Rákkeltő lehet, ha így iszol a PET palackból - Mire figyelj nagyon?

Egyes műanyag palackok egészségkárosító hatásúak lehetnek a szakemberek szerint.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az elmúlt években sok támadás érte a műanyagból készült gyerekjátékokat, poharakat, de az éthordó edényeket, illetve a PET palackokat is.

Elsősorban a biszfenol-A-t - BPA-t - hozták ki bűnösnek a kutatások, ám később kiderült, hogy az BPA-mentes felirat sem garancia: erről korábbi cikkünkben olvashatsz.

Veszélyes PET palackok

Korábbi cikkünkben részletesen írtunk arról, hogy mely műanyagjelölések mentén tájékozódhatsz, ha igyekszel egészségtudatosan élni.

A PET palackok - vagyis polietilén-tereftalátból készült műanyagok - olyan törésmentes műanyagok, amelyeket elsősorban üdítőitalok, szirupok, öblítők tárolására használnak.

Nagy hátrányuk azonban, hogy hő hatására, illetve sérülés eredményeképpen egészségkárosító vegyületek oldódhatnak ki belőlük - állítják a Floridai Egyetem kutatói. Ilyen többek között a rákkeltő hatású DEHP nevű ftalát vegyület, amely negatívan befolyásolja a hormonrendszer működését, csökkenti a szaporodási képességet, károsítja a májat, a veséket és a tüdőt. Mivel átjut a placentán, a fejlődő gyermek egészségét már az anyaméhben károsíthatja.

Hétköznapi mérgek: 10 veszélyes vegyület, mellyel naponta találkozol

Nézegess képeket!

Elolvasom

Így ne használd a PET palackot!

Mindezek miatt fontos, hogy ne tedd ki hőhatásnak a PET palackokat, vagyis ne helyezd el a lakás napsütötte részén, ne tedd mosogatógépbe, radiátor közelébe, ne hagyd az autóban. Természetesen azt nem tudhatod, hogy a boltban, illetve szállítás közben milyen körülmények között tárolták, így kicsit még mindig lutri a dolog.

Mivel többszöri használat során ezek a műanyagok kopnak, könnyebben indulnak kémiai bomlásnak, nem tanácsos ugyanazt a palackot sokszor újratöltetned - hiszen ez növeli a káros vegyületek szivárgásának esélyét. Ha szeretnéd minimálisra csökkenteni a kockázatot, szerezz be egy üveg- vagy fémpalackot, amelyet rendszeresen használhatsz például útközben.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezt is szeretjük