Milyen gyakran jársz nőgyógyászhoz?
Talán nyűgnek érzed az orvosnál tett látogatást, de nem hanyagolhatod.
Elvben tisztában vagy vele, hogy miután nagylány lettél, bizonyos időközönként meg kell látogatnod a nőgyógyászodat. Ilyenkor a betegségek megelőzése érdekében az orvos méhnyakrákszűrést, illetve emlővizsgálatot végez. A gyakorlat azonban sokszor mást mutat: felmérések szerint a magyar nők kevesebb mint 50%-a jár évente citológiai vizsgálatra. Hogy megtudjuk, olvasóink milyen időközönként látogatják nőgyógyászukat, online szavazást készítettünk a témában.
Az eredmény azt mutatta, hogy a többség - 48% - évente egy alkalommal, 27% akkor, ha valamilyen problémája adódik, 15% félévente, a szavazók 10%-a pedig egy évnél ritkábban jár orvoshoz. Megkérdeztük dr. Boros Edina nőgyógyász szakértőnket is a témában: hogy látja, milyen időközönként lenne indokolt az orvosnál tett látogatás.
A szükséges minimum?
Dr. Boros Edina szerint alapesetben, ha nincs semmilyen panaszod, és minden korábbi vizsgálati eredményed is jó volt, akkor évente egyszer kell nőgyógyászati szűrővizsgálatra járni. Ilyenkor az orvos megvizsgálja a szeméremtestet, a hüvely falát és a méhszájat. A citológiai vizsgálat során egy megfelelő eszközzel mintát vesz a méhszáj felszínéről, illetve a méhnyakról.
Ezt a hámmintát később laboratóriumi vizsgálatnak vetik alá, hogy megállapítsák, nem figyelhető-e meg rajta valamilyen daganatos elváltozás. Mindez a Papanicolaouról elnevezett PAP-teszttel történik. A levett mintából kenetet készítenek, és a speciális festést követően történik a mikroszkópos vizsgálat.
A PAP-tesztről
A citológiai vizsgálat eredménye P1-től P5-ig terjed. A P1, illetve P2 azt jelenti, hogy a méhnyakról levett mintában a sejtek egészségesek, nincs különösebb teendő. Bár a P2-es eredmény enyhébb gyulladásra utal, az orvosi tapasztalat azt mutatja, hogy felnőtt, rendszeres szexuális életet élő nők körében általában ez az eredmény születik.
A P3-as eredmény esetén megfelelő nőgyógyászati kezelést követően újbóli citológiai vizsgálat indokolt. Amennyiben a lelet ismét P3, úgy valószínűleg szövettani elemzés is szükséges.
A P4-es és P5-ös eredmény már daganatgyanús, illetve rákos sejtekre hívja fel a figyelmet. Ebben az esetben szövettani vizsgálat szükséges: ez általában a méhszáj kúp alakú kimetszését jelenti.
Milyen gyakran járnak szűrésre a nők?
Nőgyógyász szakértőnk szerint azonban az elmélet sokszor más, mint a gyakorlat. Sajnos a tapasztalat azt mutatja, hogy a nők többsége nem látogatja rendszeresen orvosát. Az egészségügyi statisztikák szerint a magyar nők csupán 30-40%-a jár el évente nőgyógyászhoz. Sok nő sajnos csak akkor megy el vizsgálatra, ha már valami panasza van.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mikor javasolt sűrűbb nőgyógyászati ellenőrzés?
A szokásos évenkénti vizsgálatnál gyakrabban kell járni annak, akinek valami gond volt a korábbi rákszűrés eredményével, akinek HPV-fertőzése van, akinek petefészekcisztája van, aki hormonpótló vagy más, krónikus kezelésben részesül – mondja dr. Boros Edina.
OLVASD EL EZT IS!
- mell
- csontritkulás
5 életmentő szűrővizsgálat nőknek, amit vegyél komolyan!
- pajzsmirigy
- daganat