A meddőség egyik oka az ösztrogéndominancia is lehet - Hogyan lehet kezelni és megelőzni a bajt?

Az ösztrogéndominancia egyre gyakoribb panasz. Mi segíthet megelőzni vagy korrigálni a bajt?

GettyImages-1297617878
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Napjainkban egyre több nőt érint az ösztrogéndominancia. Tünetei lehetnek a fejfájás, szédülés, ingerlékenység, zavarok a menzeszben. Komoly betegségek, meddőség melegágya is lehet az ösztrogéndominancia.

A témában dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos van a ratkotunde.hu segítségére.

Meddőséget is okozhat az ösztrogéndominancia

A test megfelelő működéséhez a hormonok, hormontermelő szervek kiegyensúlyozott működése szükséges. Ennek hiányában a test szabályozórendszere felborul: eltolódnak a hormontermelések, illetve azoknak az anyagoknak a termelése, melyek normál keretek közt tartják a test működését.

GettyImages-98681627
Fotó: Kris Ubach and Quim Roser / Getty Images Hungary

Sok probléma származhat ebből. Az utóbbi években egyre több embert érint az ösztrogéndominancia, melyet sokszor csak akkor fedeznek fel, amikor már komolyabb panaszokat okoz - legtöbbször a meddőséggel kapcsolatosan derül fény a bajra. Az ösztrogén túlzott jelenléte ugyanis hatással van többek közt a sárgatesthormonra is, aminek következtében nem jön létre a tüszőrepedés. Amellett, hogy a meddőség létrejöttében is komoly szerepet játszhat, még ha meg is fogan a baba, jelentősen megugrik a vetélés kockázata is - nyilatkozta dr. Angyal Géza a ratkotunde.hu-nak.

A fejfájás, ingerlékenység vagy éppen a szédülés is felhívhatja a figyelmet a gondra, de a rendszertelen, túlságosan erős vagy túlságosan gyenge menzesz is utalhat erre a problémára.

Mit tehetnek az érintettek?

A hormonzavarok hátterében jellemzően betegség vagy valamilyen tápanyaghiány húzódik meg. A gond felderítéséhez szükség van szakember segítségére és prevencióra, illetve a már kialakult gond mérséklésére is. Ez utóbbiakban az érintettek maguk is nagyon sokat tehetnek.

A tápanyaghiányos állapotok, melyek többek közt az ösztrogéndominancia létrejöttéért is felelhetnek, elméletileg a rendszeres mozgással és egészséges táplálkozással kikerülhetőek, viszont ez sajnos mára egyre nehezebben valósítható meg. Az élelmiszerek tápanyagtartalma egyre alacsonyabb, miközben a minket érő környezeti hatások kivédése miatt a testnek egyre több tápanyagra van szüksége.

A test támogatásában egy jó vitaminkészítmény lehet az ember segítségére, mely a bevitt anyagokat szerves kötésben tartalmazza (-citrátok és -glükonátok), illetve fontos, hogy komplex legyen. Ezzel ugyanis a bevitt anyagok hasznosulása lényegesen, akár 80%-kal is javulhat.

A cikk az ajánló után folytatódik

A kialakult meddőség esetében a diagnózis többnyire nem végleges, azaz a meddőség visszafordítható. Ebben is hatalmas segítséget jelentenek a tápanyagok, viszont a várandósság egy más állapot, ahol speciális körülményeket is figyelembe kell venni. Ezért ez esetben a várandósvitamin mellett érdemes dönteni. Ebben az esetben olyanra van szükség, mely képes figyelembe venni az eltérő trimeszterek eltérő tápanyagszükségletét a megfelelő tagoltságon keresztül.

8 tünet, ami a hormonháztartás problémájára utal

A hormonzavarok tünetei nagyon változatosak lehetnek, az érintettek gyakran nem figyelnek fel rájuk.

8 tünet, ami a hormonháztartás problémájára utal: a hízástól a túlzott szőrnövekedésig

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images.)

Ezt is szeretjük