Nikotinmérgezés: 6 vészjelző tünet, amit ne vegyél félvállról

Ha a szokásosnál több cigit szívsz el, a szervezetedbe jutó mérgek kellemetlen tüneteket okoznak.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha dohányos vagy, talán veled is előfordult már egy-egy hosszúra nyúlt szombat esti buli után, hogy vasárnap délelőtt forgott veled a világ, és megfogadtad, hogy soha többet nem gyújtasz rá.

A nikotinmérgezés a másnapossághoz hasonló tüneteket produkálhat, és bár harmadnapra többnyire elmúlik, érdemes betartanod a magadnak tett ígéretet.

Nikotinmérgezés: mi történik a szervezetben?

Ez a dohánynövényben természetes körülmények között is megtalálható vegyület egyfelől erős méreg, másfelől komoly addikciót okoz. Az enyhe nikotinmérgezés tüneteit már az első cigaretta elszívásakor tapasztalhatod. Ha azonban itt nem állsz meg, a szervezeted gyorsan hozzászokik a nikotinhoz, és kialakul a cigaretta utáni sóvárgás. A nikotin a belélegzés után másodperceken belül a véráramba kerül, majd az agyat is eléri.

Amennyiben dohányos vagy, és jóval több cigarettát szívsz el, mint máskor szoktál, a szervezetedbe kerülő nikotinmennyiség kellemetlen tüneteket produkál.

A nikotinmérgezés tünetei

  • Izzadás.
  • Fejfájás.
  • Szédülés.
  • Émelygés.
  • Hasmenés.
  • Hányás, hányinger.

9 remek film, amiben jólesően dohányoznak

Nézegess képeket!

Elolvasom

Súlyos esetben akár eszméletvesztés, rángógörcs vagy sokkos állapot is kialakulhat. Sőt, a nikotinmérgezés hatására leállhat a légzés, vagyis akár halálos kimenetelű is lehet.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Szén-monoxiddal is mérgezed magad

Nem csupán a nikotin okoz mérgezéses tüneteket, a cigarettában több mint négyszáz káros anyag van. A dohány égése során keletkező szén-monoxid például a vérben az oxigénszállító molekulákhoz, a hemoglobinhoz kapcsolódik - akadályozva ezzel az oxigénszállítást.

Míg a szén-monoxid normál értéke a vérben 0,25-2% között van, addig a dohányosok esetében ez akár 15% is lehet. A mérgezés első jelei - amelyek nagyjából megegyeznek a nikotinmérgezés tüneteivel - már 20%-os értéknél megjelennek.

Mi a teendő nikotinmérgezés esetén?

Értelemszerűen az első és legfontosabb dolog, hogy nem gyújtasz rá. Mivel a szervezeted valószínűleg egyáltalán nem kívánja a cigarettát, ez nem is lesz különösebben nehéz feladat.

Fogyassz minél több folyadékot, csapvíz vagy szénsavmentes ásványvíz formájában. A folyadékpótlás ilyenkor azért fontos, mert segít kimosni a felgyülemlett méreganyagokat a szervezetből. Igyál meg legalább három liter folyadékot napközben! Pihenj sokat, ha nem muszáj, ne erőltesd meg magad. Legfeljebb egy-egy rövidebb sétát tegyél, ami segít tisztítani a tüdődet, serkenti a vérkeringést.

Ezt is szeretjük