Ezekre kell figyelni műtét előtt, ha véralvadásgátlót szedsz
Azok, akik véralvadásgátlót szednek, tudják, hogy a készítmények legnagyobb veszélye az fokozott vérzés. Mi a helyzet műtét esetében?

- Ez a trend tartja most lázban a hírességeket: a Barbiecore nem spórol a rózsaszínnel, de a nőies sikket sem mellőzi »
- Szuper könnyű hidratálók: pótolják az elvesztett nedvességet, és ragyogóvá teszik a bőrt – Árakkal, lelőhelyekkel »
- A Stranger Things 20 éves színésznőjét így nem láthattad a sorozatban: Sadie Sink dögös, nőies ruhákra váltott »

- Mi Kanada fővárosa? 10 kérdéses kvíz a világ országairól, amit illik tudni
- Hajdú Pétert kirakták a Szigeten az RTL VIP-ból: Sebestyén Balázs kotyogta ki
- 5 kérdés, ami megmutatja, mennyire intelligens valaki - Hány igen válaszod lett?
- Ha erről a telefonszámról hívnak, tilos felvenni! Így dolgoznak a csalók az OTP nevében
- Ő Kapócs Zsóka párja: először szerepelnek közös fotón
A műtét előtt a kezelőorvosnak tisztában kell lennie azzal pontosan milyen típusú véralvadásgátlót szed a páciens - ezért is hangzik el a kérdés, hogy pontosan milyen gyógyszereket szed rendszeresen az illető. Felmerülhet, hogy mi pontosan a teendője annak, aki véralvadásgátlót szed, és műtét előtt áll. A kérdést prof. Blaskó György, a véralvadási specialistája válaszolja meg.
Enyhe esetben a véralvadásgátlók csupán erősebb orrvérzést okozhatnak, ám vannak olyan helyzetek, amikor életveszélyes vérzéseket is produkálhatnak. Nem véletlenül vénykötelesek a véralvadásgátlók, és szigorúan csak azoknak szabad szedni, akik valamilyen szív-érrendszeri betegségben szenvednek.
Hogy hatnak a véralvadásgátlók?
A véralvadásgátlók olyan készítmények, melyek megakadályozzák azt, hogy az illetőnél trombózis alakuljon ki, vagy annak valamilyen szövődménye, például tüdőembólia. Ezt úgy érik el, hogy a vérzékenység/véralvadás egyensúlyát kissé a vérzékenység irányába tolják. A terápiához használt gyógyszereknek több típusuk is van, és mindegyik típusnak más-más a hatásmechanizmusa, ám a végeredmény ugyanaz. Hogy ki mennyi ideig szorul véralvadásgátló kezelésre, az változó, ám gyakori, amikor a betegnek élete végéig alkalmaznia kell.
Bővebb vérzést is lehet tapasztalni
Gyakori, amikor a betegek erős menstruációs vérzésre, hosszabb vérzési időre, gyakori fogíny/orrvérzésre panaszkodnak a terápia során. Ez lehet egészen ártalmatlan is, de azt is jelezheti, hogy nem jó az alkalmazott készítmény vagy a dózis, így módosításra van szükség.
Mi a helyzet a műtétekkel?
Sajnos előfordulhat, hogy a páciens kénytelen valamilyen műtéti beavatkozást elszenvedni. Ekkor sokak fejében megfordulnak az alábbi kérdések: kell tovább szednem a gyógyszert? Nem fogok elvérezni? Mi van, ha sürgős műtétre van szükségem?

Milyen a vércsoportod?
Ha ismered a vércsoportod, előre tájékozódhatsz a vércsoportodra jellemző betegségekről, és egy kis odafigyeléssel, megfelelő életmóddal elkerülheted azokat.
Bővebben itt olvashatsz a termékről.
Promóció
Hogy mi a teendő, az a beavatkozás mértékétől függ. Ha egy egyszerű, minimális mértékű fogászati beavatkozásról van szó, úgy nyugodtan lehet folytatni a véralvadásgátló szedését. Ám ha komolyabb műtétre készül a beteg, akkor szükséges LMWH profilaxisra áttérni. A Magyar Trombózis és Hemosztázis Társaság húsz éve adja ki új állásfoglalásait, ezekben megtalálható, hogy a műtét előtt és alatt, valamint a műtét után milyen dózisban mit szabad adni ezt a típusú véralvadásgátlót, és mennyi ideig.
Természetesen az eljárások függenek a szakmai területtől, tehát másképp jár el egy idegsebész, mint egy fogorvos, a műtét súlyosságától, a műtétek időtartamától is. Ez ma már világszerte jól bevált eljárások szerint történik, ettől eltérni csak ritka és megindokolt esetben lehet.
Az új típusú alvadásgátlók, a NOAC, DOAC bevezetésekor épp a legnagyobb probléma az alvadásgátlás hirtelen felfüggesztése volt, de ma már az ilyen gyógyszereket szedő betegek is akutan megoperálhatók.
- Összegezve, minden adatot figyelembe véve lehet csak meghozni a döntést, ezért fontos, hogy műtét előtt beszéljen erről az orvosokkal a beteg - figyelmeztet prof. Blaskó György, a Trombózis- és Hematológiai Központ véralvadási specialistája.
Aranyér ellen dió, visszérre gesztenye: így használd a legerősebb csonthéjasokat
A legkedveltebb csonthéjas magvak kiemelkedő forrásai az E- és B-vitaminoknak, a magnéziumnak, a rostnak, a fehérjének, a cinknek, a káliumnak, a kalciumnak, a vasnak, a mangánnak és a folsavnak is, ezért kívül-belül csodát tesznek a szervezettel.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!

- menstruáció
- trombózis
Darabos menstruáció, erős vérzés: véralvadási zavarokra is utalhatnak a tünetek

- vérzés
- vérzékenység