Kiderült, elhízást okozhatnak a mikroműanyagok: nem mindegy, hogy mit fogyasztasz

Több mikroműanyag kerül az ember szervezetébe, mint gondolná, és ez komoly gondok forrása lehet.

Mikroműanyagok elhízás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mik azok a mikroműanyagok? Egészen parányi műanyagdarabkák, amelyekre a lebomlani képtelen műanyag esik szét. Ezek származhatnak csomagolásokból, zacskókból, lehetnek mikroszkopikus méretűek, de az 5 milliméteres nagyságot is elérhetik. És bár az ember nem is gondolná, ebből ő maga is rengeteget fogyaszt.

Egy, az Environmental Science & Technology című folyóiratban megjelent kutatás szerint egy átlagos amerikai évente 70 ezer mikroműanyag-darabkát eszik meg, a tudósok szerint pedig ennek komoly következménye lehet az ember egészségére, és meglepő módon a súlyára is.

Milyen hatása van a mikroműanyagnak a testben?

A mikroműanyagok olyan adalékanyagokat tartalmaznak, mint amilyen a biszfenol-A, a nonilfenol vagy a ftalátok, amelyek képesek összezavarni a hormonrendszert, és utánozni a hormonok működését, amely számtalan komoly egészségügyi probléma okozója lehet.

mikromuanyagok

Ezek a mikroműanyagokban található, hormonháztartást összezavaró anyagok növelhetik az elhízás lehetőségét is. Egy 2017-ben, a Current Obesity Reports című folyóiratban megjelent kutatás szerint a mikroműanyagok számtalan módon járulhatnak hozzá a hízáshoz, például növelhetik a zsírsejtek méretét, vagy összezavarhatják az éhségért és a teltségérzetért felelős hormonok működését.

Egy 2018-as, a Science of the Total Environment című folyóiratban publikált egérkísérlet tanúsága szerint a mikroműanyagok még a bélbaktériumok működésére is hatással vannak. Ugyan meg kell jegyezni, hogy az emberek szervezete nem egészen úgy működik, mint az egereké, és embereken végzett kísérletek még nem történtek a témában.

Ugyan a kapcsolat még nem teljesen bizonyított, érdemes megpróbálni minimalizálni az ember testébe kerülő mikroműanyag mennyiségét. Ezen már az is segíthet, ha ásványvízről csapvízre váltasz, de sajnos a tengeri halakban is kifejezetten sok mikroműanyag található. Sokat segíthet, ha próbálod kerülni a műanyag csomagolásban, zacskóban kapható ételeket, és az is, ha otthon a műanyag dobozokról áttérsz a fémtárolókra.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

9 étel, ami optimálissá teszi a mikrobiom működését

Az is segíthet azon, hogy ne okozzanak túl nagy kárt a mikroműanyagok, ha igyekszel mindig megfelelően táplálni a bélflórádat, és így jól érzik magukat az ott élő jótékony baktériumok. Mutatjuk, mit fogyassz, hogy ideálisan működjön az emésztésed.

9 étel, ami optimálissá teszi a mikrobiom működését: fogyasztanak, és a bélflórának is jók

Nézegess képeket!

Elolvasom

A képek forrása: Getty Images

Ezt is szeretjük