
5 hibásan működő hormon, ami túlevést, hízást okozhat: érdemes megnézetni, ha keveset eszel, mégis hízol
A hormonrendszer kisebb változásai is elegendőek az anyagcsere lelassuláshoz, a súlyingadozáshoz és a sikertelen fogyókúrához.


A fogyás sikeressége nem csak a testmozgáson és megfelelő táplálkozáson múlik. Számos tényező szerepet játszhat a pluszkilók létrejöttében, mint például a stressz, a nem megfelelő minőségű alvás, a genetika, de a hízást hormonváltozások is okozhatják.
Bizonyos hormonok szerepet játszanak az éhség- és jóllakottságérzés kialakulásában, részt vesznek a fehérje- és zsíranyagcserében, így a hormonrendszer kisebb változásai is elegendőek az anyagcsere lelassuláshoz, a súlyingadozáshoz és a sikertelen fogyókúrához.
Hormonok, amelyek hízást okozhatnak
Ha úgy érzed, bármilyen igyekezeted ellenére sem mozdul a mérleg nyelve, vagy akkor is növekszik a súlyod, ha közben alig eszel, valószínű, hogy bizonyos hormonok felborulása állhat a sorozatos kudarcok hátterében. Ha erre gyanakszol, érdemes endokrinológus szakember, belgyógyász, hormonspecialista vagy dietetikus segítségét kérned, hogy időben segítsenek a probléma megoldásában és a kezelésben.

Ghrelin és leptin
A ghrelint más néven éhséghormonnak nevezik, és két fontos feladata van. Elsősorban, hogy üres gyomor esetén üzenetet küld az agynak, ami kiváltja az éhségérzetet, másodsorban az energia zsírszövetben glikogénként való raktározásában vesz rész. Amennyiben a ghrelinszint - mondjuk egy étkezés kihagyása miatt - csekély mértékben, de csökken, a hippotalamusz nem kap elég jelet ahhoz, hogy megálljt parancsoljon a szervezetnek, és olyan sóvárgás törhet rád, ami miatt sokkal több kalóriát viszel be a szükségesnél, ez pedig pluszkilókat eredményezhet.
A jóllakottságért felelős hormont, a vérben keringő leptint a fehér zsírsejtek gyártják, fő feladata az, hogy az étvágy- és jóllakottságközpontnak információkat szolgáltasson a zsírkészletekről, vagyis a test energiatartalékairól. Minél vékonyabb valaki, annál kevesebb leptint termel a szervezete, és ez fordítva is igaz. Ugyanakkor a túlsúlyos embereknél gyakori, hogy hiába termel sokat a szervezetük, mégsem reagálnak megfelelően, mert rezisztenssé válnak rá. A hormon magas szintje miatt azonban az agy mégis annyi táplálék fogyasztására ad ki utasítást, mint éhező üzemmódban, amikor a testnek minél több vésztartalék kell, így az éhségérzet fokozódik.
A cikk az ajánló után folytatódik
-
Cirkónia kristályos minimalista ovális ezüst fülbevaló14 900 Ft
-
Rózsaszín és fehér Swarovski® kristályos nyaklánc14 290 Ft
-
Édesvízi igazgyöngy fülbevaló fehér és kék cirkóniával díszítve13 900 Ft
-
Fehér Swarovski® kristályos pillangó alakú nyaklánc9 390 Ft
-
Swarovski® kristályos Eiffel tornyos nyaklánc7 990 Ft
-
Ezüst nyaklánc cirkónia kövekkel díszített pillangó medállal8 890 Ft
-
Arany csepp medál31 200 Ft
-
Fehér cirkónia kövekkel díszített kapcsos ezüst fülbevaló6 350 Ft
-
Édesvízi igazgyöngy szett színes cirkóniával díszítve29 900 Ft
-
Cirkónia kristályos minimalista négyszög ezüst fülbevaló13 900 Ft
-
Ötös fonatú ródiumozott ezüst nyaklánc 50 cm23 900 Ft
-
Ezüst nyaklánc különleges nap medállal8 590 Ft
-
Cirkóniával díszített ezüst karika fülbevaló5 550 Ft
-
Édesvízi igazgyöngy nyaklánc különlges cirkónia dísszel12 900 Ft
-
Ezüst nyaklánc K betűs medállal7 490 Ft
Hogy érheted el, hogy a fogyókúra során szervezetedben magas legyen a leptin hormon szintje, illetve javuljon a testben a leptinválasz - vagyis agyad érzékenyebben reagáljon a jóllakottsághormonra? Egy kutatás szerint az omega-3 zsírsavakban bővelkedő halak javítják a szervezet leptinválaszát, de a gyakoribb étkezés is segíthet. Napi három helyett ötször egyél, kisebb adagokat, így megakadályozod, hogy túlságosan lecsökkenjen a vérben a leptinszint, és nehezebben alakuljon ki a jóllakottságérzet.
Inzulin
Ha szinte már egy almától is hízol, érdemes inzulinrezisztenciára gondolni. Az IR során a sejtek rezisztenssé válnak a hasnyálmirigy által termelt inzulinnal szemben, melynek fő feladata a glükóz sejtekbe való beépítése lenne, valamint hozzájárul ahhoz, hogy a zsír a raktárakban maradjon. A rezisztenica hatására a szervezet még több inzulint kell, hogy termeljen, így minél több az inzulin, annál nagyobb a zsírok felhalmozása is.

Pajzsmirigyprobléma
A pajzsmirigyhormonok hatással vannak a szervezet folyadék- és sóháztartására, az izmok és az ízületek működésére, valamint befolyásolják a testsúlyt is. A pajzsmirigy alulműködése okoz hízást azzal, hogy lassítja az anyagcserét, és csökkenő étvágy mellett is súlygyarapodást eredményez. Ha a pluszkilókhoz fáradékonyság, magas vérnyomás vagy hangulatingadozás társul, valószínű ez a hormon lehet a ludas. Gyógyszerterápiával az alulműködést okozó thyroxine hormont pótolják.
Neuropeptid Y
Túlzott stressz, valamint ételmegvonás hatására az agy és az idegrendszer Neuropeptid Y-t termel, amelynek feladata, hogy serkentse a szénhidrátok felvételét, és növelje az irántuk való sóvárgást, ezáltal könnyen túlevéshez és hízáshoz vezethet. A rendszeres táplálkozás, a megfelelő pihenés és a stressz redukálása segít abban, hogy a pluszkilók is hamarabb eltűnjenek.
5 hétköznapi dolog, amitől észrevétlenül hízol
Az alábbiakban olyan hétköznapi dolgokat és szokásokat sorakoztatunk fel, amelyek hosszú távon megnövelik a testkörfogatot, így ezekre is érdemes figyelni.
Borító- és ajánlóképek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!

- egészséges életmód
- hízás
Edzés és diéta mellett sem fogysz, ha nem vigyázol: 3 hétköznapi csapdát mutatunk

- egészséges étkezés
- diéta