Mikor érdemes pajzsmirigypanel-vizsgálatot kérned? Ne csak egyetlen hormont nézess meg!
Mikor és miért fontos a pajzsmirigypanel-vizsgálat?


- Gyorsítja a hajnövekedést, és táplálja a töredezett tincseket: a feketekömény olaja csodát tesz a hajjal »
- Ezek a pulóverek tavasszal is divatosak lesznek: 7 retró fazon, ami nem hiányozhat az idei szettekből »
- Bő 20 évet letagadhatna ez a 60 éves nő, amire az öltözködésével is rásegít: nála a kor tényleg csak egy szám »
- Angelina Jolie és Brad Pitt középső lánya jól megnőtt: a 14 éves Shiloh olyan magas, mint az anyja
- Helyesíráskvíz, amit sokan elrontanak: egyelőre vagy egyenlőre, melyik a jó?
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- Magyar is van a világ leghíresebb mémjei között: a rajtuk szereplő emberek így megváltoztak az évek során
Amikor felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, többféle diagnosztikai módszer is képbe kerül, hogy kiderüljön, mi áll a tünetek hátterében. Az úgynevezett pajzsmirigypanel teljes képet nyújt a pajzsmirigyfunkcióról, ráadásul egyetlen vérvételből nyújt információt. A különböző hormonszintek meghatározásai a tünetek ismeretében jó támpontot jelentenek a megfelelő kezeléshez.
Dr. Polyák Annamáriától, a Budai Endokrinközpont belgyógyász, endokrinológus, diabetológus szakorvosától megtudhatod a legfontosabbakat.
Miért hatékonyabb a panelvizsgálat?
Az agyalapi mirigy által elválasztott TSH, a pajzsmirigyet stimuláló hormon serkenti a pajzsmirigy T4 és T3 termelését. Ezek túlnyomó többsége a vérben fehérjéhez kötve kering, kis százalékuk azonban fehérjéhez nem kötött, biológiailag aktív hormon. A szabályozás fontos része, hogy a két hormon csökkenti az agy TSH-termelését, és így éri el a szervezet stabil, egyenletes hormonszintjét.

A legtöbb esetben már a TSH-szint ismeretéből következtetni lehet a pajzsmirigy működésére vagy annak valamilyen zavarára, ezért a pajzsmirigybetegségek kivizsgálásakor először ezt nézik meg. Az agy-pajzsmirigy tengely működésének pontosabb meghatározásához azonban érdemes a TSH mellé elvégezni a pajzsmirigyhormon-meghatározásokat, azaz a reflexteszteket - szabad T4, szabad vagy totál T3.
Pajzsmirigypanel esetén mindegyik - TSH, szabad T4 és totál és szabad T3 - vizsgálatot egyidejűleg elvégzik, így ez teljes képet nyújt a pajzsmirigyfunkcióról, nem kell várni a különböző tesztekre, így, amennyiben szükséges, hamarabb elkezdődhet a megfelelő terápia.
Alul- vagy túlműködés?
- Pajzsmirigy-túlműködés - hipertireózis - esetén a pajzsmirigy fokozott mennyiségű T4 és T3 hormont termel, a TSH termelése viszont visszaszorul, alacsony lesz a TSH koncentrációja. Pajzsmirigy-alulműködésről - hipotireózis - beszélünk csökkent pajzsmirigyértékek, illetve emelkedett TSH esetén - avat be az értékelés részleteibe a Budai Endokrinközpont orvosa.
A kapott eredmények irányt mutatnak a kezelőorvosnak, hogy további vizsgálatokat kérjen a pajzsmirigybetegségek okainak még pontosabb kivizsgálására a leghatékonyabb terápia érdekében.
Pajzsmirigybetegség bőrtünetei
Ne várj a kivizsgálással, ha az alábbi bőrtüneteket tapasztalod!
Képek: Getty Images.
OLVASD EL EZT IS!

- pajzsmirigy
- kézfogás