A pajzsmirigyzavar nem mindig hormonális probléma - Ezért van, hogy nem válik be a gyógyszer
A pajzsmirigybetegség kialakulásának több oka is lehet, és nem mindig hormonzavar miatt jön létre.
Hasmenés és székrekedés, puffadás, fogyás vagy hízás, hasfájás. A pajzsmirigy-alul- és túlműködés tünetei is lehetnek, ám ha a kezelés már jól beállított, de a panaszok mégsem szűnnek, érdemes más irányban is vizsgálódni.
Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, mi állhat még a háttérben.
Autoimmun eredetű pajzsmirigybetegségek
A pajzsmirigy-rendellenességek kialakulásának több oka lehet, ezek egyike az autoimmun eredet. Graves-Basedow-kórnak nevezik a túlműködéssel járó, Hashimoto thyreoditisnek pedig az alulműködéssel járó autoimmun eredetű pajzsmirigybetegséget.
- A túlműködés mellett a betegeknél fogyás következik be, jellemző panasz a hasmenés. Az alulműködés hízást, székrekedést, puffadást és hasfájást is okozhat, de a betegnél nem ritkák a refluxos panaszok sem. Ezek a tünetek, ha nincs egyéb ok a háttérben, a pajzsmirigygyógyszer megfelelő dózisban történő szedésével rendszerint rövid időn belül rendeződnek. Előfordul azonban, hogy egyes panaszok továbbra sem szűnnek, így a betegek gasztroenterológushoz fordulnak.
Mi lehet a háttérben?
Az autoimmun betegségek gyakran társulnak más autoimmun betegségekkel. Így, ha a betegnél igazolódik a Graves-Basedow-kór vagy a Hashimoto thyreoditis diagnózisa, akkor javasolt szűrővizsgálatot végezni cöliákia irányába is. Ha ez korábban nem történt meg, akkor mindenképp javasolt elvégeztetni, különösen, ha panaszaink is vannak.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az autoimmun eredetű gluténérzékenység tünetei
- fogyás
- székrekedés
- hasmenés
- vashiányos vérszegénység
- hasfájás
- puffadás
- A cöliákiás betegek mintegy 10%-ának van autoimmun pajzsmirigybetegsége, az átlag populációhoz képest 4,4-szer nagyobb esélyük van Hashimoto thyreoiditis kialakulására, és 2,9-szer nagyobb a rizikójuk Graves-Basedow-kórra. A két betegség tehát egyazon betegnél gyakran együtt van jelen.
Pajzsmirigybetegség és gluténmentes diéta
A cöliákia vérvizsgálattal és gyomortükrözés elvégzésével diagnosztizálható. Ha az eredmények igazolják, hogy valóban fennáll az autoimmun pajzsmirigybetegség mellett cöliákia is, akkor szigorú gluténmentes diétát kell tartani. Ennek segítségével a hasi panaszok is rendeződni fognak.
10 étel, ami védi a pajzsmirigyműködését: orvosi kezelés mellett is ajánlottak
A pajzsmirigy megfelelő működését támogatják egyes vitaminok és ásványi anyagok is, ilyen esetben különösen hasznos a szervezet számára a cink, a szelén, illetve a jódhiányos pajzsmirigy-alulműködés esetén természetesen a jódban gazdag ételek.
10 étel, ami védi a pajzsmirigy működését: orvosi kezelés mellett is ajánlottak
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek forrása: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- pajzsmirigy
- pajzsmirigy túlműködés
Miért van egyre több pajzsmirigybeteg? 6 ok, ami miatt könnyen kialakulhat a betegség
- kezelés
- ultrahang