3 betegség, ami minden nőre leselkedik - Így előzhető meg menopauza idején

Az ösztrogénszint csökkenése számos betegség kockázatát növeli.

Menopauza betegségek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Fiatalkorban nőknek és férfiaknak egyaránt jóval kevesebb egészségügyi problémával kell számolniuk. Ahogy azonban telik az idő, az életmód, illetve a szervezet természetes öregedésének hatására mind több apróbb-nagyobb betegség jelentkezik.

Nők esetében ezek egy része szoros összefüggésben áll a menopauzával. A klimax idején az ovuláció és a menstruáció megszűnése olyan hormonális változásokat idéz elő a női szervezetben, melyek hatására megnövekszik többek között a csontritkulás, valamint az inkontinencia kockázata. A betegségek kialakulása természetesen megelőzhető, ám kellő odafigyelést igényel.

Szív- és érrendszeri betegségek

A magasabb ösztrogénszint bizonyos fokú védelmet jelent a keringési rendszert érintő problémákkal szemben. Többek között ennek köszönhető, hogy a nők esetében ritkábbak a szív- és érrendszeri megbetegedések. Ahogy azonban a változókor után megszűnik az ösztrogén védő hatása, felgyorsulhat az érelmeszesedés folyamata, megnő a szív- és érrendszeri betegségek gyakorisága a nők esetében is.

- A posztmenopauzában az ösztrogéntermelés csökkenése miatt a szív- és érrendszeri betegségek - például magas vérnyomás, szívinfarktus, stroke, csontritkulás - és ezzel összefüggésben a csonttörések -, az anyagcsere-betegségek - magas koleszterinszint, cukorbetegség -, illetve a kognitív működési zavarok és demencia kialakulása hosszú távú egészségkárosodás kockázatát hordozza magában - húzza alá szakértőnk, dr. Halmos Amrita szülész-nőgyógyász, endokrinológus

Annak érdekében, hogy a keringési rendszert érintő problémák minél inkább elkerülhetőek legyenek, rendkívül fontos a rendszeres testmozgás - ausztrál kutatók szerint már napi 20 perc séta is nagyon hasznos lehet ebből a szempontból. Ezenkívül a helyesen megválasztott, alacsony zsírtartalmú és magas rosttartalmú étrendnek is nagy szerepe van a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében. Érdemes megfogadni a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének hasznos tanácsait is. Fontos a napi többszöri zöldségfogyasztás, a teljes értékű gabonafélék mindennapos fogyasztása, javasolják továbbá az állati fehérje, tehát hal, hús, tojás vagy tej, tejtermék minden főétkezéskori fogyasztását. A kevesebb só-, illetve hozzáadottcukor-fogyasztás ugyancsak lényeges, ahogyan a napi két liter folyadékbevitel is. Végül a szakemberek arra is felhívják a figyelmet, hogy érdemes előnyben részesíteni a helyi termékeket és lehetőleg változatosan, idényjellegűen táplálkozni. Végül a dohányzásról való leszokás és magasvérnyomás-betegség esetén az életmódbeli változtatások mellett a gyógyszeres kezelés is fontos a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése szempontjából.

Inkontinencia

Az inkontinencia, vagyis az akaratlan vizeletvesztés előfordul a várandósság alatt - hormonális hatások miatt, a húgyhólyagot ért nagyobb terhelés miatt - és szülést követően, de legnagyobb százalékban a változókor idején jelentkezik. Az ösztrogénszint csökkenése a hüvely, illetve a húgycső rugalmasságát is csökkenti, így a klimax idején sok nő tapasztal akaratlan vizeletcsepegést, például emelés, köhögés, tüsszentés vagy akár nevetés hatására. Erre a kellemetlenségre kaphatóak különféle inkontinenciabetétek, de magát a problémát nem orvosolják.

Az időben elkezdett intimtorna, gátizomtorna-gyakorlatok helyes elsajátításával nem csak az állapot romlása előzhető meg, de a medencefenék izmainak erősítésével visszafordítható a folyamat. A műtéti beavatkozásra - melyet nőgyógyász vagy urológus szakorvos javasolhat - csupán súlyosabb esetekben kerül sor. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Csontritkulás

Az ösztrogén a csontépítés egyik fontos összetevője, így ha a szervezetben csökken a szintje, az a csontok szerkezetének gyengüléséhez, csontritkulás kialakulásához vezethet. Posztmenopauza idején különösen a csukló, a combnyak, illetve a csigolyák törése fordulhat elő. A csontritkulás érdekében a hangsúly a megelőzésen van!

Épp ezért lényeges a megfelelő kalcium- és D-vitamin-bevitel. Kalciumból körülbelül 1200-1500 mg fogyasztása javasolt, míg D-vitaminból legalább 800 NE a napi ajánlott beviteli érték ebben az életszakaszban. Ugyancsak fontos szerephez jut az olyan, csontokat erősítő mozgásforma, mint a gyaloglás, kocogás. A nordic walking nagy előnye lehet ebben a korban, hogy az eszköz plusz stabilitást biztosít. Az úszás vagy a vízi torna szintén jó választás, hiszen a testre ható felhajtóerő miatt túlsúllyal is végezhető, ráadásul javítja a testtartást.

                                          Vissza az Akták főoldalára

Képek: Getty Images Hungary 

Ezt is szeretjük