissített vakcináknak a SARS-CoV-2 vírus jelenleg keringő változatai ellen is hatniuk kell, hiszen közülük sokan az XBB törzs leszármazottjai. 

A cikkben szereplő információk a közzététel időpontjában pontosak volták, de mivel a Covid-19-cel kapcsolatos jelentések gyorsan változnak, javasoljuk, hogy a legfrissebb tájékoztatás érdekében keresd fel az Egészségügyi Világszervezet, azaz a WHO vagy a Nemzeti Népegészségügyi Központ oldalát.

Olvass tovább: így rontotta a daganatos betegek esélyeit a járvány

Világszerte csökkent a daganatos betegek ellátásának hatékonysága a lezárások idején.

Így rontotta a daganatos betegek esélyeit a járvány - 61 ország adatait elemezték

Világszerte csökkent a daganatos betegek ellátásának hatékonysága a lezárások idején.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük