Súlyos betegség is lehet, amit őszi fáradtságnak nézel: így derítsd ki, melyikről van szó

A betegségek egyszerre is jelentkezhetnek, egy vitamin hiánya pedig komoly rizikó lehet.

Őszi fáradtság betegségei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az őszi hónapok beköszöntével sokan tartós fáradtságtól, depressziós hangulattól és fokozott aluszékonyságtól szenvednek. Ezt általában a fényhiány, a nyaralás után a munkába való visszaállás és a nappalok rövidülése okozza.

A tünetek azonban hormonzavarra is utalhatnak, főleg akkor, ha hosszú időn át fennállnak. Hogy milyen endokrin problémákat jelezhet a túlzott fáradtság, arról dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa és inzulinrezisztencia-specialistája beszélt.

Az inzulinrezisztencia a diabétesz előszobája

A cukorbetegség előszobájaként ismert állapot egyre többeket érint. Ekkor a sejtek rezisztenssé válnak az inzulin hormonnal szemben. Egyre több inzulin termelődik, hogy kordában tudja tartani a glükóz mennyiségét. Ha a hasnyálmirigy - ami az inzulint termeli - kifárad, kialakul a 2-es típusú diabétesz. A betegség tünetei a menstruációs zavarok, a meddőség, a fokozott szőrösödés, a hajhullás, a fáradékonyság, az álmosság, a zsíros, pattanásos bőr, valamint a túlsúly. Az állapot életmódváltással, személyre szabott diétával, rendszeres testmozgással és gyógyszeres terápiával kezelhető.

inzulin rezisztencia

A mellékvese-fáradtság tünetei

A mellékvese olyan fontos hormonokat termel, mint például a kortizol, mely anti-stressz hormonként ismert. Ha valaki feszített tempóban él, akkor a kortizolszintje megemelkedik. Ha hosszú ideig sokat kell termelnie a mellékvesének ebből a hormonból, akkor a mellékvese kifárad. Ennek vezető tünete a lehangoltság és a krónikus fáradtság. Mindez laborvizsgálattal igazolható, és szükség esetén a hiányzó hormon pótlásával kezelhető.

A pajzsmirigybetegség kezdeti tüneteit az arcon is észre lehet venni. 

Megváltozik az arc a betegségtől: mi mutatja, hogy a pajzsmiriggyel komoly baj van?

Nézegess képeket!

Elolvasom

A pajzsmirigy-alulműködés a leggyakoribb hormonzavar

A pajzsmirigy-alulműködés olyan hormonzavar, mely fokozott fáradékonyságot okoz. Ekkor a szerv nem képes elegendő mennyiségű T3 és T4 hormont termelni, amire a megemelkedett TSH-szint utal. A kimerültségen túl gyakori tünet a túlsúly, a székrekedés, a csökkent hidegtűrés, a hajhullás, a depressziós hangulat, a menstruációs zavar és a teherbeesési nehézség. A betegség gyógyszeresen kezelhető, amire a páciensnek az esetek többségében élete végéig szüksége van.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A D-vitamin hiánya is gond lehet

Ősszel a tartós fáradtság hátterében gyakran D-vitamin-hiány húzódik meg, hiszen az egyre kevesebb napfénnyel csökken a D-vitamin mennyisége a szervezetben. Szintjéről laborvizsgálattal lehet megbizonyosodni, és szükség esetén szakember által meghatározott dózisban pótolni kell. Számtalan hormonális probléma esetén a D-vitamin-hiány is jelen van, ezért célszerű az említett állapotok fennállásakor is ellenőriztetni a mennyiségét. 

Ezt is szeretjük