Rákdiagnózis akár fél nap alatt! Egyszerű nyálvizsgálattal kimutatható lesz a kór
Az időben történő diagnózis életmentő lehet.
- „Szeretek vezető lenni, de még jobban szeretem, hogy nőként lehetek az” (x)
- Idén visszatér az egyik legnépszerűbb hazai gyereknapi program (x)
- Jótékonysági főzés Dobó Ágival (x)
- 5 tipp, hogy a megfelelő laptopot válaszd az utazáshoz (x)
- Így okosítsd fel az irodát! (x)
- A természet ihletet ad (x)
- Huawei szupereszköz: az iroda parancsnoki hídja (x)

- Mi Portugália fővárosa? 10 kvízkérdés Európa országairól, amit illik tudni
- 10 kérdéses villámkvíz a magyar gasztronómiáról: milyen töltelék van a Gundel-palacsintában?
- Melyik oldalon található a máj? 8 kérdéses kvíz az emberi szervezet felépítéséről
- Az erős szexuális vonzalom 7 legfőbb jele - Már az ismerkedés során észreveheted őket
- Hevesi Tamás és Hevesi Kriszta balatoni nyaralója: a kétemeletes ház kívül-belül mesebeli
A daganatos megbetegedések hazánkban évi körülbelül 18 ezer halálesetért tehetők felelőssé, melyeknek jelentős része megelőzhető lenne, ha időben diagnosztizálnák a betegséget.
A japán Keio Egyetem és a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem közös technikájának köszönhetően remélhetőleg néhány éven belül olyan szűrővizsgálat is elérhető lesz, amely már nyálmintából képes kimutatni egyes rákbetegségeket.
Rákszűrés nyálból
A kutatók vizsgálataik során 215 embertől - köztük rákbetegektől - vettek nyálmintát. Összesen 54 olyan anyagot próbáltak kiszűrni a mintából, melyek alkalmasak a betegség kimutatására. Jelenlétük elsősorban a hasnyálmirigy-, a szájüregi, illetve mellrák jelenlétére hívhatja fel a figyelmet.
A kapott eredmények további elemzésének köszönhetően a hasnyálmirigyrák 99%-os, a mellrák 95%-s, a szájüregi rák pedig 80%-os valószínűséggel volt kimutatható.
Eredmény fél nap alatt
Az eljárás legfőbb előnye, hogy maga a mintavétel és az elemzés is jóval egyszerűbbé válik, így a beteg akár fél nap alatt kézhez kaphat egy olyan diagnózist, melyre egyébként napokat vagy heteket kellene várni.
- Az új technológia egyszerre ötszáz különböző anyagot képes kimutatni a nyálból - mondta Tomojosi Soga, a Keio Egyetem biotudományi intézetének professzora.
Nehéz a felismerés
Sajnos a hasnyálmirigy-, valamint a szájüregi rák esetén a túlélési arány meglehetősen alacsony. Ennek oka, hogy a betegségek nem produkálnak elég specifikus tüneteket a korai szakaszban, késleltetve ezzel a felismerést. A szájüregi ráktól bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben.
- A nyálmintavétel jóval egyszerűbb, mint a széklet- vagy a vérvizsgálat. Szeretnénk ezt az új technológiát a rákos betegségeken kívül más egészségügyi problémákra is kiterjeszteni - nyilatkozta a Keio Egyetem vezetője, Masaru Tomita.
OLVASD EL EZT IS!

- rák
- tudomány
Telefonnal is diagnosztizálható lesz a rák

- statisztika
- rák