Nézd meg a tenyered! Elárulhatja, van-e pajzsmirigybetegséged
Sok látható jele van a kezdődő pajzsmirigy betegségnek.
Sokan kívánják azt, hogy a betegségeket csupán ránézésre meg lehessen állapítani, és ne kelljen különböző orvosok után rohangálni és vérvételekre járni. A szakember felkeresése és különböző vizsgálatok nélkül azonban lehet felállítani pontosan egy diagnózist sem.
Ám a pajzsmirigyzavarok gyanúja gyakran már ránézésre is felmerül. Hogy milyen külső tünetei vannak a pajzsmirigybetegségeknek, arról dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája beszélt.
Árulkodó lehet a tenyér és a szemöldök
A száraz, sárgás árnyalatú tenyér Hashimoto-betegséget is jelezhet, ami pajzsmirigy-alulműködéssel jár. Ekkor ugyanis a béta-karotin nem képes A-vitaminná alakulni, ami pedig sárgás elszíneződést okoz a bőrön. A pajzsmirigy-alulműködés egy gyakori, ám keveset hangoztatott tünete a ritkuló szemöldök is. Ez az úgynevezett Hertoghe-jel, melyet Eugene Hertoghe-ról, a híres pajzsmirigykutatóról neveztek el.
Túlsúly vagy alacsony testsúly
A pajzsmirigyzavarok az esetek többségében testsúlyváltozással is járnak. Alulműködés esetén normál étvágy mellett plusz kilók rakódnak a betegre, míg túlműködés esetén az illető egyre csak fogy. A túlsúly, illetve a túlságosan is vékony testalkat gyorsan szemet szúr a szakembernek, akiben felmerülhet a pajzsmirigyzavar gyanúja, főleg, ha egyéb tünetek is társulnak hozzá.
Hajhullás és kidülledt szemek
Nemcsak a szemöldöknél figyelhető meg ritkulás, hanem a hajnál is. Leggyakrabban alulműködés esetén lép fel fokozottabb hajhullás, ami jelentkezhet az egész területen, de akár foltokban is. A pajzsmirigy-túlműködéssel járó Graves-Basedow kórra gyakran a jellegzetes szemtünetei hívják fel a figyelmet. Ekkor a szemgolyó mögött kötőszöveti duzzanat jön létre, melynek hatására a szemgolyó kidülled. A probléma nem csupán esztétikailag lehet zavaró, de hátráltathatja a szemhéjak tökéletes záródását, valamint szemszárazságot is eredményezhet.
Beindítja az emésztést, és kimossa a salakot: képeken a legjobb tavaszi méregtelenítő vizek
Nézegess képeket!
ElolvasomA barázdás körmök is betegséget jeleznek
A körmök igen nagy jelzésértékkel bírnak a szervezet működésével kapcsolatban, hiszen állapotuk utalhat különböző betegségekre és vitaminhiányra is. Pajzsmirigy-alulműködés esetén a körmök gyengévé válnak, és gyakran letörnek. Emellett hosszanti barázdák tarkítják a felületüket, az úgynevezett Beau-féle csíkok. Túlműködéskor pedig a köröm látványosan eltávolodhat a körömágytól, mert ekkor fokozottabbá válik a sejtmegújulás.
Az ödémás és álmos szem is tünet
A pajzsmirigy-alulműködés gyakran társul álmossággal és fáradtsággal. Ez a beteg tekintetén is meglátszik, ám az álmos szemeket emellett az szemek környékén megjelenő ödéma is eredményezheti. Ennek oka, hogy az állapot fokozott vízvisszatartással is járhat, ami miatt akár az egész arc ödémássá és puffadttá válhat.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Laborvizsgálat kell a diagnózishoz
Természetesen annak ellenére, hogy a problémának olykor jól látható jelei is vannak, a pontos diagnózis csakis laborvizsgálattal állítható fel. Ennek során figyelembe veszik a T3, a T4, a TSH és szükség esetén az ATPO hormonok szintjét is. Amennyiben bebizonyosodik a pajzsmirigyzavar, legtöbbször gyógyszeres kezelés indokolt, ám súlyosabb esetben izotópos terápiára vagy műtétre lehet szükség.