Elhízás, fejfájás

A pajzsmirigy-betegségek tünetei és kezelése

A pajzsmirigy rendellenes működése anyagcserezavart okozhat, ami túlsúlyhoz vezethet.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A pajzsmirigy egy lepke alakú mirigy, mely a nyak elülső részén, közvetlenül a pajzsporc – ismertebb nevén ádámcsutka – mögött helyezkedik el. Mivel az általa termelt hormon befolyásolja a sejtek anyagcseréjét, ez a szerv általános hatással van az erőnlétre.

A betegség jelei

A pajzsmirigyhormon kiválasztását az agyalapi mirigyben termelt pajzsmirigy-stimuláló hormon – TSH – szabályozza a szervezet szükségletei szerint. A pajzsmirigyproblémák igen sokféle tünetet produkálhatnak attól függően, hogy pajzsmirigy-alulműködésről vagy éppen -túlműködésről van szó.

Pajzsmirigy-alulműködés

Amikor a pajzsmirigy alulműködik – hipotireózis –, nem termel elegendő hormont, a beteg anyagcseréje lelassul, és fáradtnak érzi magát. Az alacsony pajzsmirigyhormon-szint egyik jele a koleszterinszint emelkedése. A nőknél körülbelül négyszer olyan gyakori ez a betegség, mint férfiak esetében. Különösen az ötven év feletti nők veszélyeztetettek. A hipotireózist gyakran az úgynevezett Hashimoto-tireoiditisz okozza, melynek során maga a szervezet immunrendszere pusztítja a pajzsmirigysejteket – tehát autoimmun betegségről van szó.

Tünetek

  • Enerváltság
  • Súlygyarapodás
  • Fejfájás
  • Székrekedés

Pajzsmirigy-túlműködés

Előfordulhat azonban az is, hogy a pajzsmirigy túlműködik – vagyis túl sok hormont termel. Ezt hipetireózisnak nevezik. Ebben az esetben az anyagcsere felgyorsul, és a beteg izgatottá, nyugtalanná válik. A pajzsmirigytúltengés szintén nők esetében gyakoribb. Legtöbbször harminc-negyven éves kor között fordul elő. Sok esetben egy autoimmun betegség, a Basedow-Graves kór – toxikus diffúz golyva – váltja ki. Ilyenkor a szervezet pajzsmirigyserkentő antitesteket termel.

Akár csomók is keletkezhetnek a pajzsmirigyben, melyek nagyrészt jóindulatúak, de nem szabad megfeledkezned a rendszeres ellenőrzésükről.

Tünetek

  • Fogyás
  • Izzadás
  • Álmatlanság
  • Szapora pulzus

Pajzsmirigy-megnagyobbodás – struma

A pajzsmirigy túl- és alulműködés esetén is megnagyobbodhat – ezt nevezik golyvának, avagy strumának. Néha olyan nagyra is megnőhet, hogy méretével akadályozza a nyelést vagy a légzést. A legtöbb golyva azonban szerencsére nem okoz súlyos panaszokat, és akár magától is visszafejlődhet. Az esetek többségében a probléma az elégtelen jódbevitelre vezethető vissza. Magyarországon sok területen jódhiányos az ivóvíz és a táplálék, ezért a hiány pótlásához érdemes jódozott konyhasót használnod. Arra azonban vigyázz, hogy ne vidd túlzásba ennek használatát, mivel a túlzott jódbevitel is okozhat pajzsmirigyproblémát.

Gyógyszeres kezelés

Pajzsmirigy-alulműködés esetén az orvos rendszerint szintetikus pajzsmirigyhormont ír fel a hormon pótlására, és beállítja a megfelelő adagolást. A pajzsmirigy túlműködésének korrigálására pedig olyan gyógyszerek állnak rendelkezésre, amelyek szedése akadályozza a hormonkiválasztást. De az is egy lehetséges megoldás, hogy radioaktív jódizotóp beadásával szétroncsolják a túlműködésért felelős pajzsmirigysejteket. Mivel ezt az anyagot csak a pajzsmirigy szívja fel, a többi szervre nem jelent veszélyt. A radioaktív kezelés sokszor csökkent pajzsmirigyműködést eredményez, ezért elvégzése után a pajzsmirigyhormon pótlása szükségessé válhat.

Étrendi tanácsok

A jód szerepe

Pajzsmirigy-alulműködés esetén fogyassz jódban gazdag ételeket – kagylót, jódozott sót –, és csökkentsd a zsírbevitelt – mivel a betegség megnövekedett koleszterinszinttel jár együtt. A pajzsmirigy-túlműködés esetén azonban kerüld a jódot tartalmazó ételeket, ugyanakkor fogyassz sok kalciumot. Ez azért fontos, mert így megelőzheted a hipertireózissal összefüggő csontritkulást. Kiváló kalciumforrás a karalábé, a káposzta, a fehérrépa, valamint a tejtermékek.

Elegendő vas

Egyes vélekedések szerint a vas fontos a megfelelő pajzsmirigy-működéshez. Legjobb forrásai a halak, a sötétzöld leveles zöldségek – különösen a spenót – és a máj. Az étrend-kiegészítők használatával azonban nem árt vigyázni, mert a túl sok vas gátolja a pajzsmirigyhormon-pótló gyógyszer felszívódását.

Cikkünk a Törődjön többet egészségével! című könyv
alapján készült.

Mindig is csodáltad azokat, akik fiatalabbnak tűnnek a koruknál? Mi lehet a titkuk? Hogyan tudják megőrizni szellemi frissességüket, és hogyan tudnak idős koruk ellenére is jó formában maradni?
Sok hasznos egészségügyi tanácsot és naprakész információt olvashatsz a könyvben a fontos orvosi szűrővizsgálatokról, az étrend-kiegészítőkről, a rendszeres testmozgásról vagy az emlékezőképesség fejlesztéséről.
Megmutatja, hogyan veheted kézbe életed irányítását, és élvezheted a hosszú és egészséges élet minden pillanatát.

Kiadja a Reader’s Digest.
Ára 6990 Forint.
A könyvet itt rendelheted meg!

OLVASD EL EZT IS!

legkoondicionalo
  • légkondicionáló
  • tünetek és betegségek

3 súlyos betegség, amit a légkondicionáló okoz

csipkes felso  nagy
  • gyógynövény
  • tünetek és betegségek

Hasi görcsök, puffadás, székrekedés

Ezt is szeretjük