A 30°C körüli nyári napokon könnyű napszúrást kapni, ha a szabadban dolgozol, vagy épp a strandon sütteted magad. A napszúrás hátterében vízvesztés - dehidratáció - áll, tünetként jelentkezhet sápadtság, szédülés, hányinger, szomjúság, általános gyengeség. Lapozd végig az alábbi galériát, és tudd meg, mit kell tenned napszúrás esetén!

A legfontosabb, hogy pótold az elvesztett folyadékot. Ezt legegyszerűbben csapvízzel vagy szénsavmentes ásványvízzel teheted meg.

Ha szédülsz, rosszul érzed magad, ne vond meg magadtól a pihenést. Dőlj le pár órára egy hűvös, sötét szobában!

Sokan gondolják, hogy napszúrás esetén egy kád hideg víz lehet a legjobb megoldás. Valójában jobban jársz, ha inkább beállsz a zuhany alá, majd miután kijöttél, nem törölközöl meg, hanem vársz, amíg meg nem száradsz. A bőrödről párolgó víz ugyanis hűsítő hatású.

Használd ki a technika nyújtotta előnyöket! Ha lehetséges, menj légkondicionált helyiségbe a napszúrást követően.

A napszúrást követően 24-48 órán belül tilos napfényre menned. Ha nyaralsz, és nem tudsz lemondani a vízpartól, akkor is szigorúan árnyékban kell maradnod.

Ha legközelebb szeretnéd megúszni a napszúrást, az egyik legjobb megelőzési módszer a kalap. Ha lehet, olyat válassz, ami a nyakadat is védi, és szellős. A fejen és a nyakon ugyanis az erek közel vannak a bőr felszínéhez, így ezen a területen gyors a hőfelvétel és a hőleadás.

Hiába gondolod, hogy a nyári melegben jót tenne egy gyöngyöző üveg sör. Ha napszúrást kaptál, le kell mondanod az alkoholról egy-két napig. A szeszes italok ugyanis dehidratálnak, így lassítják a gyógyulás folyamatát.
Napégés ellen
A napszúrás mellett a napégés is gyakori nyári probléma. Kattints az alábbi videóra, és tudd meg, mit tehetsz ellene!